Co přinese Tomáši Satoranskému přestup do New Orleans?

Jak už si určitě zaznamenal v mnohých zprávách v médiích, Tomáš Satoranský v létě změnil působiště a přestěhoval se z Chicaga do New Orleans. Vedení Pelicans získalo českého reprezentanta společně s veteránem Garettem Templem a to výměnou za talentovaného třiadvacetiletého Lonza Balla. Saty tak po 3 sezonách ve Washingtonu a 2 sezonách v Chicagu opět mění dres a může se těšit na novou výzvu v New Orleans. Tam se potká například s hvězdným Zionem Williamsonem nebo předloňským Most Improved Playerem – Brandonem Ingramem. Samozřejmě, tento přestup vzbuzuje několik otázek: Jak se Tomáš v New Orleans uchytí a jakou bude mít v týmu roli. Menší zamyšlení nad těmito otázkami si můžeš přečíst v tomhle článku!

Kádr New Orleans Pelicans

Pro ty, kteří nejsou ortodoxními fanoušky NBA rozhodně neuškodí si v krátkosti připomenout, kdo všechno se stane Tomášovým spoluhráčem. Mezi největší hvězdu týmu jednoznačně patří Zion Williamson, který už před draftem v roce 2019 pobláznil svět svými nadlidskými schopnostmi. Zion se totiž může pyšnit neuvěřitelnou sílou, plynoucí z jeho masivní tělesné konstituce. Hned ve své první sezoně si Zion vysloužil místo v nejlepším týmu nováčků a to i přes četná zranění. V následujícím ročníku NBA si tento playmaker dokonce vysloužil účast na All-Star víkendu v zápase hvězd. Záda Zionovi kryje třiadvacetiletý Brandom Ingram, který po 3 letech u Lakers přestoupil do New Orleans v rámci trejdu Anthonyho Davise. O tom, že Ingramovi přestup do Pelicans prospěl jasně svědčí jeho All-Star nominace, kterou ve stejné sezoně dokázal trumfnout ziskem ocenění “Most Improved Player”.

Mezi ty “zkušenější” borce v týmu pak patří například šestadvacetiletí Willy Hernangómez, nejnovější akvizice Devonte Graham nebo pětadvacetiletý Josh Hart. Nově je také třeba přičíst litevskou posilu z Memphisu – Jonase Valančiūnase, který přišel výměnou za Stevena Adamse. Valančiūnas bude přitom hrát již svoji jedenáctou sezonu v NBA a v týmu Pelicans bude ve 28 letech po příchozím Templeovi (35 let) a Satoranském (29 let) teprve třetím nejstarším hráčem. Zbytek týmu je už o poznání mladší. Jaxson Hayes 21 let, Nickeil Alexander-Walker, Naji Marshall a Wenyen Gabriel 23 let a k tomu pár mladších rookies.

Tomášova pozice veterána v mladém týmu

Jak sis už mohl všimnout, tým New Orleans je především složen z mladých talentovaných hráčů. Příchod Tomáše Satoranského by tak mohl být důležitým krokem z hlediska nabrání potřebných zkušeností. I přes svoji nepopiratelnou hodnotu však bude Satova cesta do základní pětky složitá. Pelicans totiž na pozici point guarda přivedli z Charlotte Devonte Grahama, který v posledních dvou sezonách v drese Hornets předváděl skvělé výkony. Dokonce tento pětadvacetiletý rozehrávač skončil 5. v žebříčku MIP a podle některých samotných hráčů NBA měl skončit mnohem výše. Jen pro info dodám, že se jedná o stejnou sezonu, ve které tohle ocenění vyhrál právě Brandon Ingram. Vzhledem k samotnému přestupu Grahama i jeho hernímu stylu lze proto očekávat, že se stane jedničkou na pozici rozehrávače právě on. Záda by mu tedy měl krýt Tomáš, který se však bude muset ještě o své minuty pravděpodobně dělit s dalším veteránem a svým spoluhráčem z Bulls, Gerettem Templem.

Zdroj: nba.com

Je proto otázkou, jakou roli trenér Willie Green Satovi udělí a zda s ním počítá jako důležitým článkem nejen do hry, ale i do kolektivu. Týmu Pelicans chybí zkušenosti a právě Satyho dlouholeté působení u reprezentace a pět let z NBA by mohlo ve výsledku pro tým Pelicans mnoho znamenat. Na druhou stranu se může také stát, že se Sato stane prospektem v budoucím přestupovém okénku. Údajně byl totiž o našeho reprezentanta velký zájem a to dokonce mezi týmy, které aspirují na playoff. Takže by čistě teoreticky mohlo být Satyho setrvání u Pelicans mnohem kratší. Nicméně, New Orleans bude čekat další sezona ve fázi přestavby, takže veteránské zkušenosti Tomáše by měli Pelicans přijít vhod. Platí tak zvláště proto, že je v týmu spoustu mladých hráčů, kteří budou mentoring staršího a zkušenějšího borce potřebovat. Podobně tomu koneckonců bylo i v Chicagu v případě Cobyho Whitea.

Podtrženo sečteno, co od nového angažmá očekávat?

Odpověď zní jednoduše, mnoho otazníků. Sato totiž přestoupil do týmu, který opět prošel některými změnami, které prakticky staví tým Pelicans do nové startovní pozice. Odchodem Lonzo Balla začíná pro New Orleans nová kapitola s novými rozehrávači a novým pojetím hry. Jak by tedy mohl tým vypadat po herní stránce, je nyní nesmírně těžké odhadnout. Do jisté míry závisí výkony Pelicans také na zdraví Ziona Williamsona, který je důležitým článkem týmu. Jeho vysoká náchylnost ke zranění je totiž vždy faktorem potencionálního problému. Kádr Pelicans však jeví obrovský potenciál a především z hlediska ofenzivy má co nabídnout. I proto by pro Tomáše mohlo být výhodou, že bude mít kolem sebe spoustu ofenzivně laděných hráčů, které může na hřišti hledat a servírovat jim svoje asistence. Jak tohle angažmá dopadne však ukáže pouze a jen čas. Proto drž Tomášovi palce a přej mu společně se mnou mnoho štěstí do jeho nové kapitoly v NBA!