Oliver Sálus z OKTAGON MMA: Žiju svůj sen, i když je to často plné stresu

Oliver Sálus aktuálně působí v organizaci OKTAGON MMA jako moderátor a PR manažer. Promluvili jsme si s ním nejen o jeho práci.

Oliver, zkus popsat našim čtenářům, jaká je přesně tvá pozice v OKTAGON MMA.

Primárně působím jako moderátor. To obnáší samozřejmě moderování zápasových studií s hosty, doprovodné programy typu oficiálního vážení či akcí OKTAGON Day, moderování vlastního pořadu Bez rukavic na Youtube OKTAGONU a natáčení dalších různých videí, třeba dokumentů V kůži bojovníka. K tomu od léta zastávám i funkci PR manažera pro Česko, takže ve zkratce komunikuju s médii.

Jak vypadá tvůj typický den? Tvé pozice předznamenávají, že pracuješ prakticky pořád.

Každý den je úplně jiný a to je na tom krásné. Nikdy jsem neměl rád stereotypní práci a to tahle rozhodně není. Někdy je toho daný den míň, někdy se toho naopak sesype víc a obě pracovní pozice se překříží v jednom bodu v čase, a pak je to zajímavý. (smích)

Když porovnáš to, kde byl OKTAGON MMA, když jsi začínal v 2019 a to, kde je teď. Kam se organizace pohnula?

Asi by byla dál, kdyby nepřišla korona a nesebrala nám diváky z aren. Ale jsem strašně pyšný na to, jak jsme se jako organizace k téhle nelehké době postavili a využili ji k růstu. Pokud mluvím za sebe, tak i formát studií se během těch dvou let značně vyvinul a celek, který divák dostane ve formě PPV se pořád posouvá kupředu. MMA je skutečně nejrychleji rostoucí sport a show zároveň a naše turnaje to krásně ukazují.

Už ve 14 letech jsi pracoval pro Spartu Praha. Víš nám přiblížit své mediální začátky?

 Byl jsem obrovský hokejový fanoušek, hltal každý zápas, znal všechny hráče a statistiky. Dostat se ve 14 mezi hokejisty Sparty bylo pro mladýho kluka první splnění velkého snu. Dělal jsem reportéra pro klubový web, časem se pak přesunul ze Sparty ke Lvu Praha, který tady hrál KHL. Pak jsem přešel do Seznam Zpráv a Televize Seznam a z píšícího novináře se stal moderátor před kamerou. Ale nakonec si mě zase našel sport, tam jsem prostě nejvíc jako doma.

Co bys vzkázal mladým lidem, kteří se hledají, respektive nevědí, jakým směrem se profesně vydat?

Nejlepší je najít svoji vášeň. To, co vás baví a naplňuje. A pak najít cestu, jak tím vydělat i nějaké peníze. Lidi o mně říkají, že žiju svůj sen. A i když je to často plné stresu, nestíham nebo kvůli tomu málo spím, je to v podstatě tak. Takže najít svou vášeň a pak cestu k penězům. Protože nikdy nebudeš nejlepší v něčem, co tě nebaví a nemáš to rád.

Kromě práce v OKTAGON MMA pomáháš lidem s vyjadřovacími schopnostmi. Jak bys nám přiblížil toto odvětví?

Začalo to vlastně celkem nevinně. Kamarád mě poprosil o pomoc s prezentací. Sám jsem si pak vzpomněl, jak se mi tehdy na začátku v Seznamu nechtělo před kameru, jakou jsem měl trému. Naučil jsem se s ní ale pracovat, využít adrenalin ve svůj prospěch, a když jsem pak o tři roky později stál v O2 areně a moderoval před 20 tisíci lidma, byl to ten nejlepší pocit na světě. Tak jsem si řekl, že takhle nervózní jako jsem býval kdysi já, je spousta lidí. Já jsem to překonal, tak jim v tom můžu pomoct. A funguje to. Nedávno jsem jednu totálně vyklepanou klientku ve třech sezeních zbavil trémy a udělali jsme spolu prezentaci, se kterou pak zazářila na důležité konferenci před 400 lidma. To mi udělalo velkou radost

Kam by si v hierarchii sportů zařadil MMA v Česku a na Slovensku?

Fotbal, hokej, MMA. (úsměv)

Co je podle nejdůležitějšího v tom, aby toto odvětví nadále rozkvětalo?

Příběhy prodávají a lidi milují tu show. Takže víc příběhů, víc Karlosů Vémolů a hlavně tvrdá práce nás všech v OKTAGONU. Tohle nese ovoce a bude to fungovat i dál.

Jaké jsou tvé dlouhodobé pracovní cíle? Může být z tebe česká verze Joea Rogana?

Joe Rogan jo? Já mám radši Jona Anika, když bych měl srovnat dva hlavní hlasy UFC. Ty dlouhodobé cíle si raději nechávám pro sebe, aby mi zas někdo neřekl, že jsem namyšlenej kretén (smích). Ono se to v Česku moc nenosí, to moc troubit do světa. Dávám si samozřejmě jen ty nejvyšší cíle, abych těch malých nedosáhl příliš brzy a zůstal dál motivovaný. Teď se těším znovu do O2 Areny na další obrovský turnaj. A po novém roce i na projekt oktagon.tv, kde bych chtěl mít nové videoformáty, to jsou krátkodobé cíle.

Jak relaxuješ? Dá se říci, že se MMA ve volném čase lehce vyhýbáš?

 Vlastně se to tak dá říct, když to teď od tebe slyším. Moje práce vyžaduje informovanost, takže aspoň na výsledky a highlighty z nočních turnajů se podívám, ale celý víkend tím nutně nemusím trávit. Brzo ráno chodím do fitka, na to jsem zvyklý a je to takový mentální relax.

Photo credits: Oliver Sálus, profil Instagram, OKTAGON MMA