Pět nejlepších filmů, které vychází v roce 2022

Pustit si film v pohodlí tvého domova sice má něco do sebe, rozhodně se to ale nevyrovná tomu, když si zajdeš na úplně nový snímek do kina. Extrémně velké plátno, hlasitý zvuk a popcorn nebo nachos společně s litrem nezdravého sladkého pití, nejen tohle všechno dodává kinům tak unikátní atmosféru, kvůli které je většina lidí navštěvuje.

Letošní rok je z hlediska filmů opravdu nabitý, vybrat pouhých pět titulů tak bylo docela složité a už teď je mi jasné, že se v selekci toho nejlepšího z nadcházejícícho roku s mnoha lidmi určitě neshodnu. Proto ber článek spíš jako pár tipů na to, na jaký film můžeš pozvat své kamarády nebo polovičku. A pokud nemáš ani jedno, vždycky se přece můžeš podívat i sám.

Jackass Forever

Premiéra: 4. února 2022

Pro někoho je série Jackass umělecké dílo, které prostý člověk nikdy nepochopí, pro jiné naopak naprosto stupidní snímek, nad nímž se může bavit pouze ta největší spodina. Ve čtvrtém a zároveň pravděpodobně posledním Jackass filmu se opět setká celá parta ve složení Johnny Knoxville, Steve-O, Chris Pontius, Dave England, Wee Man, Danger Ehren a Preston Lacy, k nimž se připojí také několik nováčků.

Kromě nich se ve filmu objeví třeba i Machine Gun Kelly nebo Tyler, the Creator a několik dalších známých celebrit. Jako vždy se můžeš těšit na spoustu zábavy, životu nebezpečných výzev, šílených stuntů a zákeřných pranků, zkrátka a dobře řečeno nás totiž čeká všechno, o čem celý Jackass vlastně je.

The Batman

Premiéra: 4. března 2022

Temný rytíř je zpátky. Hned na začátku března se dočkáme jubilejního desátého filmu z DC Extended Universe, podle plánu by totiž měl vyjít nový film The Batman. Netopýřího hrdinu tentokrát ztvární hvězda Twilightu a lamač dívčích srdcí, Robert Pattinson.

Robina sice v novém filmu neuvidíš, Bruce Wayne si ale naštěstí do boje proti záporákům sežene jiného parťáka. Respektive spíš parťačku, bude to totiž milovnice zatoulaných koček, Catwoman, kterou si v tomhle snímku zahraje Selina Kyle. Hlavní zápornou postavou se poté stane mysteriózní The Riddler, který nejen Batmanovi, ale i zbytku celého Gothamu pokládá zapeklité otázky, na jejichž odpověď musí Bruce přijít dřív, než bude pozdě.

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Premiéra: 8. dubna 2022

V dubnu se poté můžeš těšit na zakončení trilogie Fantastic Beasts, jež je u nás známá spíš pod překladem Fantastická zvířata. Tahle série hned po prvním díle padla do oka hlavně veškerým fanouškům J. K. Rowlingové a jejího příběhu Harryho Pottera, odehrává se totiž ve stejném světě plném čar a kouzel, akorát o přibližně sedmdesát let předtím, než se vůbec Harry poprvé ukázal v Bradavicích.

Místo něj se protagonistou stal Mlok Scamander, britský čaroděj a magizoolog, který je fascinovaný právě faunou tohohle kouzelného světa. Ten se ve třetím díle, jak už název filmu napovídá, setká se všemi známým Albusem Brumbálem, který v té době samozřejmě ředitelem školy čar a kouzel v Bradavicích ještě není. Brumbál vyšle Scamandera a jeho doprovod na nebezpečnou cestu, při níž musí zastavit čaroděje Grindelwalda, druhého nejsilnějšího černokněžníka všech dob, samozřejmě až po Voldemortovi.

Spider-Man: Across the Spider-Verse (Part One)

Premiéra: 7. října 2022

I Marvel chystá pro letošní rok mnoho dlouho očekávaných titulů, mě ale zatím nejvíc oslovil animovaný titul Spider-Man: Across the Spider-Verse (Part One), který by i přesto, že jde o Part One, měl přímo navazovat na film Spider-Man: Into the Spider-Verse, jenž vyšel v roce 2018.

Logicky se v něm tak opět uvidíme s Milesem Moralesem, který se společně se Spider-Gwen a dalšími Spider-Many z alternativních dimenzí vydá z Brooklynu do paralelního vesmíru, kde se podle všeho bude muset utkat se záporákem silnějším než cokoliv, s čím se dosud setkali. Na oficiální odhalení hlavního padoucha filmu si ale nejspíš budeme muset ještě chvíli počkat, první trailer toho totiž zatím moc neprozradil.

Avatar 2

Premiéra: 16. prosince 2022

Třináct let. Přesně tak dlouho jsme čekali na pokračování filmu Avatar, za nímž stojí filmový režisér James Cameron. Ten nám ještě tři roky před premiérou původního snímku slíbil, že pokud film sklidí úspěch, dočká se hned čtyř dalších dílů. Když mluvil o úspěchu, asi rozhodně nečekal to, že se z Avataru stane komerčně nejúspěšnější film všech dob a vítěz hned několika celosvětově uznávaných cen od Oskarů až po Zlaté glóby.

Co Cameron slíbil, to také splnil, teda ne tak úplně doslova. Avatar 2 měl totiž původně vyjít už v roce 2014, jeho premiéra byla nakonec ale o pár let odložena. Na měsíc Pandora v hvězdném systému Alfa Centauri se ve finále vrátíme až na úplném, tak alespoň doufejme, že se čekání vyplatilo a film plný modrých domorodců žijících v pestré džungli bude stát za to. Bohužel zatím nevyšel ani první trailer, v současnou chvíli tak o filmu nevíme téměř nic.

Závěr

Jak už jsem naznačil v úvodu, vybrat do žebříčku pouhých 5 titulů nebylo nic jednoduchého a dobře vím, že jsem na nějaký film určitě zapomněl. Pro jistotu ale zmíním několik dalších novinek, na které se v roce 2022 můžeme společně těšit. Jsou to třeba snímky Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Morbius, Uncharted, Thor: Love and Thunder, Jurassic World: Dominion, The Flash, Sonic the Hedgehog 2, Mission: Impossible 7 nebo Sneakerella a desítky dalších.