TOP 10: Nejlepší tenisky roku 2021

Rok 2021 byl v ohledu na tenisky plný skvělých releasů, z nichž si určitě každý mohl něco vybrat. Říct, který letošní pár se povedl ze všech nejvíc, je vlastně nemožné, i přesto jsem se ale pokusil seskládat žebříček deseti nejlepších tenisek, které v roce 2021 vyšly.

Vybrat pouhých deset párů bylo docela obtížné, nakonec jsem ale s finální sestavou spokojený, tak si ji pojďme postupně představit. Předem radši upozorním na to, že tenisky nejsou řazené podle nějakých preferencí, ale postupně podle toho, jak minulý rok vycházely.

adidas YEEZY 450

Retail: 200 euro
Datum vydání: 6. března 2021

Předpokládám, že hned u prvního zmíněného páru se pravděpodobně rozdělíme na dva tábory. Yeezy 450 je totiž taková “Love It or Hate It” silueta, u níž se většinou lidi neshodnou. Pro někoho jde o geniální, převratnou a futuristickou tenisku, která ve světě nemá obdoby, někdo ji naopak považuje za úplný odpad a nechápe, co na ní ostatní vidí. Každopádně je však tenhle model ze spolupráce adidasu a Yeho značky opravdu něčím, co tu ještě nebylo.

Sice to u Yeezy není časté, uvnitř těchto tenisek ale nenajdeš technologii Boost. Místo ní byla použitá speciálně tvarovaná podrážka z EVA pěny, na níž je přímo našitý pletený svršek. Není to poprvé, co vyšly Yeezy bez Boostu, existují totiž i další páry, u nichž tyhle měkké kuličky rozhodně nenajdeš. Konkrétně to jsou třeba Yeezy 700 V3, které poprvé vyšly v prosinci roku 2019, nebo také Yeezy 500, u nichž se v roce 2018 nepoužil Boost úplně poprvé.

Yeezy 450 letos vyšly hned ve třech barevných provedeních, přičemž jako první vyšla na začátku března colorway ‘Cloud White’. V průběhu roku poté vyšly ještě celočerné páry ‘Dark Slate‘ a také ‘Resin’ v žluto-zeleném odstínu.

Air Jordan 1 “University Blue”

Retail: 170 euro
Datum vydání: 6. března 2021

V úplně stejný den, jako vycházely Yeezy 450 Cloud White, proběhl i jeden významný release v rámci aplikace SNKRS. Šestého března totiž vycházely také páry Air Jordan 1 v barevném provedení ‘University Blue’, které letos zažilo velký úspěch.

Nejen, že ve stejné colorway Nike o měsíc později vydalo i siluetu Air Jordan 4, v podobných odstínech vyšly také jedničky ‘Hyper Royale’, které se ale podle mého názoru povedly o něco méně. U párů ‘University Blue’ podtrhly kombinaci světle modré a bílé hlavně černé detaily, kterých si na první pohled můžeš všimnout na Swooshi, u paty a je-li libo, tak taky na tkaničkách.

Nejdřív jsem se rozmýšlel, jestli do žebříčku nejlepších deseti letošních tenisek zařadím spíš University Blue čtyřky, nebo jedničky, nakonec jsem se ale rozhodl pro druhou možnost. Bylo to hlavně díky tomu, že se mi u ní více zamlouvá právě dominantní kombinace modré s bílou, která mi u modelu Air Jordan 4 v téhle barvě trochu chybí.

Bad Bunny x adidas Originals Forum Low

Retail: 160 euro
Datum vydání: 17. března 2021

S další teniskou se vrátíme zpátky k adidasu, kterému se letos podařilo navázat opravdu lukrativní spolupráci. Pod svá křídla totiž značka přijala portorického umělce Bad Bunnyho, jenž je už druhým rokem v kuse nejstreamovanějším interpretem v rámci platformy Spotify.

Ve spolupráci s Bad Bunnym vydal adidas v průběhu roku hned tři různé provedení modelu Forum Low, z nichž jako první vyšla colorway ‘The First Café‘ laděná do hnědých odstínů. Postupně poté proběhl také release růžových párů ‘Pink Easter Egg‘ a univerzálních ‘Back to School‘, které se dají díky celočernému zbarvení sladit téměř úplně ke všemu.

New Balance BB550 “Sea Salt Pack”

Retail: 120 euro
Datum vydání: 7. května 2021

Skvělý rok zažila také značka New Balance, která se v letošním výběru objevila hned dvakrát. Poprvé si své místo v žebříčku zasloužila za release takzvaného Sea Salt Packu, jenž zahrnoval tři páry BB550 v barevných provedeních University Gold, Black a Maroon, z nichž všechny vsadily na jednoduchou dvoubarevnou kombinaci s bílým základem.

Model BB550 mnoho fanoušků tenisek považuje za nástupce Dunků, já bych je ale nazval spíš jako super alternativu. Nejen, že jsou tyhle páry často levnější a lehčí k sehnání, ale ještě budeš mít na nohou něco, co nezná úplně každý, což už se v tuhle chvíli o Duncích číct rozhodně nedá.

A Ma Maniére x Air Jordan 3 “Raised by Women”

Retail: 200 euro
Datum vydání: 10. června 2021

Zmínku v tomhle žebříčku si stoprocentně zaslouží také pár Air Jordan 3 ve spolupráci s obchodem A Ma Maniére, za nimž stojí podnikatel a sběratel tenisek, James Whitner.

