Pět nejlepších her, na které se v roce 2022 můžeš těšit

Příchod covidu, dlouhé karantény a všeho s tím spojeným sice většině průmyslů dost ublížil, rozhodně se to ale nedá říct o tom herním. Sedět celé dny doma u počítače a jenom hrát hry je pro mnoho gamerů splněným snem, není tak divu, že právě hrám a esportu se za poslední dva roky tak extrémně dařilo.

Ať už u her trávíš hodiny denně, nebo si zahraješ pouze párkrát za měsíc, když si na to zrovna najdeš čas, určitě by tě mohlo zajímat, na co se můžeš v herním světě v blízké době těšit. Právě proto jsem pro tebe vybral TOP 5 titulů, na které se v letošním roce můžeme těšit.

Elden Ring

Dlouho očekávaná spolupráce mezi studiem From Software, které stojí za celou sérií Dark Souls, a Georgem R. R. Martinem, tvůrcem Game of Thrones, je konečně tady. Už na konci února totiž vychází Elden Ring, který je v současnou chvíli “nejvysněnější” hrou na Steamu, čímž myslím to, že si ji nejvíce uživatelů přidalo do svého seznamu přání.

Dalo by se říct, že Elden Ring v mnoha ohledech Dark Souls připomíná. Jak je u titulů od vývojářů z From Software zvykem, i tentokrát se můžeme těšit na opravdu promyšlený a komplexní lore. Hrát budeš moct za jednu z pěti odlišných class v otevřeném světě plném polobohů, monster, chaosu a extrémně obtížných bossů. Pokud ti umírání leze na nervy a po druhé smrti většinou už mlátíš do zdi a házíš klávesnici nebo ovladač z okna, Elden Ring není nic pro tebe. Jsi-li ovšem fanouškem těžkých výzev a nemáš rád, když ti hra dá všechno zadarmo, určitě bys měl tomuhle titulu dát šanci.

Datum vydání: 25. února 2022
Platformy: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One

The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2

Asi nejočekávanějším titulem letošního roku od společnosti Nintendo je pokračování akčního RPG The Legend of Zelda: Breath of the Wild, které vyšlo už v roce 2017 a dodnes je považováno za jednu z nejlepších her konzole Nintendo Switch vůbec. Jedinou nevýhodou je fakt, že pokud Switch nemáš, Breath of the Wild si bohužel vzhledem k tomu, že jde o exkluzivitu, doma nezahraješ.

Majitelé téhle kapesní konzole se ale mohou znovu vrátit do království Hyrule, kde se v přímé návaznosti na předchozí díl opět vcítí do kůže protagonisty Linka. V novém titulu si navíc možná každý bude moct zahrát i za Zeldu, což šlo naposledy v roce 2009 v podtitulu Spirit Tracks na Nintendu DS. I přesto, že jde o přímé pokračování posledního dílu, hra se podle vývojářů nebude oficiálně jmenovat Breath of the Wild 2. Pravý název zatím ovšem prý nechávají v tajnosti, podle nich by to totiž mohlo prozradit část děje, který si ještě chtějí nechat pro sebe.

Datum vydání: 2022, neupřesněno
Platformy: Nintendo Switch

Hogwarts Legacy

Pro každého, kdo netrpělivě čekal v jedenácti letech na dopis z Bradavic, ale nikdy se nedočkal, mám skvělé zprávy. Život kouzelnického učně si totiž bude moct kdokoliv vyzkoušet v novém RPG titulu Hogwarts Legacy od společnosti Avalanche Software. Tahle hra už sice měla vyjít minulý rok, její vývojáři avšak nechtěli nic uspěchat a proto jí dávají tolik času, kolik jenom bude potřebovat.

Hogwarts Legacy ti dá možnost vytvořit si vlastního studenta, který v 19. století navštěvuje školu čar a kouzel v Bradavicích. Harryho, Hermionu a Rona tak na chodbě určitě nepotkáš, všichni totiž do školy nastupovali až v roce 1991, alespoň podle příběhu od J. K. Rowlingové, která se mimochodem na téhle hře z žádné části nepodílela. Stejně jako oni a zbytek jejich party si ale budeš moct vyzkoušet vaření lektvarů, letání na koštěti, famfrpál a mnoho dalšího, a to včetně nepříjemných výzev jako je boj s mozkomorem a dalšími nebezpečnými monstry.

Datum vydání: 2022, neupřesněno
Platformy: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One

Dying Light 2: Stay Human

Svět Dying Light 2: Stay Human jsme původně měli poznat už na Vánoce, release pokračování jedné z nejlepších zombie her vůbec byl ale nakonec posunutý na začátek února. V druhém díle Dying Light se podle všeho nemá objevit jediná postava z toho prvního, určitě se tak můžeme těšit na něco zbrusu nového.

Pokud máš rád zombie postapokalyptickou atmosféru s hororovým nádechem, spoustou soubojů a zároveň pořádně propracovaným příběhem, měl bys určitě hru Dying Light 2: Stay Human od studia Techland alespoň vyzkoušet. Nalákat tě může třeba i to, že oproti předchozímu dílu má být mapa až čtyřikrát větší a celý gameplay má zabrat okolo neuvěřitelných 500 hodin. To samozřejmě platí pouze v případě, kdy hru budeš chtít dohrát se vším všudy, normálně by to podle vývojářů mělo trvat maximálně pouhých 100 hodin.

Datum vydání: 4. února 2022
Platformy: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch

The Lord of the Rings: Gollum

I série J. R. R. Tolkiena se letos dočká herního zpracování, v němž hlavní postavou ale nebude ani Bilbo, ani Frodo Pytlík. Jak název hry od studia Daedalic Entertainment jasně říká, The Lord of the Rings: Gollum se bude točit právě kolem Golluma, u nás známého spíš jako Gluma.

Ač je Glum jednou z hlavních, nejzásadnějších a nejvíc ikonických postav série Pán prstenů, jeho příběh nikdy nebyl pořádně převyprávěn. To by se mělo s novým titulem změnit, ve hře The Lord of the Rings: Gollum totiž budeš hrát právě za něj. Kromě toho, že na tebe cestou přes celou Středozem bude čekat několik obtížných překážek, s nimiž se budeš muset nějakým způsobem vypořádat, poznáš také mnoho známých tváří, jako je třeba Gandalf nebo vůdce elfů a Legolasův otec, Thranduil.

Datum vydání: 2022, neupřesněno
Platformy: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch

Závěr

Je mi jasné, že ne každého mé tipy na to, co si v roce 2022 zahrát, úplně oslní. Přece jenom, každý má jiný vkus a každého baví něco jiného, u všech pěti výše zmíněných her se ale nedá pochybovat o tom, že půjde o kvalitní a dobře zpracované tituly. Mnoho dalších novinek letošního roku se do krátkého seznamu nevešlo, tak je bleskově zmíním aspoň tady. Zaujmout by tě mohlo třeba Horizon Forbidden West, Gotham Knights, Sifu, Splatoon 3, Starfield, God of War: Ragnarök, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, Pokémon Legends: Arceus, Stray a mnoho a mnoho dalšího.