Throwback: Big Sean – Finally Famous

Za posledních více než deset let nám Big Sean vyrostl do jednoho z největších jmen na současné americké rapové scéně. A především pak do jednoho z nejkonzistentnějších umělců, které dnes známe. Hity jako I Don’t Fuck With You, Bounce Back nebo Wolves dnes známe asi úplně všichni – jaké ale byly začátky tohoto rappera z Detroitu? Pojďme si společně zavzpomínat ne jeho debutové studiové album. Máme k tomu skvělou příležitost; vždyť právě oslavilo desáté narozeniny.

Skromné začátky

Sean Michael Anderson se narodil v březnu roku 1988 ve slunné Kalifornii. Celé své dětství a dospívání ale strávil v Detroitu. A ti z našich čtenářů, kteří alespoň jednou viděli legendární Eminemův film 8 Mile, už ví, že tato metropole představuje o něco temnější místo. Dříve průmyslovým megacentrem dlouhodobě zmítá ekonomická deprese – a rap zde dlouho byl spíše undergroundovou a okrajovou záležitostí.

Sean tady již od puberty rapoval a na místních pouličních freestyle battlech si postupně vybudoval docela slušné renomé. Tehdy se ale ještě jednalo o události promár místních. Rapper mohl vyhrávat pouliční soutěže v rýmování. A to bylo tak nějak všechno.

Na změnu se začalo blýskat až v roce 2005. Na lokální rádiové stanici WDKL tehdy hostoval již proslavený Kanye West. Tou dobou již měl na kontě pár úspěšných desek a spolupráce s lidmi, jako jsou Jay-Z, The Game nebo Twista.

Mladý Sean se o přítomnosti Westa ve městě tehdy doslechl od svých kamarádů, kteří ho urputně přesvědčovali, že by se měl alespoň pokusit Yeezyho potkat a předvést mu své schopnosti a rýmy. Sean o tom původně nechtěl ani slyšet, nakonec ale nejspíš zasáhnul osud – a vše dopadlo podle plánu. Nyní se přesuňme trochu dopředu v čase – 24. listopadu 2007 vydává Big Sean svůj debutový mixtape Finally Famous Vol. 1: The Mixtape již pod Kanyeho labelem GOOD Music. Sny se holt někdy přece jen plní.

Přichází řada na debutové album

A právě pod touto nahrávací společnost nakonec vyšla v den 28. června 2011 také Seanova debutová deska Finally Famous. Po vydání celkem tří mixtapů ze stejnojmenné série bylo jeho jméno už poměrně dobře etablováno na americké scéně. A pokud jde o debut, v GOOD Music (ani v Def Jamu, pod který Kanyeho label spadá) rozhodně nic nepodcenili.

Hned první singl My Last představoval globální hit, na kterém se navíc objevila legenda žánru r&b, nikdo jiný než Chris Brown. Tenhle banger se dostal až na 30. příčku prestižního amerického chartu Billboard Hot 100.

Hosté a produkce

Debutové desky jsou vždycky tak trochu výzvou. Rapper se za každou cenu musí ukázat v tom nejlepším možném světle. A v roce 2011 tady samozřejmě ještě nemohla chybět ani spousta hostovaček. Najdeme tady tak jména, jako jsou Nicki Minaj, Kanye West, John Legend, The-Dream, Dwele anebo třeba Lupe Fiasco. Na bonusovém tracku 100 Keys se potom objevila třeba ještě hvězdná dvojice ve složení Rick Ross a Pusha T.

Pokud jde o hudební produkci, největší stopu tady zanechal dnes již legendární No I.D., který má za sebou spolupráci se jmény Jay-Z nebo třeba Rick Ross. Byl to právě on, kdo dal Big Seanovu debutu jednotný a ucelený zvuk.

Když se nyní podíváme trochu dozadu, Big Sean na svůj debut vzpomíná více než v dobrém. Na druhou stranu ale jedním dechem dodává, že úplnou uměleckou svobodu poprvé v plném proudu pocítil až při výrobě svého třetího studiového alba – Dark Sky Paradise, které spatřilo světlo světa v roce 2015.

S debuty je to vždy totiž tak trochu složité. Já tuto desku ale považuju za dnes již prakticky kultovní. A ty máš skvělou příležitost si ji vychutnat – na streamovacích platformách se totiž objevila její nová verze, která byla znovu zmixována a remasterována právě při příležitosti desátého jubilea. Přeju příjemný poslech.