Legendy NBA #20: Dennis Rodman

Profesionální sportovci jsou vzorem pro spoustu lidí. Děti si lepí jejich plakáty nad postel a doufají, že jednou budou jako oni. Skoro by se dalo říct, že úspěšný sportovec je automaticky dáván ostatním za vzor. I pro tohle “pravidlo”, stejně jako pro všechno ostatní, existují výjimky. V tomhle případě jich je opravdu hodně. My se dnes zaměříme na tu asi největší vůbec. Žádný hráč v historii NBA nebyl ani zdaleka tak kontroverzní jako Dennis Rodman. The Worm je i dnes pro spoustu lidí (mírně řečeno) výstřední. V devadesátkách to ale bylo úplně jiný kafe. Už dlouho jsem se na tenhle díl těšil a dnes konečně přišel čas na to, abychom rozebrali kariéru jednoho z nejzajímavějších hráčů vůbec

Basketbalový antitalent

Zpětně je docela těžké tomu uvěřit, ale v dětství byl Dennis stydlivý a plachý kluk. Jeho otec rodinu opustil, takže vyrůstal pouze s matkou a dvěma sestrami. Pan Rodman ale rozhodně nebyl žádný troškař a se třemi dětmi se nespokojil. S různými ženami si jich udělal podle svých vlastních slov celkem 26 nebo 28. Samotný Dennis ale uvádí, že jich ve skutečnosti bylo asi 47. Jeho matka musela pracovat na několika pozicích najednou, aby dokázala rodinu uživit, protože Rodmanovi bydleli ve velice chudé čtvrti. Dennis tou dobou na rozdíl od svých dvou sester vůbec nevynikal ve sportu. Na střední škole se nedostal do basketbalového ani do fotbalového týmu. Doma se navíc cítil přehlížený, protože jeho matka směřovala naprostou většinu své pozornosti na jeho sestry, kterým se dařilo mnohem víc. 

K lepšímu se vše začalo obracet těsně předtím, než nastoupil na vysokou. Tou dobou brigádoval jako uklízeč na letišti a na basket už skoro zapomněl. Z ničeho nic ale vyrostl asi o 20 centimetrů a rozhodl se znovu zkusit svoje štěstí. Na vysoké už se do týmu konečně dostal, ale vydržel v něm jenom rok. Kvůli známkám totiž musel studium ukončit a přesunout se jinam. Na nové škole začal opravdu excelovat, jeho tým skončil jako 3. nejlepší v celé zemi a Dennis se dostal až do kempu pro mladé talenty. Tam si vysloužil ocenění MVP a díky tomu o něj projevily zájem kluby z NBA. Z basketbalového antitalentu se tak stal profík. 

Bad Boys Pistons

V draftu roce 1986 se sice Dennis ocitl až na 27. pozici, to mu ale nebránilo, aby ihned skvěle zapadl do týmu. Žádný jiný klub se mu v tu chvíli svým herním stylem nehodil víc. Pistons v čele s Isiah Thomasem razili dost tělesný herní styl. V Detroitu měl Rodman možnost naplno využít svoje fyzické schopnosti a neskutečnou energii, kterou přinášel do každé hry. Už v roce 1989 si Pistons vybojovali svůj první titul v historii. Dennis k němu přispěl nejlepší střeleckou procentuální úspěšností v celé NBA. O rok později, když Pistons titul obhájili, byl už Dennis korunován nejlepším defenzivním hráčem v lize. Pro tohle ocenění si dokráčel i o rok později, tentokrát mu ale sezonu pokazilo vyřazení ve finále konference, ve kterém Pistons poprvé po několika letech nestačili na výběr Chicaga. 

Od sezony 1991-1992 se Detroitu pomalu přestávalo dařit. Na vině bylo hlavně stárnutí týmu a odchod několika klíčových hráčů. To Dennisovi v individuální rovině prospělo, protože dostával na hřišti více prostoru. Výsledkem byla Rodmanova naprostá dominance pod košem. Právě v této sezoně začala jeho 7 let dlouhá šňůra, během které ho nikdo nedokázal sesadit z pomyslného trůnu pro nejlepšího reboundera NBA. V průměru nasbíral astronomických 18.7 doskoků na zápas, což na konci základní části dělalo šílených 1530 doskoků. Něco takového dokázal naposled Wilt Chamberlain v roce 1972. Od té doby to už žádný hráč nezopakoval. 

