Chris Bosh, Paul Pierce nebo Bill Russell. NBA Hall Of Fame vítá nové členy

Stejně jako v předešlých letech i letos basketbalová síň slávy zámořské NBA přivítala do svých řad nová jména. Do Naismith Memorial Basketball Hall of Fame vstoupily některé legendy z řad hráčů, mezi něž patří například Chris Bosh, Paul Pierce, Ben Wallace, Chris Webber nebo bývalý Jordanův spoluhráč Toni Kukoc. Z ženského hráčského osazenstva se zařazení mezi nesmrtelné legendy dočkaly Lauren Jackson a Yolanda Griffith. Opomenuti nezústali ani trenéři, konkrétně legendární a již jedenkrát oceněný Hall Of Famer Bill Russell, dále také Rick Adelman a Jay Wright. Pokud si chceš v krátkosti připomenout legendární kariéry některých hráčů a čím si zasloužili vstup do síně slávy, s chutí do toho!

Chris Bosh, člen legendární Big Three s předčasným koncem kariéry

Jedním z hráčů, na které se upírala velká pozornost, byl bývalý hráč Miami Heat Chris Bosh. Ten musel v roce 2016 předčasně ukončit kariéru po tom, co sváděl dlouhodobý boj s krevními sraženinami. I přes jeho brzký konec kariéry však nebylo pochyb, že se stane jedním z budoucích Hall Of Fame hráčů. Za svoji kariéru si totiž tento vytáhlý sympaťák připsal celkem 2 tituly NBA a 11 All-Star nominací. K tomu se mu povedlo získat zlatou medaili z Olympijských her v roce 2008 a jeho dres s číslem 1 byl v Miami na jeho počest vyřazen. Bosh strávil v Miami celkem 6 let poté, co strávil od svého draftu 7 sezon v dresu Toronta, kde se rodily začátky jeho budoucího úspěchu.

A právě na Floridě prožil tento hráč své nejúspěšnější chvíle kariéry. Stal se totiž nedílnou součástí legendární miamské Big Three, která stála za ziskem 2 šampionátů a těsných dvou druhých míst. Přeci jen, každý fanoušek NBA si musí pamatovat pátý zápas finálové série se Spurs z roku 2013. Konkrétně Boshův rebound, po kterém Ray Allen vstřelil 5.2 sekund před koncem vyrovnávající trojku, která Heat nakonec dovedla až k titulu. Právě členové tehdejší Big Three, tedy Dwyane Wade a LeBron James byli na slavnostním ceremoniálu přítomni, stejně jako bývalý spoluhráč Ray Allen. Kdo ví, jak by Boshova kariéra vypadala, kdyby do jeho života nevstoupily zdravotní komplikace. Kvůli ní musel Bosh předčasně ukončit kariéru, která každopádně už tak byla plná neskutečných momentů.

Paul Pierce a jeho památných 15 sezon v Bostonu

Neskutečných 19 sezon odehrál v NBA legendární Paul Pierce, který byl v roce 1998 draftován Bostonem. U Celtics pak Pierce aka The Truth strávil celkem 15 sezon! Ty mu vynesly celkem 10 All-Star účastí, ocenění Finals MVP z roku 2008, 10 nominací do nejlepšího týmu sezony, nominaci v nejlepším týmu nováčků a samozřejmě jeden šampionát (2007-08). Pierce se díky svým neuvěřitelným ofenzivním schopnostem nesmrtelně zapsal do historických žebříčků NBA. Momentálně mu patří 9. příčka za nejvíce vstřelených tresných hodů a trojek v historii NBA a také 19. místo v all-time statistice vstřelených bodů (26,397).

Samozřejmě, jeho číslo 34 bylo v Bostonu vyřazeno a bude navždy viset v TD Garden po boku dalších legend. Po bohaté kariéře v Bostonu se ještě PP rozhodl pokračovat a strávit rok u Wizards, sezonu v Brooklynu a svoji kariéru uzavřít dvouročním působením u Clippers. Zářných momentů v kariéře tohoto playmakera najdeš spoustu. Například jeho game winner v drese Wizards v roce 2006 proti třem obráncům, 50 bodů v duelu s LeBronem nebo legendární výkon v rámci ještě legendárnějšího comebacku ve čtvrté čtvrtině proti Nets.

První undrafted Hall Of Famer v historii: Ben Wallace

Rok 2021 je pro síň slávy specifický v tom ohledu, že do ní vstoupil historicky první undrafted hráč. Je jím čtyřnásobný All-Star player a jeden z nejlepších obránců své generace Ben Wallace. O tom, že se jednalo o vskutku významného defenzivního hráče jasně hovoří řada ocenění, které se mu povedlo ve své bohaté kariéře získat. Wallace se stal celkem 4x nejlepším obráncem sezony, k tomu ve dvou sezonách získal nejvíce doskoků a v sezoně 2001-02 se stal i šampionem v počtu bloků. Za jeho defenzivní zásluhy byl Wallace 6x nominován do nejlepšího defenzivního týmu sezony a celkem 5x do nejlepšího týmu NBA.

