Top 10 fotbalových přestupů tohoto léta

Crazy. I tak se dá shrnout letošní letní přestupové období, které se nepochybně stalo jedním z nejlepších v celé historii fotbalu. Přestupovalo se opravdu hojně a i ty největší hvězdy měnily dres. Snad každý fotbalový fanoušek se těší, až jednou za půl roku odbije půlnoc a začnou přestupové hody. V české nejvyšší soutěži se sice událo hned několik zajímavých transferů, ale ve světě se jedná o zaběhlou záležitost. I proto jsem si pro tebe připravil můj žebříček Top 10 transferů tohoto léta.

zdroj: @DenzelJMD2 – Denzel Dumfries on Twitter

10. místo – Denzel Dumfries (PSV → Inter Milán)

O Denzelu Dumfriesovi jsi pravděpodobně slyšel nejvíc v kontextu posledního Eura, kde byl hlavní postavou nizozemské repezentace. V každém zápase větral obranu soupeře a připravoval jednu gólovou šanci za druhou. Není divu, že se o jeho služby začalo zajímat hned několik klubů. Právě Dumfries a Němec Robin Gosens se na šampionátu předvedli nejvíce a o jejich přestupu se mluvilo od začátku přestupového období. A není se co divit, o kvalitního beka se strhne mela hned.

Pro 25-letého Nizozemce se jedná o první zahraniční angažmá. Po začátcích ve Spartě Rotterdam a Heerenvenu přestoupil do PSV, kde se ihned stal vůdčí osobností. Jeho hlavními přednostmi jsou rychlost nebo i gólovost. V předminulé sezóně stačil dát 7 gólů a dvě asistence. To na beka není vůbec málo. Po odchodu Hakimiho do PSG, si Inter nemohl vybrat lépe. I proto jsem dal přednost právě Denzelovi, před hráči jako Alaba nebo Depay.

9. místo – Eduardo Camavinga (Stade Rennais → Real Madrid)

Nejmladší fotbalista mého výběru. Tomuto Francouzi je pouhých 18 let a už se může pyšnit tím, že ho koupil slavný Real Madrid. Eduardo Camavinga platí za jeden z největších talentů světového fotbalu a nebylo překvapením, že o něj stál každý Top klub. Za Rennais hraje pravidelně od svých 16 let. Tvrdá práce ho dostala až do základní sestavy, kde se stal základním stavebním kamenem. A není se co divit. V jeho 18 letech má přehled a cit pro hru, 70 zápasů v Ligue 1 a 3 starty za francouzskou reprezentaci.

Jak jsem řekl, jeho novým zaměstnavatelem bude Real Madrid, který myslí na budoucnost. Modričovi je 35 a ať chce nebo ne, jedná se o jednu z jeho posledních sezon. Právě Camavinga by ho měl časem nahradit. Za sebe musím říci, že jsem tento přestup čekal. Eduardo je mladý, ale svou hrou převyšuje i starší hráče a tento přesun si zasloužil.

zdroj: Paris Saint-Germain

8. místo – Sergio Ramos (Real Madrid → PSG)

Tak tady ani nemusím představovat osmičku mého žebříčku. 16 let. Přesně tolik let strávil Sergio Ramos v Realu Madrid. Zde se stal klubovou ikonou a vyhrál zde 4x Ligu Mistrů. Během těchto let se stal jedním z nejlepších obránců v historii fotbalu. I proto je až smutné, že ho musím zařadit do tohoto seznamu. Jelikož mu vypršela smlouva v Madridu, musel si najít nový klub. Krom Chelsea, Manchesteru United nebo City se však ozvalo slavné PSG, které španělského veterána přemluvilo.

Ramos je prvním ze tří přestupů mého žebříčku, který posílil PSG. Ačkoli se může zdát, že PSG nepotřebuje obránce, Sergia Ramose nejde odmítnout. Pokud bude nastupovat s Presnelem Kimpembem Achrafem Hakimim a Laywinem Kurzawou, bude se jednat o velmi nebezpečnou obranou čtveřici. A to nám zbývá ještě Brazilec Marquinhos, který hraje stopera, ale i defenzivní štít. Nechci předbíhat, ale v PSG se máme na těšit.

zdroj: Manchester United FC

7. místo – Jadon Sancho (Borussia Dortmund → Manchester United)

Další příčku si zasloužil Manchester Uniter, který v našem žebříčku zaujímá taktéž tři místa. O jeho nové posile už se mluvilo v zimě, ale to tento přesun nevyšel. Uběhl půlrok a vše je jinak. United podepsali anglického reprezentanta a hvězdu Borussie Dortmund Jadona Sancha. Ten do Dortmundu odcházel z městského rivala City a ve Vestfálsku si udělal velké jméno. Nebylo divu, že ho United potřebovali do kádru, jeho poslední sezóny byly úžasné a společně s Lewandovskim a Haalandem bojovali o nejlepšího hráče Bundesligy.

