TOP 10: Nejdražší NFTs roku 2021

Určitě si o nich už alespoň jednou slyšel. Nezaměnitelné digitální tokeny, známé pod zkratkou NFTs, byly doslova fenoménem minulého roku. Nejen, že se slovo NFT podle Collins Dictionary stalo slovem roku, ale celkově se v tomhle byznysu protočilo více než 40 miliard dolarů, což je pro úplnou většinu lidí světa naprosto nepředstavitelná suma.

Pokud bys náhodou vůbec netušil, co že to ty ‘NFTéčka’ jsou, nebo se chtěl dozvědět, jak ovlivňují například hudební průmysl, doporučím ti jeden ze starších článků, který vyšel u nás na webu. Zjistíš v něm všechno potřebné v jednoduchém a stručném podání, abys vůbec věděl, o čem se tu budeme bavit.

O tom vysvětlit co jsou to NFTs ale tenhle článek není. Tady si totiž představíme deset tokenů, které se v roce 2021 prodaly za největší obnos peněz. Bylo by zbytečné to nadále zdržovat, tak se na to pojďme společně vrhnout.

1. Beeple – EVERYDAYS: The First 5000 Days

Prodáno za: 69,35 milionu dolarů

Vůbec nejdražším obrázkem loňského roku bylo stoprocentně tohle NFT od Michaela Winkelmanna, jednoho z nejslavnějších NFT tvůrců, jenž je známý hlavně pod jeho uměleckou přezdívkou Beeple. Ten se už v květnu roku 2007 rozhodl, že následujících 5 000 dnů v kuse bude tvořit jeden nový digitální obrázek.

Své předsevzetí Beeple pečlivě plnil každý den, díky čemuž mohl vzniknout jeden z nejunikátnějších projektů virtuálního světa, známý jako EVERYDAYS: The First 5000 Days. Tohle dílo plné pestrobarevných obrázků s náhodným rozpoložením a různými velikostmi se prodalo za rekordní částku, investor Vignesh ‘MetaKovan‘ Sundaresan ho totiž v aukci na stránce Christie’s koupil za neuvěřitelných 69,4 milionu dolarů.

2. Beeple – Human One

Prodáno za: 28,99 milionu dolarů

I druhé místo žebříčku nejdražších NFTs minulého roku patří dílu od Beepla. Jako další v pořadí tu totiž máme Human One, jedinečnou trojrozměrnou projekci kráčejícího astronauta v měnícím se prostředí. Přesně tak, tohle NFT se v průběhu času mění, přičemž jeho autor k němu navíc bude mít navždy vzdálený přístup a bude ho moct upravovat, jak se mu jenom zachce. Tenhle dynamický kus umění se prodal za téměř 29 milionů dolarů a vzhledem k jeho unikátnosti se vlastně ani není čemu divit.

3. Larva Labs – CryptoPunk #7523

Prodáno za: 11,75 milionu dolarů

Když se řekne NFT, většině lidí se vybaví právě CryptoPunks od společnosti Larva Labs. Jde o kolekci přesně 9 999 kusů unikátních postaviček v různých stylech s všelijakými doplňky. CryptoPunks se ještě před čtyřmi lety rozdávaly zadarmo nebo prodávaly za úplně směšné částky, dnes jde ale o nejhodnotnější NFT kolekci vůbec. Za vůbec největší sumu se prodal CryptoPunk s označením #7523, kterému se často kvůli jeho roušce a modrému zbarvení přezdívá ‘Covid Alien’.

4. Larva Labs – CryptoPunk #4156

Prodáno za: 10,28 milionu dolarů

Druhým nejdražším CryptoPunkem je poté tahle opice s modrým šátkem na hlavě, jež se prodala za přibližně 10,28 milionu dolarů.

5. Larva Labs – CryptoPunk #3100

Prodáno za: 7,57 milionu dolarů

Světle modře zbarvení mimozemšťané patří v rámci CryptoPunks k nejvzácnějším NFTs vůbec, není tak divu, že se v tomhle žebříčku objeví hned tři. Tím druhým je CryptoPunk #3100, na němž najdeš pouze modrou čelenku přes hlavu, ani to mu ale nebránilo v tom, aby se prodal za 7,57 milionu dolarů. Jak se říká, v jednoduchosti je krása.

6. Larva Labs – CryptoPunk #7804

Prodáno za: 7,56 milionu dolarů

I CryptoPunk #7804 patří mezi speciální edici mimozemských postav, není proto žádným velkým překvapením, že se tohle NFT s černou kšiltovkou a hnědou dýmkou v puse prodalo za 7,56 milionu dolarů.

7. Dmitri Cherniak – Ringers #109

Prodáno za: 7,12 milionu dolarů

Na chvíli si dáme pauzu od CryptoPunků, sedmou příčku žebříčku totiž obsadilo dílo od Dmitriho Cherniaka. Ten na začátku roku vydal kolekci známou jako Ringers, která se skládala z tisíce náhodně generovaných obrázků, na nichž najdeš pouze různě barevné kolíčky pospojované šedými provázky. Někdo by si mohl říct, jak se něco takového mohlo prodat za více než 7 milionů dolarů, ve světě umění se ale abstrakci nikdy nekladou meze.

8. Larva Labs – CryptoPunk #8857

Prodáno za: 6,63 milionu dolarů

I zombies patří v kolekci CryptoPunks k jedněm ze vzácnějších motivů, právě proto se zelený CryptoPunk #8857 s 3D brýlemi na očích prodal za slušných 6,63 milionu dolarů.

9. Beeple – Crossroad

Prodáno za: 6,60 milionu dolarů

Další příčka patří opět dílu od Beepla, tentokrát tu totiž máme krátké video s názvem Crossroad, které vzniklo k příležitosti voleb nového amerického prezidenta v roce 2020. Najdeš na něm ležící tělo uprostřed krásné krajiny, které hlavně sestřihem dost připomíná bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa. Před oficiálním vydáním tohohle NFT měl Beeple podle všeho připraveno několik různých verzí, mezi kterými se rozhodl na základě výsledku voleb.

10. XCOPY – Right-click and Save As guy

Prodáno za: 6,12 milionu dolarů

Poslední místo v seznamu nejdražších NFTs roku 2021 obsadil GIF od jednoho z dalších nejzásadnějších umělců, co se NFT světa týče. Mluvím o člověku, jenž si říká XCOPY, jeho pravá identita však stále zůstává anonymní.

Jde o dílo s názvem ‘Right-click and Save As guy’, což naráží na lidi, kteří fenoménem NFTs opovrhují a pod každým příspěvkem komentují něco v tom stylu, že si obrázek mohou stáhnout nebo screenshotnout úplně zadarmo sami. V tom jim samozřejmě nikdo nebrání, nikdy ale nebudou opravdovými vlastníky NFT jako takového, ti jsou totiž vždy jasně zapsaní na blockchainu.

Článek vznikl ve spolupráci s QORPO Market.