V Indonésii mají téměř opravdový Jurský park

Věřím, že film Jurassic Park z roku 1993, u nás známý spíš jako Jurský park, tu snad jako malý viděl úplně každý. Sice nevím, jaký na vás film udělal dojem, mám ale za to, že každé dítě by si přálo, aby podobný park plný starověkých dinosaurů existoval i v reálném světě.

A vlastně to není ani tak daleko od reality, v Indonésii totiž takový park plný obřích ještěrů doopravdy mají. Nachází se na ostrově Rinca a jmenuje se Národní park Komodo, všichni ho ale znají spíš pod přezdívkou Jurassic Park. Na tomhle indonéském ostrově totiž žije téměř 6 tisíc největších ještěrů světa, varanů komodských, běžně známých také jako komodští draci.

Tihle ještěři mohou dorůstat až do délky 3 metrů, jejich kousnutí může být smrtelné a ve volné přírodě je nenajdeš nikde na světě. Indonésie se z ostrova plného varanů snaží udělat turistickou atrakci, kterou často vydává právě za Jurský park. V jednom videu představujícím ostrov dokonce použili hudbu ze zmíněného filmu.

Určitě jde o zajímavý nápad, takové UNESCO ovšem s výstavbou zásadně nesouhlasí. Prý to ovlivní přírodní podmínky a život všech varanů, kteří nejsou na větší počet lidí na svém ostrově příliš zvyklí. Jeden z vyšších představitelů indonéského ministerstva životního prostředí ale tvrdí, že projekt stoprocentně nemá žádný vedlejší dopad a výstavba bude rozhodně pokračovat. Co přesně se na ostrově Rinca staví je ale zatím trochu záhadou.