Životní i kariérní změna

O rok později se situace v klubu zkomplikovala ještě víc a velice těžké období zažíval Dennis i v rodinném životě. Rozvedl se se svou manželkou a matkou své dcery. Celá situace vygradovala tak daleko, že se Dennis rozhodl spáchat sebevraždu. S nabitou zbraní v ruce ale nakonec došel k rozhodnutí, které mu změnilo život. Rozhodl se “zabít vetřelce”, který žil v jeho těle, a žít život podle sebe bez ohledu na to, co o tom řeknou ostatní. V tu chvíli se zrodil Dennis Rodman, kterého všichni dobře známe. Výstřední chlápek se šíleným účesem, hromadou piercingů a extravagantním oblečením. Zároveň si vyžádal přestup z Detroitu a přidal se k San Antoniu. 

V dresu Spurs strávil 2 sezony, které se nevydařily úplně podle představ. Tým vedený Davidem Robinsonem měl mnohem větší ambice než vyřazení v prvním kole playoffs. O rok později se sice Spurs dostali až do finále konference, nicméně nestačili na Rockets pod taktovkou Hakeema Olajuwona. To vyhrotilo už tak velice křehký vztah Rodmana a vedení klubu, což mělo za následek jeho přestup. Všichni moc dobře věděli, že vzít Rodmana do týmu je obrovský risk, ale přesto se našel někdo, kdo se rozhodl to s ním zkusit. Dennis se v roce 1995 přidal k Bulls, společně s Michalem Jordanem a Scottie Pippenem vytvořil nejlepší basketbalové trio v lize a dost možná i nejlepší tým všech dob. Zbytek už je historie. 

Three-peat a konec kariéry

O tom, jak se dařilo Chicagu v letech 1995-1998, se asi není potřeba moc rozepisovat, protože to všichni dobře známe. Tři sezony, tři výlety do finále, tři tituly. Historické výsledky a dominance, kterou naposled předváděl Bill Russell s Bostonem. Nepostradatelným článkem v tomhle týmu byl Rodman, který během svého působení v Chicagu zaznamenal v průměru 15.3 doskoků na zápas. Během tohoto období na sebe svým vystupováním mimo hřiště často poutal pozornost médií. V roce 1996 si ve svatebních šatech “vzal sám sebe”, několikrát se ukázal jako aktér ve wrestlingových zápasech a pochopitelně se neubránil obrovským pařbám ve Vegas. Památná také je jeho “dovolená”, kterou dostal do trenéra Phila Jacksona na 48 hodin během finálové série proti Utahu v roce 1998. Po úspěšném tažení v Chicagu se ještě na pár zápasů představil v dresu Lakers a o rok později v barvách Dallasu. Poté hrál v několika zemích po celém světě, ale do NBA se už nevrátil. 

Úspěchy

Dennis Rodman má na svém kontě 5 titulů, 2 ocenění Defensive Player of the Year, 2 účasti v All-star Game a 2 nominace do All-NBA teamu. Celkem 8x byl součástí týmu NBA All-defensive a drží rekord v počtu po sobě jdoucích ocenění pro nejvíce doskoků v sezoně (7). V roce 2011 byl uveden do Síně slávy a je považován za jednoho z nejlepších defenzivních hráčů v historii. 

Zajímavosti

Rodman se spolu s Karlem Malonem utkal v profesionálním wrestlingovém zápase

K wrestlingu měl Rodman opravdu blízko. Dokonce se stal vůbec prvním výhercem turnaje Celebrity Championship Wrestling

Přezdívku The Worm mu dala jeho matka, protože se jako malý při hraní videoher pokaždé kroutil jako žížala

Obě Rodmanovy sestry patřili na střední škole do výběru nejlepších basketbalistek ve Spojených státech

Rodman veřejně prohlásil, že Larry Bird je ve skutečnosti přeceňovaný a mluví se o něm jenom proto, že je běloch

Svou vizáží Dennis dokázal často šokovat. Jeho největší inspirací přitom byl film Demolition man s Wesley Snipesem v hlavní roli.

Se svým otcem nebyl nikdy v kontaktu. Rodman prohlásil, že nějaký muž ho sice zplodil, to ale neznamená, že je to jeho otec.  

Proslavil se také tím, že několikrát navštívil nejvyššího vůdce Severní Koreji Kim Jong-Una, kterého označil za svého kamaráda.