Phoenix Suns a jejich veleúspěšná sezona

Před 2 lety ukončili Phoenix Suns sezonu se suverénně nejhorším výsledkem v západní konferenci. Vyhráli jenom 19 zápasů a patřili mezi největší outsidery v celé lize. Loni zažili úžasný závěr základní části, když v NBA Bubble vyhráli všech 8 zápasů a jen těsně se nedostali do playoffs. Byl to skvělý výsledek a fanoušci Suns začali věřit tomu, že by se jejich tým konečně po 10 letech mohl podívat do vyřazovací fáze. Letošní sezona začala velice nadějně a ti největší optimisté říkali, že by se Suns mohli dostat do playoffs a dokonce i postoupit do druhého kola. Basketbalisté z Phoenixu ale dokázali mnohem víc. Titul jim sice o kousek utekl, ale zažili historickou sezonu a předčili všechna možná očekávání.

Kdyby před rokem někdo řekl, že Suns se dostanou až do finále, a dokonce vyhrajou první dva zápasy, nikdo by ho nebral vážně. I v tom je krása basketbalu. Pojďme si teda uplynulou sezonu z pohledu Suns trochu rozebrat a zaměřit se na klíčové faktory, které jim pomohly dosáhnout tohoto obrovského úspěchu

Svatá trojice 

Devin Booker patří mezi nejnadějnější mladé hráče v NBA. To není žádná novinka. Stejně tak všichni moc dobře víme, že v předešlých letech se mu nedostávalo absolutně žádné pomoci ze strany spoluhráčů. Letos byla ale situace diametrálně odlišná. Velkou změnu pochopitelně přinesl příchod Chrise Paula, který funguje jako skvělý týmový lídr a dokáže hráče vyburcovat k maximálním výkonům. Navíc si na hřišti parádně rozuměl s Deandre Aytonem.

Čerstvě třiadvacetiletý Bahamec za sebou má hodně povedenou sezonu (63% střelecká úspěšnost v základní části a dokonce 66% v playoffs!). Jako jednička draftu měl hned od vstupu do NBA nelehkou pozici. Všichni od něj očekávali zázraky, ale on tak nějak zaostával za jinými hvězdami svého draftu. Tenhle rok se mu ale konečně podařilo zužitkovat veškerý svůj talent a to se velmi výrazně promítlo na výsledcích. Kombinace těchto 3 hráčů přinesla Suns skvělou střelbu z dálky, hodně dominantní hru pod košem, prvotřídní útok a zároveň důmyslnou defenzivu. 

Kvalitní střídačka je klíč k úspěchu

Klíčovou roli sice sehráli především 3 největší hvězdy Suns, nicméně bylo by hodně nefér připisovat veškerý úspěch jenom jim. V uplynulé sezoně jsme mohli sledovat, jak Phoenix hraje krásný týmový basketbal. A k tomu je potřeba kvalitní hráče na všech pozicích. Navíc aby si tým mohl udržet kvalitu po celou sezonu, musí mít v záloze spolehlivé náhradníky, kteří dokážou tým podržet. A tohle všechno Suns mají. Hráči jako Mikal Bridges, Cameron Payne, Jae Crowder nebo Cam Johnson byli všichni nedílnou součást letošního úspěchu. Zmínku si určitě zaslouží také Torrey Craig, který sice nepřispěl moc velkými čísly do statistik, ale jeho přítomnost na hřišti byla především v obraně hodně znát. Jako celek potom sestava Suns fungovala výborně. Dokázali si udržet 2. nejlepší střeleckou úspěšnost mezi všemi týmy ligy, stejně tak patřili mezi nejlépe útočící týmy. 

Monty Williams

Když se týmu daří, je pochopitelně na místě pochválit všechny hráče. Zapomínat se ale nesmí ani na kouče. Monty Williams zažil jednoznačně nejlepší sezonu své trenérské kariéry a během dvou let na lavičce Suns si už stihl udělat docela slušné jméno. Když do klubu přišel, Suns byli na úplném dně tabulky a on měl za úkol tuhle situaci změnit. To rozhodně není jednoduchá práce, ale Monty dokázal předčít všechna očekávání a během dvou let udělal z posledního týmu v tabulce šampiona konference. Jeho přístup k hráčům se rozhodně osvědčil a popularita mu nechybí ani mezi fanoušky. Ještě aby ano. V nedávném hlasování o nejlepšího trenéra sezony získal jenom o pár bodů méně než trenér NY Knicks Tom Thibodeau. 

Velký úspěch a zároveň historická smůla

Před začátkem sezony všichni fanoušci Suns doufali, že se jejich tým dostane do playoffs. Vzhledem k tomu, jak dobře se všechno vyvíjelo, může působit prohra ve finále jako zklamání. Jakmile ale opadnou emoce, určitě se bude každý fanoušek na tuhle sezonu dívat jako na neskutečný úspěch. Suns vyřadili úřadující šampiony Lakers, absolutně rozdrtili Nuggets v čele s čerstvě korunovaným nejužitečnějším hráčem sezony a nakonec si poradili i s favorizovanými Clippers, o kterých mnozí mluvili jako o budoucích šampionech.

Po prvních dvou zápasech ve finálové sérii to už vypadalo, že by se jim opravdu mohlo podařit dosáhnout až na úplný vrchol. To se však nestalo. Tým, který ve finále vyhraje úvodní dva zápasy, má přitom statisticky mnohem větší šanci na úspěch. Jenom 4x v historii moderní NBA se toto nepotvrdilo. Naposled tomu tak bylo v památné finálové sérii v roce 2016. Letos ale Suns tuto statistiku doplnili a na titul nakonec nedosáhli

Často se setkávám s názorem, že Suns se do finále dostali jenom díky zraněním. Je pravda, že během jejich jízdy v playoffs byl jejich soupeř často oslaben. Ale tvrdit, že za celým jejich úspěchem stojí jenom štěstí, mi přijde hodně přehnané. Na konci základní části byli Suns na 2. místě v tabulce a tam není vůbec jednoduché se dostat. Za jejich cestou do finále stojí tvrdá práce a obrovská dávka talentu. Ano, svou roli samozřejmě sehrálo i štěstí. Ale ukažte mi tým, který někdy vyhrál titul a neměl při tom štěstí. Tak to ve sportu prostě chodí. Zranění jsou sice mimořádně nepříjemná záležitost, ale bohužel jsou součástí hry. 

Suns mají za sebou mimořádně úspěšnou sezonu a my se už teď můžeme těšit na to, co předvedou za rok. Se sestavou, jakou teď mají, klidně můžou po roce zase bojovat o titul.