NBA se možná úplně změní! Co nás do budoucna čeká?

NBA letos slaví své 75. narozeniny. Nejlepší basketbalová liga na světě toho za tu dobu zažila opravdu mnoho. Basketbal jako takový se od roku 1946 posunul neuvěřitelným způsobem. Co se ale příliš nezměnilo, je herní formát ligy. Adam Silver, výkonný ředitel NBA, je však toho názoru, že je nejvyšší čas na změnu. O jakých konkrétních změnách se mluví a jak pravděpodobné je, že se jich v nejbližších letech dočkáme, se dozvíš v dnešním článku. 

All-star víkend už není, co býval

Myslím, že každý fanoušek (nebo alespoň většina) se v únoru pravidelně těší na nadcházející All-star game. Je to skvělá příležitost vidět ty nejlepší hráče spojit své síly a v zápase plném nadupaných highlightů ukázat, co všechno dokážou. Tuhle podívanou navíc obohacují eventy jako dunk contest a podobně. Celý víkend se zkrátka nese ve znamení hvězdného basketbalu. Má to ale háček. Fanoušky už tahle podívaná nebaví tolik, jako tomu bylo dřív. Důvodů je hned několik. Každý rok sledujeme v podstatě to samé. All-star game se pokaždé nese ve stejném duchu a až na drobné rozdíly v sestavách se vůbec nic nemění, v dunk contestu jsme viděli už všechno a hráči opravdu velmi zřídka přijdou s něčím inovativním, co by fanoušky nadchlo, a v celebrity game už se dobrých pár let neukázala žádná opravdová celebrita. 

Jasným důkazem o úpadku All-star víkendu je divácká sledovanost. Letošní All-star game sledovalo nejméně fanoušků za posledních 31 let. V porovnání s loňským rokem šlo o 18% propad. Během posledních let jsme sice viděli drobné úpravy, ale sám Adam Silver uznává, že jsou pouze krátkodobé. Kapitánský systém místo klasického rozdělení na západ a východ a herní systém, kde se každá čtvrtina hodnotí samostatně, sice hru trochu oživily, ale z dlouhodobého hlediska problém nevyřešily. Mezi hlavní důvody vzniku All-star víkendu patřila snaha zabavit fanoušky a dopřát hráčům trochu odpočinku. To se ale daří stále méně a méně. 

Samostatný turnaj uprostřed sezony

Adam Silver je ale odhodlaný tuto situaci změnit. A přichází s docela radikálním a odvážným řešením. Navrhuje klasický All-star víkend nahradit krátkým turnajem. Ten by byl zcela oddělený od zbytku sezony a o postupu do dalšího kola by v něm rozhodoval pouze jediný zápas. To by fanouškům přineslo velké množství napínavých momentů, protože v turnaji s takovým systémem může i ten největší outsider vyřadit jasného favorita. Fanouškům týmů, kterým se v průběh sezony nedaří, by to dalo alespoň nějakou naději a důvod znovu naplno fandit. Zatím ale není jasné, co by vítěz tohoto turnaje získal. Možná nějakou výhodu do nadcházejících playoffs, možná jenom nablýskaný pohár.

Něco podobného už jsme mohli vidět v posledních dvou sezonách. Na konci základní části se proti sobě postavily týmy na hraně postupové hranice a v jediném zápase rozhodly o tom, jestli se podívají do playoffs. Takový zápas je nesmírně důležitý a tím pádem i divácky mnohem více atraktivní. 

Konec náhodného losování před draftem

O tom, v jakém pořadí si budou kluby vybírat mladé hráče v draftu, rozhoduje každý rok náhoda. Pingpongový míček rok co rok řídí osudy mladých hráčů a jejich budoucích klubů. Adam Silver by tento systém rád změnil. Má totiž jeden velký nedostatek. Kluby často v závěru sezony úmyslně prohrávají, aby skončili na horší příčce, a měly tak šanci získat výhodnější pozici v draftu. Řešením by opět měl být turnaj hraný na jeden rozhodující zápas v každém kole. Vítěz získá nejlepší pozici v draftu a tak dále. Osobně mi to přijde jako skvělý nápad, protože by to nejenom zabránilo klubům v tom, aby úmyslně prohrávaly, ale fanoušci týmů, které se nedostanou do playoffs, budou mít alespoň možnost fandit i nadále. Vzhledem k tomu, že by se místo série o sedmi zápasech hrálo pouze jediné utkání, měly by opět i slabší týmy šanci zvítězit nad favoritem. 

Díky těmto změnám by nás každý rok čekaly 3 vrcholy sezony: klasické playoffs, turnaj uprostřed sezony a turnaj o pořadí v draftu. Slabší týmy by tak dostaly mnohem více možností zazářit, fanoušci by měli možnost sledovat mnohem víc napínavých zápasů a celá liga by dostala zcela nový náboj. Aby tohle všechno bylo možné, je ale potřeba změnit ještě jednu věc. 

Zkrácení základní části

Od podzimu do jara odehraje každý tým v NBA 82 zápasů (když nepočítáme poslední 2 sezony ovlivněné koronavirem). To je pro hráče docela slušná nálož. Adam Silver navrhuje zkrátit základní část o 12 zápasů a má pro to hned několik důvodů. Tím nejdůležitějším je skutečnost, že hráči zkrátka nedokážou odehrát celou sezonu. V průměru stráví na lavičce největší hvězdy NBA asi 10 zápasů každou sezonu. V letošních playoffs muselo 9 hráčů nominovaných do All-star game vynechat minimálně jeden zápas kvůli zranění. Velmi výrazně se to promítlo na tom, jak brzo někteří největší favorité vypadli. Podle slov Adama Silvera fanoušci nechtějí platit za zápasy, kde největší hvězdy jejich týmu sedí na lavičce. 

Dává to smysl. Hráči často zápasy vynechávají, aby si odpočinuli. Zkrácená sezona by proti tomuto problému mohla pomoci a my bychom si tak mohli vychutnat NBA s výrazně nižším počtem zranění. Navíc by takovýto formát umožnil implementovat i dvě výše zmíněné změny. Adam Silver je rozhodně muž na svém místě a jeho snaha o zlepšení ligy je úžasná. Podobné změny ale určitě zaberou docela dost času a rozhodně se nestanou ze dne na den. Otázkou je také to, jak se ke všemu postaví fanoušci. I přesto, že všechny změny by měly pro diváky představovat napínavější podívanou, nejsem si úplně jistý tím, že by je všichni přivítali s radostí. Já osobně bych některé změny viděl rád, i když si nejsem úplně jistý, jak reálné skutečně jsou. Co si o tom myslíš ty, nám můžeš napsat do komentářů pod příspěvkem na našem Instagramu.