Ohled za Tokiem 2020: Nejlepší basketbalové momenty

Olympijské hry v Tokiu končí a my už známe vítěze všech disciplín. Česká výprava si domů veze celkem 11 medailí, z toho 4 jsou ty nejcennější. My se v tuhle chvíli ale zaměříme na basket, ve kterém naši kluci sice žádnou placku nevybojovali, ale přesto se postarali o skvělé výkony. Letošní basketbalový turnaj se rozhodně vyplatilo sledovat, protože jsme byli svědky opravdu napínavých zápasů. Pro zlato si opět dokráčel tým USA, i když to teda rozhodně nebylo zadarmo. Pojďme si proto připomenout nejlepší momenty uplynulého turnaje. 

Česká repre mezi elitní konkurencí

Skutečnost, že jsme vůbec mohli sledovat český tým v Tokiu nastoupit, je obrovský úspěch. Naděje na postup byla i mezi elitní konkurencí docela reálná, nakonec jsme se ale kvůli horšímu skóre do čtvrtfinále nepodívali. Naše skupina byla tou vůbec nejtěžší. Francouzi i Američané, kteří obsadili první dvě příčky na konci hlavní části turnaje, se totiž probojovali až do samotného finále. Je sice pravda, že od obou týmů jsme se dočkali docela nekompromisní nadílky, ale vzhledem k jejich kvalitě se podobný výsledek tak nějak dal očekávat. Co to pro nás znamená? I když jsme nepostoupili, zapsali jsme si další povedenou účast na mezinárodní scéně. Český basketbalový tým po světovém šampionátu z roku 2019 opět ukázal, že má na to, aby soutěžil s těmi nejlepšími. V budoucnu se tak určitě máme na co těšit. 

Největší překvapení turnaje

Skupina C nám přinesla několik velice zajímavých soubojů. Největším favoritem na první příčku byli pochopitelně mistři světa ze Španělska. Druhé místo měla brát Argentina, která si drží 4. místo ve světovém žebříčku FIBA. Ze 3. místa by podle predikcí před turnajem mělo postupovat Slovinsko vedené Lukou Dončićem. Realita ale byla poněkud jiná. Už po prvním zápase bylo zřejmé, že Slovinci se chtějí prát o postup z lepší pozice. Nad Argentinou zvítězili komfortně 100:118 a Dončić si připsal neskutečných 48 bodů a k tomu 11 doskoků. Následně si bez problémů poradili s domácím Japonskem a svou jízdu ve skupině zakončili vítězstvím 87:95 nad Španěly. Šestnáctý tým světového žebříčku se rázem stal jedním z hlavních favoritů. 

Ve čtvrtfinále si podle očekávání poradili s výběrem Německa a dostali se tak mezi čtveřici nejlepších. V semifinálovém souboji proti Francii se Slovincům v posledních vteřinách nepodařilo otočit skóre a o jediný bod jim unikl zápas o zlatou medaili. V boji o 3. místo stála Slovinsku v cestě Austrálie, která měla letos velice silný tým. Z bronzu se po výsledku 93:107 nakonec radovali Australané. Nesmíme ale zapomenout na zranění, které utrpěl Luka Dončić v zápase proti Francii. Největší tahoun týmu se následně střelecky velmi trápil a to nepochybně ovlivnilo výsledek zápasu. Historie se na to sice neptá, ale pro nás je to jasné znamení toho, že pokud vše půjde jak má, Slovinsko bude na dalším velkém turnaji jedním z hlavních favoritů na výhru

Konec dobrý, všechno dobré

Tým USA si z Tokia odváží již svou 16 zlatou olympijskou medaili z basketbalového turnaje. Navzdory pochybám se jim přece jenom podařilo titul obhájit a udržet si olympijskou nadvládu. Basketbalová velmoc si tak napravila poškozenou reputaci poté, co na mistrovství světa v roce 2019 skončila na 7. místě a zažila nejhorší umístění v dějinách. Ani letos to ale nevypadalo na žádnou suverénní jízdu. Američané v přípravě utrpěli porážku v zápase s Nigérií a následně také s Austrálií. Ani začátek olympijského turnaje nevyšel podle jejich představ, protože hned úvodní zápas s Francií skončil další prohrou. Následná utkání proti Íránu a našemu výběru už reprezentace USA s přehledem zvládla a z druhého místa postoupila do čtvrtfinále. Tam se jim konečně podařilo potvrdit roli favorita a porazit Španělsko, úřadujícího mistra světa, v poměru 81:95. 

V semifinále se Američané pomstili Austrálii za nedávnou porážku a posunuli se až do finále. Tam na ně čekala reprezentace Francie, se kterou už se setkali ve skupině. Tentokrát svěřenci trenéra Popoviche nenechali nic náhodě a ve vyrovnaném utkání nakonec zvítězili 82:87. Navzdory nepovedenému startu se týmu USA podařilo zlato obhájit a celému světu ukázat, že kvality amerických hráčů jsou pořád na té nejvyšší úrovni. To se ukázalo i v ženském turnaji, kde výběr USA rovněž ve finále porazil svého soupeře ze základní skupiny. Američanky porazili domácí Japonky 90:75 a došli si tak už pro 7. zlato v řadě. 

Celkově si myslím, že můžeme turnaj považovat za povedený. Vždy rád vidím outsidery probojovat se až mezi elitní týmy, takže jsem si jízdu Slovinska velice užil. Už za rok nás čeká mistrovství Evropy, které se mimochodem bude odehrávat také v Praze. Rok na to tady máme mistrovství světa a o rok později zase další olympijský turnaj. Máme se teda na co těšit a vzhledem k tomu, jak se našemu výběru v posledních letech na mezinárodní scéně daří, můžeme doufat i v další pozitivní překvapení.

Titulní fotka: NBA.com