Novým mistrem světa ve Formuli 1 je Max Verstappen z Red Bullu, Mercedes protestuje

Napínavější konec sezóny už jsme si ani přát nemohli. Do posledního závodu letošní Formule 1 vstupovali rivalové Max Verstappen z Red Bullu a Lewis Hamilton z Mercedesu s úplně stejným počtem bodů, už při startu ale měl malou výhodu právě Verstappen, který si den předem v kvalifikačním závodě vybojoval tzv. pole position neboli nejlepší startovní pozici.

Hned po nažhavení motorů a výjezdu ze startovní čáry se ovšem vedení v první zatáčce ujal Brit Hamilton ze stáje Mercedesu. Nizozemec Verstappen se ho sice hned po chvíli pokusil předehnat, při předjíždění ho ale vytlačil z dráhy, tak si to Hamilton zkrátil mimo trať. Vedení závodu ho za to nijak nepotrestalo, v klidu proto mohl pokračovat v čele všech závodníků.

V jednu chvíli Verstappenovi neskutečně pomohl jeho týmový kolega z Red Bullu, Sergio Pérez, díky němuž se Hamiltonův náskok snížil na necelé dvě sekundy, po pár kolech už ale reprezentant Mercedesu opět všem ujížděl. Po několika kolech už se chvíli zdálo, že jeho cestě pro historicky osmý titul v životě, kterým by navždy předčil Michaela Schumachera, nic nezabrání, pak ale přišel zlom.

Zásadní moment závodu totiž nastal v 54. kole, kdy Nicholas Latifi havaroval do svodidel a na dráhu bylo povoláno tzv. safety car alias bezpečnostní vozidlo, jehož účelem je snížit rychlost všech formulí za ním. Red Bull okamžitě využil příležitosti a pět kol před koncem závodu nasadil Verstappenovi úplně nejměkčí gumy.

A právě pak přišlo ze strany vedení závodu rozhodnutí, které rozhořčilo hlavně stáj a všechny fanoušky Mercedesu. Formule, které byly o kolo pozadu, totiž dostaly povolení předjet Lewisa Hamiltona i safety car, zatímco britský jezdec musel svou rychlost stále omezovat. V tu chvíli už Verstappenovi nic nebránilo v tom, aby dojel několik centimetrů za Hamiltona, kde se držel až do chvíle, kdy nebylo odvoláno bezpečnostní vozidlo.

Díky novým neopotřebeným gumám měl pak Max Verstappen obrovskou výhodu, která mu dala šanci předjet na trati v Abu Dhabí sedminásobného šampiona a zajistit si zlatou trofej Formule 1 ze sezóny 2021 pro sebe.

Max Verstappen a Lewis Hamilton ve formulích. (Zdroj: Giuseppe CACACE / AFP)

Lewisovi Hamiltonovi a celému Mercedes týmu sice nepřišel výsledek závodu férový, ani po dvou podaných protestech se na něm ale pravděpodobně nic nezmění. Všechny námitky totiž komisaři zamítli, Mercedes se nicméně i přesto chce odvolat k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA. Ať už se průběh závodu většině líbil, nebo ne, na tom, že novým oficiálním šampionem Formule 1 je Max Verstappen, se už s největší pravděpodobností nic nezmění.

Max Verstappen a Lewis Hamilton. (Zdroj: Cristiano Barni ATPImages/Getty Images)