Ve chvíli, co Whitner dostal možnost vytvořit Jordan tenisku podle svého, okamžitě věděl, s jakou siluetou bude pracovat. Model Air Jordan 3 byl totiž prvním párem, který jako malý dostal společně s jeho bratry od své matky. Nejspíš právě proto se tyhle trojky ve spolupráci s A Ma Maniére, což ve francouzštině znamená něco jako “Moje cesta“, jmenují ‘Raised by Women’. Nikdo by totiž neměl zapomínat na to, jak silnou a statečnou ženou byl vychován a co pro něj jeho matka za celý život všechno udělala.

Union LA x Air Jordan 4

Retail: 225 euro
Datum vydání: 20. června 2021

Obchod Union Los Angeles byl poprvé otevřen v roce 1991, celý minulý rok tak slavil třicetileté výročí od svého založení. V rámci oslav bylo připraveno několik speciálních spoluprací s mnoha značkami, které byly postupně odhalovány během roku. Konkrétně Union vydával exkluzivní kolekci třeba se Stüssy, Cactus Plant Flea Market, Beats nebo Bape.

V rámci oslav výročí proběhla i spolupráce se značkou Jordan, která zahrnovala další dva páry Air Jordan 4. Ty první vyšly v druhé polovině roku 2020, kdy sklidily velký úspěch, není tak divu, že se Union rozhodl znovu použít tuhle siluetu.

Jak už jsem naznačil, tenhle release zahrnoval dva páry, ‘Desert Moss‘ a ‘Taupe Haze‘. Oba byly součástí kolekce ‘Tent and Trail‘, která si brala inspiraci hlavně z konce 80. a začátku 90. let, kdy se outdoorové oblečení, jako jsou péřové bundy, turistické boty nebo batohy na kempování, začalo dostávat do běžné módy.

Off-White x Nike Dunk Low “The 50”

Retail: 180 euro
Datum vydání: 9. srpna 2021

Pokud bych měl říct, který letní release se letos povedl úplně nejvíc, vybíral bych mezi dvěma jasnými favority. Tím prvním je jedna z posledních prací Virgila Alboha, který letos neštastně zemřel na ojedinělý a velmi vzácný typ rakoviny, s nímž Virgil v utajení bojoval poslední dva roky.

Mluvím o padesáti různých Off-White párech Nike Dunk Low, které vyšly najednou jako kolekce nazvaná The 50. Všechny páry si byly podobné, pouze první a poslední se od ostatních nějak více odlišovaly. To ovšem neznamená, že zbylé tenisky byly všechny téměř identické, většina se naopak lišila nejen barvou, ale například i použitím jiných materiálů.

fragment design x Travis Scott x Air Jordan 1

Retail: 150 euro
Datum vydání: 13. srpna 2021

Druhý favorit na titul ‘Teniska léta 2021’ je ze trojstranné spolupráce značek Jordan, fragment design a rappera Travise Scotta, pro nějž letošní rok byl tak trochu jako horská dráha. Jeho letní release dvou párů Air Jordan 1 s Reversed Swooshem sice sklidil velký úspěch a vydařil se na výbornou, stejná věc se ale rozhodně nedá říct o letošním Astroworldu, což je festival, který La Flame každoročně pořádá.

Asi určitě už tušíš, že tím myslím obrovskou tragédii, kterou letos Astroworld přinesl. Festival totiž organizačně naprosto pohořel, což ve finále dopadlo tak, že po sobě v crowdu šlapali lidé, před pódiem nešlo ani dýchat a spousta fanoušků na místě zkolabovala. Na následky nepovedeného koncertu ve finále zemřelo celkem deset mladých lidí, což logicky a zaslouženě dost ublížilo Travisovo reputaci.

Mnoho firem se kvůli tomu rozhodlo ukončit nebo alespoň odložit jakýkoliv projekt, který měl co dočinění s Travisem Scottem. Vzájemnou spolupráci odložila třeba značka Nike, s níž Cactus Jack chystal pět nových párů Air Max 1, nebo také Dior, s nímž se měl podílet na kolekci Summer/Spring 2022. Kromě toho na něj zanevřel i dodavatel jeho agávového nápoje Cacti nebo také festival Coachella. To všechno se ale stalo až po releasu dvou párů ve spolupráci se značkou Jordan a fragment designem, těmto super teniskám to tak naštěstí ještě nijak neublížilo.

New Balance 2002R “Protection Pack”

Retail: 150 euro
Datum vydání: 20. srpna 2021

Dalším extrémně povedeným releasem od značky New Balance byl také tenhle ‘Protection Pack‘, který přinesl tři nové páry New Balance 2002R. Všechny byly lazené do neutrálních barev tak, aby bylo jednoduché sladit je ke každému outfitu. U těchto tenisek si můžeš na první pohled všimnout zvláštního vrstvení, které jim dodává opravdu jedinečný look. Nejspíš právě díky tomuhle detailu nadchnul tenhle release tolik lidí, a to i včetně těch, kteří by normálně značku New Balance určitě nenosili.

Patta x Nike Air Max 1

Retail: 160 euro
Datum vydání: 15. října 2021

Konec roku patřil hlavně sérii dropů tenisek Nike Air Max 1 ve spolupráci se značkou Patta. V roce 2022 slaví tahle legendární silueta svoje 35. výročí, proto bych se vůbec nedivil, kdyby letos Nike tenhle model tlačilo na sílu ven stejně, jako tomu bylo letos s Dunky, které vycházely pomalu každý týden.

Zpět ale k párům, které představila Patta. Celkem byly vydány přesně 4 různé barevné provedení, které všechny spojoval jeden společný prvek, což bylo vlnkovaté lemování po celém obvodu tenisky. U tohohle releasu si mohl vybírat z oranžové, modré, červené a černé colorway, přičemž k některým párům přišel navíc speciální řetízek s logem Patta, Nike Swooshem a vlajkou Surinamu.