Preview nové sezóny NBA: Východní konference

Nová sezona NBA již nezadržitelně klepe na dveře, což s sebou přináší také povinnost jejího řádného představení! Stejně jako v předchozích letech se i v následující sezóně rozhodně můžeme těšit na skvělou show. Po rušném off-seasonu a zajímavé přípravě si troufám řici, že letošní sezona by mohla z hlediska atraktivity tu loňskou ještě překonat. Především východní konference slibuje zajímavou podívanou hlavně v rámci pokračujícího vzestupného trendu její kvality a větší konkurence mezi týmy. Těšit se můžeme na těžkou obhajobu šampionátu pro Milwaukee a hodně zájemců o přímý postup do playoff. Společně se teď pojďme vrhnout na polemizování o následující sezoně, konkrétně o potencionálním průběhu východní konference.

Nebývale vysoká konkurence a tuhý boj o čelo

Pokud by měl letošní ročník něčím předčít ten poslední, tak rozhodně vyšší konkurencí mezi týmy usilujícími o přední příčky tabulky. Máme tu obhájce z Milwaukee, nenasytný Brooklyn a kvalitně posílené Miami. Právě tyhle tři týmy budou dost pravděpodobně největšími adepty na TOP 3. Co se dvou posledních týmů týče, ty si budou chtít spravit renomé z posledního playoff. A přesně podle toho se také odvíjel jejich offseason. Brooklyn konečně posílil defenzívu příchodem Paula Milsapa z Denveru a LeMarcuse Aldridgea, který obnovil kariéru a vyzkouší si angažmá v Brooklynu, o které vlivem zdravotních komplikací z loňska přišel. Otazník visí nad Kyriem, který se nechce nechat naočkovat, takže si bude na svém placatém kousku planety prozatím trénovat sólo. Heat přivedli dlouhodobě chtěného Kylea Lowryho, přidali k němu všestranného Keefa Morisse a také loňského šampiona P. J. Tuckera. K tomu se v preseasonu v dobrém světlě ukázalo i pár mladých tváří, včetně natěšeného a namakaného Tylera Herra, který vyhlíží svoji “breakout” sezónu. Pokud se podaří návrat i věčně absentujícímu Oladipovi, bude rázem z Miami hodně nepříjemný soupeř pro všechny týmy.

Zdroj: https://www.nba.com

Hned v závěsu peletonu se očekává přítomnost Atlanty, Bostonu, pravděpodobně i Philadelphie a v neposlední řadě také Chicaga a New Yorku. Hawks jdou do sezóny prakticky s identickým týmem, kterému se loni povedlo senzačně dokráčet až do finále konference. Trae a spol., posílení o velké zkušenosti z loňska, si dozajista budou chtít tuhle jízdu zopakovat i letos. Boston musel ve svém týmu provést několik změn, jelikož jej loni opustili Kemba Walker, částečný záskok Evan Fournier a po 8 letech také trenér Bred Stevens. Jeho nástupcem se stal Ime Udoka, který do svého týmu přivedl ofenzivní náhrady, Joshe Richardsona a Dennise Schrödera. Svůj návrat k Celtics hlásí po dvou sezonách také Al Horford. Rázem Celtics společně se svými největšími stálicemi dostávají relativně slušnou šanci na to zatopit týmům TOP3 a klidně ji i atakovat. No a co se Philadelphie týče, vše závisí na jednom jméně. Tím je Ben Simmons, o němž se stále neví, zda v týmu zůstane, či nikoliv (očividně ale zůstane). Jedno je však jisté, pokud Simmons zůstane, atmosféra v týmu nebude úplně nejlepší. V případě, že odejde, Sixers musí najít adekvátní náhradu, což nebude úplně jednoduché. Z toho vyplývá, že Sixers pravděpodobně bude čekat náročná sezóna, od které si být fanouškem Philly moc neslibuji…

Bulls a Knicks se netají vysokými ambicemi, v patách jim budou Pacers, Hornets a Wizards

Kdo by však mohl z řad fanoušků letos vyhlížet zajímavou sezonu, jsou supporters Chicaga a New Yorku. Začneme nejprve u Knicks, jakožto loňského překvapení východu. Týmu Toma Thibodeaua se loni sezóna povedla nad očekávání dobře a Knicks skončili na slušném čtvrtém místě. Fanoušci jednoho z nejčastějších terčů memeček uplynulých let si tak konečně mohli užít trochu klidu, resp. konečně koukatelné hry a především… playoff! Družina loňského Most Improved Playera – Juliuse Randlea může přitom letos pomýšlet na podobný úspěch. Do Knicks totiž zamířily dvě ofenzivní esa a to právě ze Celtics, Kemba Walker a Evan Fournier. No a při pohledu na ofenzívu v podání čtveřice Randle, Fournier, Walker, R. J. Barret je jasné, že Knicks budou pálit ostrými. Na druhou stranu, defenziva Knicks se přílišného zlepšení nedočkala a právě tam se bude nacházet potencionální slabina tohoto týmu.