Wallace aka Big Ben zažil nejlepší roky své kariéry v drese Detroitu, kde strávil celkem 9 sezon. Mimo tohle angažmá si mohl rodáka z Alabama vidět také v drese Washingtonu, Orlanda, Chicaga nebo Clevelandu. Detroit pak v roce 2016 po zásluze dres s číslem 3, který Wallace oblékal, vyřadil a nechal jej tak vejít do síně slávy týmu. Jen pro zajímavost, ve své první All-Star sezoně (2002-03) si Wallace připsal sezónní průměr 15.4 doskoků na zápas a v předešlé sezoně career-high 3.5 bloků na zápas. Je přitom důležité mít na paměti, že Wallace účinkoval v NBA v době, kdy byl herní styl daleko defenzivnější a průměrný počet bodů na zápas byl o cca 20% nižší. A jelikož byla konkurence na obranných postech v lize daleko vyšší a obecně NBA vládlo daleko více vysokých hráčů, je třeba obranné schopnosti Bena Wallace skutečně právem ocenit.

Chris Webber, jednička draftu s duší rappera

Další jméno, které vstoupilo do síně slávy NBA nabízí další rozmanitý příběh v pozadí. Řeč je o Chrisi Webberovi, ofenzivním esu Sacramenta z přelomu tisíciletí a jedničce draftu z roku 1993. Svůj hvězdný potenciál tento hráč naplnil hned ve své první sezoně dokonale. Rookie Of The Year a místo v nejlepším týmu nováčků. Postupem času: 5 All-Star účastí, 5 nominací v týmu sezony a první místo v počtu doskoků v sezoně 98-99. Ve svých nejlepších sezonách tento hráč zaznamenal tyto career-high statistiky: průměr 27.1 bodů na zápas, 13.0 doskoků a 5.5 asistencí. Webber byl do jisté míry unikátem své doby, jelikož na obránce byl velkým univerzálem a schopným ballerem. V rámci připodobnění by se dalo hovořit o Jokicovi nebo Adebayovi tehdejší doby. Jeho výkony táhly Sacramento a zasloužily se o jednu z nejúspěšnějších ér Kings v moderní historii.

Za jménem Chris Webber však nestojí pouze jen basketbalová kariéra. Možná si tohle jméno vybavíš i v jiné souvislosti. Webber byl totiž jedním z hráčů, kteří nakoukli do rapového průmyslu. Na webu ses mohl před nedávnem dočíst například o tom, jak Webber spolupracoval se samotným Nasem nebo že tento player dokonce vydal vlastní sólové album. Ve spojitosti se rapem nesmí chybět i nějaké ty pletky se soudy. Webber byl v roce 2003 obviněn z maření spravedlnosti, když před porotou i pod přísahou lhal o nelegální peněžní transakci mezi ním a tehdejším členem Michiganské univerzity. Nakonec však i po 8 letém čekání (v roce 2013 byl poprvé nominován) vstoupil Chris Webber zaslouženě do basketbalové síně slávy.

Bill Russell, první kouč tmavé pleti a dvojnásobný člen HOF

Dalším specifikem letošního HOF ceremoniálu bylo již druhé zařazení jednoho z největších all-time hráčů NBA – Billa Russella do síně slávy. První pocty se tehdejšímu hráči Celtics dostalo v roce 1975, kdy byl Russell za svých hvězdných 13 sezon v Bostonu zařazen mezi nesmrtelné legendy. V roli hráče se mu totiž povedlo nasbírat celkem 12 All-Star účastí, 11 nominací do nejlepšího týmu sezony a 4 ocenění nejlepšího obránce ligy. To nejlepší ale přijde na závěr… do vitríny Russellových úspěchů totiž patří 11 mistrovských titulů (8 po sobě jdoucích) a 5 zisků ocenění MVP...

Svého druhého uvedení do HOF se dočkal Russell nyní, jakožto trenér. V letech 1966-1969 totiž v roli kouče a hráče zároveň vedl tým Bostonu a dovedl ho hned ke dvěma ziskům šampionátu. Poté tým opustil a odkoučoval dalších 5 sezon v týmu Seatlu Supersonics. Jeho jmenování do role kouče však nebylo významné jen z toho důvodu, že zastával zároveň dvě funkce. Russell byl totiž také oficiálně prvním trenérem tmavé pleti na lavičce sportovního týmu napříč všemi sporty v USA. V tehdejší době, kdy postupně rostly občanské nepokoje vlivem gradace rasových problémů, byl tenhle moment obrovským milníkem pro americký sport. To koneckonců dokazuje i jedna z gratulací na adresu Russella a to z úst samotného ex prezidenta USA – Baracka Obamy.