Pro United se jednalo o první letošní posilu, která měla rozvířit vody Premier League. Útok Cavani-Sancho-Rashford zní až nebezpečně. To však ještě fanoušci United nevěděli, že hlavní hřeb přestupního období ještě přijde. Je jasné, že pokud Sancho naváže na své výkony z Bundesligy, těžko ho bude někdo zastavovat. S Haalandem tvořil zabijáckou dvojici a pokud mu to půjde stejně s jeho nejnovějším spoluhráčem, obránci PL se mají čeho bát.

6. místo – Romelu Lukaku (Inter Milán → Chelsea)

Návrat ztraceného syna? Přesně tak vypadá nejnovější podpis londýnské Chelsea. Po sérii hostování ve West Bromu nebo Evertonu mu bylo řečeno, že na Chelsea nemá. Hostování v Evertonu se proměnilo v přestup, odkud putoval do United, kde stagnoval a tak ho koupil Inter Milán. Zde se stal zabijáckou bestií s čuchem na góly. Romelu Lukaku byl odjakživa nepříjemným útočníkem a jak vidno, Serie A mu sedla na jedničku, stal se zde nejlepším hráčem ligy po Cristianu Ronaldovi. Stačila jen důvěra a jeho kvality se ukázali v novém světle.

A kam, že to přestoupil? Ano, zpátky do Chelsea, kde jim nebyl dost dobrý. Na první pohled se to zdá jako absurdní, ale na tu druhou to dává smysl. Lukaku se neuvěřitelně zvedl a Chelsea si uvědomila své chyby a potřebu gólového zabijáka. Tímto “zabijákem” byl doteď Timo Werner, ale ten spíše zabíjel šance, nežli gólovky. Lukaku se tak po 8 letech vrátil domů. Podmaní si Premier League?

5. místo – Raphaël Varane (Real Madrid → Manchester United)

Jak jsem řekl, od United tady toho uvidíš víc a to je přesně ten případ. Sergio Ramos nevyšel a odešel do PSG? Nevadí, jeho parťák je ready. Přesně tak, další novou akvizicí Manchesteru United je francouzský stoper a reprezentant Raphaël Varane. Ten je narozdíl od Ramose výrazně mladší a tudíž zapadá i do systému United, kde bude hrát po boku Harryho Maguira. Abych řekl pravdu, i tento přestup dává smysl. Varane byl v Realu od roku 2011, kdy přestoupil z Lens RC, takže dobrých 10 let. Stále je mu jen 28, tudíž přišel čas na novou výzvu.

Varane je posilou, kterou by si přál každý manažer. Společně s Ramosem byli neotřesitelnými hráči základu a za tu dobu po boku Sergia se od něj mohl učit. Je v ideálním fotbalovém věku a hráčům v United může předat mnoho zkušeností. Jeho příchod by měl vyřešit díry v obraně a konzistenci výkonů. Když přicházel, nemohl tušit, že se zde setká s legendou tohoto klubu, se kterou hrál v Realu.

zdroj: Paris Saint-Germain

4. místo – Gianluigi Donnarumma (AC Milán → PSG)

Zas a znovu. PSG a United vládnou. A není se co divit, poháry jsou jasným cílem. Čekal bys, že je Keylor Navas dostatečnou jedničkou? Co takhle nejlepší hráč a vítěz Eura, který rozhodl penaltový rozstřel? Yes, PSG podepsalo brankáře Gianluigiho Donnarummu. Stále jen 22letý hráč je v tuto chvíli nejlepším brankářem planety a to má celou kariéru stále před sebou. Po letech v AC, kde se vypracoval v hvězdu italské ligy bylo jasné, že dříve nebo později vyrazí do světa zkusit novou a větší výzvu.

Fanoušci ho odsuzovali za to, že v AC neprodloužil smlouvu, že se neodvděčil za to, co pro něj milánský klub udělal. Jeho touha po nových výzvách a hlavně trofejích však byla silnější a i proto podepsal právě s PSG, které v této sezóně bude útočit na všechny trofeje planety. Donnarumma je čtyřkou našeho žebříčku, na děleném prvním místě se nachází to nejlepší, co mohlo PSG sehnat.

zdroj: Shaun Botterill/Getty Images

3. místo – Jack Grealish (Aston Villa → Manchester City)

Top 3 a jdeš slavit. Snad jsi nečekal, že by se do hry nezapojil Manchester City. Ten se plácnul přes kapsu a koupil další posilu do ofenzivy. Není to, ale jen tak někdo. Hvězda PL a reprezentace nebo nejdražší odchod v historii Aston Villy. Do City se stěhuje Jack Grealish. Ten si svými výkony ve Ville získával více a více zájemců a i když se dlouho držel, velký přestup byl zkrátka potřeba. Jack svůj klub několikrát přerostl a tak bylo jasné, že touha po nové výzvě a bojích o ty nejcennější poháry udělá své. Abych řekl pravdu, už bylo na čase. Zvonilo za pět minut dvanáct.