Zdroj: https://www.nba.com

Chicago Bulls bude letos neodmyslitelně patřit k černému koni východní konference. Od tohoto týmu s novou tváří si fanoušci slibují hodně. Bude záležet, jak moc si ve své první sezoně sednou nové posily se zbytkem týmu a jak se podaří tenhle “nový projekt” rozjet. Bulls se v očích médií stali jedním z vítězů offseasonu, když se jim povedlo přivést Lonza Balla, DeMara DeRozana a například také Alexe Carusa. Jak napověděla příprava, hráči si očividně na dres s býkem rychle zvyknuli a dali tak fans naději, že by letos Bulls skutečně mohli zažít přelomovou sezonu. Loni Chicagu utekl turnaj play-in a letos by měla být tahle meta minimálním achievementem. Tým totiž má jasné ambice na playoff, aby taky ne, když se v základní pětce objeví hráči All-Star kalibru – Lavine, Ball, DeRozan a Vucevic.

Zdroj: https://www.nba.com

Boj ve středním pásmu tabulky bude podle všeho čekat Indianu, Charlotte a pravděpodobně i Washington. Pacers zůstávají od loňské sezony téměř beze změny, minimálně co se síly týmu týče. Kádr prošel pár změnami, jejichž dopad na výkon týmu však nebude tak markantní. Velikým otazníkem, přetrvávajícím z loňska, je stav klíčových ofenzivních hráčů – T.J. Warrena a Carise LeVerta. Druhý zmíněný prakticky ještě v Pacers neukázal, čeho je schopen, svou šanci tak zatím netrpělivě vyhlíží. Hornets jsou prakticky totožným případem, jen s daleko větší proměnou kádru. V Charlotte se však udělal z hlediska aktuální kvality týmu menší krok zpět, musel se provést pořádek v platové politice a vsadit na příchod mladých hráčů. Důležitým faktorem bude po odchodu Grahama zdravotní stav Gordona Haywarda, který by, stejně jako Hornets, konečně potřeboval sezonu v plné síle. Spíše to však vypadá, že bude tým z Buzz City letos čekat menší struggle. A Wizards? Ti jsou už snad po zvyklosti velkou neznámou. Tým se po odchodu Westbrooka opět změnil k nepoznání, nicméně jeví slibný potenciál. Aby také ne, s novými posilami, jako jsou Harrell, Aaron Holiday, Caldwell-Pope, Kuzma a uzdravený Dinwiddie, by se letos ve Washingtonu mohlo povést playoff. Otázkou však je, do jaké míry je tým stabilizován a zda nedojde k dalším rošádám. Soupiska se spoustou nových jmen totiž vypadá jako menší nesourodý koaliční slepenec (haha). Play-in tournament by však neměl Wizards ujít, ale víš co…

Další sezona, další strádání

Od zbytku týmů se letos nedá příliš mnoho očekávat. Řeč je o čtyřlístku Raptors, Magic, Pistons a Cavaliers. Cavs mají dozajista na čem stavět. Sexton, Mobley, Markkanen, Love, Osman, Rubio a vycházející hvězdy Garland, Guy nebo Okoro jsou slušným základem. Ve výsledku by mohli Cavs při určité porci štěstí letos se svým big-man týmem trhnout breakout sezónu, jelikož se jim konečně rýsuje zajímavý kádr. Očekávání od týmu Cavaliers však nejsou příliš veliká, takže mohou jen překvapit. V Torontu se po 9 letech rozloučili s jedním z největších franchise playerů moderní historie, Kyle Lowrym. Za něho z Miami obdrželi minimální náhradu v podobě veterána Dragiče a mladíka Achiuwy. Jinak Toronto neprovedlo žádné výrazné změny, které by jej stavily do lepší pozice, než loni. Podobně na tom je i zbytek týmů. Magic utrpěli už loni přišli o svou dlouholetou big-three a do nové sezony vstupují s posilami, které ztrátu těchto hráčů prakticky jen minimalizují. Se štěstím by Magic mohli zabojovat o Play-In turnaj, tím by však cíle na letošek měli končit. Detroit zase svoji soupisku v rebuildu dle očekávání obohatil o spoustu mladých jmen, které se budou letos učit a nabírat zkušenosti. Z toho důvodu čeká Detroit pravděpodobně další sezona ve spodní části tabulky.