5 nejzásadnějších momentů kariéry Virgila Abloha

V neděli 28. listopadu se s námi jednou pro vždy rozloučil Virgil Abloh, jeden z nejzásadnějších módních návrhářů vůbec. Po dvou letech urputného a utajeného zápasení s vzácnou a velmi agresivní formou rakoviny bohužel Virgil jeho boj v pouhých 41 letech prohrál, na tomhle světě ale po sobě zanechal obrovskou stopu, v níž dnes nevědomky kráčí vlastně úplně každý, kdo se o fashion zajímá.

O jeho kariéře by se dal napsat román, abych nad tímhle článkem ale nestrávil měsíc, pojmu ho trochu jinak. Z Virgilovo života totiž vypíchnu 5 nejzasádnějších momentů, které navždy podstatně ovlivnily zbytek (nejen) jeho života.

Stáž ve Fendi s Kanyem Westem (2009)

Není žádným tajemstvím, že Virgil Abloh a Kanye West byli dobří známí. Vlastně by se to dalo i čekat, oba totiž vždy měli podobný náhled na svět, ať už v kontextu módy, nebo čehokoliv jiného. Setkali se již o pár let dříve, poprvé ale spolupracovali v roce 2009 v rámci stáže v hlavním sídle značky Fendi, které se nachází v Římě. Ye nikdy nijak neskrýval, co si o Virgilovi myslí, vždy ho totiž veřejně popisoval jako “jednoho z nejchytřejších, nejsvižnějších a nejvíc inovativních lidí, s kterými kdy mohl pracovat.”

Tahle stáž v luxusním návrhářském domě byla pro oba dost zásadní, oboum totiž dala jedny z prvních fashion zkušeností, na které se nikdy nezapomíná. Stáž si vychvaloval i Michael Burke, který v té době byl v čele Fendi. “Byl jsem opravdu ohromen tím, jak do studia zvládli přinést zcela novou atmosféru. Virgil prostě uměl vytvořit úplně nový slovník tak, aby popsal něco tak old-schoolového, jako je Fendi. Od té doby jsem jeho kariéru nepřestal sledovat.” Poslední větu si teď zapamatujte, ještě se k ní totiž určitě vrátíme.

Virgil Abloh a Kanye West.

Virgil Abloh vyhlášen kreativním ředitelem společnosti DONDA (2010)

Setkání s Kanyem v návrhářském domě Fendi bylo pro Virgila zásadní hlavně proto, že se o dva roky později stal kreativním ředitelem jeho agentury DONDA. Po roce v téhle pozici Abloh dostal příležitost vytvořit cover pro album Watch The Throne, které Kanye vydával ve spolupráci s Jay-Z. S coverem mu pomohl návrhář Riccardo Tisci, jenž v té době pracoval jako kreativní ředitel značky Givenchy.

Společně tak vytvořili jeden z nejlegendárnějších Kanyeho coverů, což dokazuje i to, že za něj Virgil Abloh byl nominován na cenu Grammy. Tu se mu ve finále sice nepodařilo vyhrát, i nominace je ale dost významný úspěch.

Kromě coveru pro desku Watch The Throne pracoval Virgil i na několika dalších extrémně slavných projektech, jmenovitě je to například A$AP Rockyho debutové album Long.Live.A$AP, dále také další Kanyeho desky My Beautiful Dark Twisted Fantasy a Yeezus a v neposlední řadě třeba deska Luv Is Rage 2 od Lil Uzi Verta.

Když už jsme u Lil Uziho, hodilo by se také zmínit to, že Virgil pracoval i na několika hudebních videoklipech. Vzhledem k tomu, že si už od mládí vydělával DJingem, k hudbě měl opravdu blízko. Většinu hudebních podkladů ke svým fashion shows si dělal vždy sám, často také sám dělal DJe na následných afterparties. Díky tomu, že světy hudby a módy jdou ruku v ruce, se Virgil dostal k několika příležitostem, o nichž by si obyčejný smrtelník mohl nechat leda zdát.

Tím myslím to, že ve svých setech často hrál ještě nevydané tracky a také to, že dostal možnost zpracovat klip těm největším jménům současné scény. Na svém kontě má tak třeba klipy Fashion Killa od A$AP Rockyho, legendární XO Tour Life od Lil Uzi Verta a mnoho dalších. Co spousta lidí neví je také to, že Virgil vydal vlastní EP pojmenované ORVNGE ve spolupráci s berlínským DJem BOYS NOIZE.

Spuštění brandu Pyrex Vision (2012)

V roce 2012 udělal Virgil Abloh svůj první pořádný krok do světa módy tím, že založil brand Pyrex Vision. Jeho první drop, jenž zahrnoval flanelové košile s potiskem “Pyrex 23” na zádech, oslavil po vyprodání v několika minutách obrovský úspěch. Virgilovo vizi milovaly celebrity, díky čemuž se jeho práce dostala i do povědomí všech ostatních.

Značka Pyrex Vision se ovšem o něco později stala velmi kontroverzním tématem, bylo totiž zjištěno, že šlo pouze o obyčejné košile, na které značka pouze natiskla laciný potisk a přeprodávala je o několik stovek dolarů dráž. Za jednu košili Pyrex Vision si totiž v té době zaplatil neuvěřitelných 550 dolarů.

Tímto zjištěním Pyrex dost upadl, i přesto jde ale o dost významnou část Virgilovo kariéry. Právě Pyrex Vision totiž vyšlapal cestu tomu, co dnes znáš jako Off-White.

Košile značky Pyrex Vision.

Přejmenování jeho značky na Off-White (2013)

V roce 2013 se Virgil Abloh rozhodl hodit Pyrex Vision za hlavu, proto značku přejmenoval na Off-White a začal tak nějak od znova. To se později ukázalo jako jeden z nejzásadnějších kroků v jeho kariéře.

Šedivé místo mezi černou a bílou. Přesně tak je definovaná značka Off-White, jenž je často stylizována spíš jako Off-White™. Tenhle brand asi nemusím dlouho představovat, předpokládam totiž, že pokud čteš tenhle článek, asi by to bylo trochu zbytečné.

Právě s Off-Whitem se Virgil dostal k takovým projektům, o kterých se mu snad ani nezdálo. Konkrétně je nutno zmínit určitě třeba dlouhotrvající partnerství s Nike v čele s kolekcí The Ten nebo také spolupráci se značkami Converse, Champion, Moncler, Evian, IKEA a mnoho dalšími světově známými korporacemi.

Off-White samozřejmě nepracoval pouze s brandy jako takovými, často totiž kooperoval taky se známými osobnostmi. Z nich bych vypíchnul třeba již mnohokrát zmíněného A$AP Rockyho, Takashiho Murakamiho nebo Herona Prestona.

Kolekce “THE TEN” ze spolupráce značek Nike a Off-White.

Virgil Abloh vyhlášen kreativním ředitelem pánského oddělení Louis Vuitton (2018)

Od té doby jsem jeho kariéru nepřestal sledovat,” řekl o Virgilovi Michael Burke po jeho stáži u Fendi. Doufám, že sis tuhle větu zapamatoval, právě Burke totiž dost zásadně ovlivnil poslední roky Virgilovo života. Několik let potom, co pracoval u Fendi, se totiž Burke dostal až na pozici CEO značky Louis Vuitton.

Právě on byl tak jedním z nejzásadnějších vlivů, které dostaly Virgila až na pozici kreativního ředitele pánského oddělení Louis Vuitton, kde nahradil Kima Jonese, jeho dlouholetého kamaráda a mentora.