Grealish se v Aston Ville stal legendou. To, co zde odmakal mu žádný fanoušek nemůže odepřít a i když jeho odchod skousávali velmi špatně, snad každý musí uznat, že když už někdo, tak právě on si zasloužil přestup do tak velkého klubu, jako je City. I přesto, že je v Manchesteru přetlak hráčů jako Silva, Foden, Mahrez, Sterling nebo Ferran Torres, nemyslím si, že by neměl svou pozici. V tuto chvíli je na takové úrovni, že by byla škoda, kdyby seděl na lavičce.

zdroj: Manchester United FC

1. místo – Cristiano Ronaldo (Juventus → Manchester United)

Velké finále je tady. Závěr nejlepšího přestupního období nabídl dva přestupy dvou hráčů, které zkrátka z respektu nemohu rozdělit na 1. a 2. místo, takže oba sdílejí první. První částí prvního místa je jednoznačně Cristiano Ronaldo, který se vrací domů na Old Trafford. Přesto, že se v posledních dnech přestupového období spekulovalo o odchodu do City, poté, co se do toho zapojil sám Sir Alex Ferguson bylo jasno. Ronaldo se vrací domů, tam kde začala jeho zářivá kariéra. Nebudu lhát, když řeknu, že mi tento přesun udělal radost. Pokud má někde Cristiano ukončit kariéru, tak právě v United pod dohledem “otce fotbalu” Alexe Fergusona.

Tak dlouho jsem napínal a nakonec ses dočkal. Jestli ti zněl útok s Cavanim nebezpečný, co teprve s Ronaldem. Osobně se nejvíc těším na spolupráci Sancho-Ronaldo, to bude něco. Pro United se jedná o jedno z nejlepších přestupových období poslední doby, protože nemohli posílit lépe. Povedl se velký návrat domů, na který budeme vzpomínat ještě dlouho. Zbytek už bude jen historie.

1. místo – Lionel Messi (Barcelona → PSG)

Pokud jsi tady čekal někoho jiného, tak se nemáme o čem bavit. Bezpochyby jeden z nejsmutnějších odchodů z klubu v historii. Po dlouhých 17 letech byl konec. Fotbalový kouzelník Lionel Messi opustil Barcelonu, kde byl od roku 2004. Ani se tomu nechce věřit. Za jeho odchodem však nestála žádost o přestup, ale finanční situace Barcelony, která je v dezolátním stavu. Messi souhlasil s výrazným snížením mzdy, ale i tak to nestačilo a Barcelona by si ho nemohla dovolit. Jak lusknutím prstů ukončit jednu celou éru? Barcelona to ukázala v praxi a fotbal už nikdy nebude stejný jako dřív.

Jeho novou adresou se stalo PSG. Ano po příchodech hráčů jako Wijnaldum, Hakimi, Ramos a Donnarumma to stále bylo málo. Galácticos 2.0 přeci potřebují nejlepšího hráče planety. Pokud ti útok Ronaldo-Sancho-Rashford naháněl strach, tak Messi-Mbappé-Neymar bude každému obránci nahánět noční můry. Nemusíme se ani moc snažit s přemýšlením o tom, který z klubů měl nejlepší přestupové okno, PSG ho jasně ovládlo a vyhlásilo hon na všechny dostupné trofeje.

zdroj: Arsenal FC

I když jsem vybral svoji nejlepší desítku přestupů, mnoho se jich do tohoto žebříčku nevešlo. David Alaba přestoupil do Realu Madrid, Sergio Aguero a Memphis Depay do Barcelony, Saúl do Chelsea, Edin Džeko do Interu Milán nebo Manuel Locatelli do Juventusu. I přesto, že se mi sem nevešli, všichni patří do nejlepšího přestupního období v historii. Například Arsenal dal za své posily víc, než Manchester United a to největším jménem byl Ben White. Jako nejzajímavější odchody z české ligy musíme označit odchody Davida Zimy do FC Turín, Abdallaha Simy do Brightonu nebo Jakuba Brabce do Arisu Soluň.

Líbil se ti můj žebříček nejlepších přestupů tohoto léta nebo bys ho pozměnil? To mi dej vědět tady.