Explicit vydal debutovou kolekci

Všechno začalo v roce 2016. Partě kluků chyběly eventy věnující se žánrům jako je trap, grime a bass music, tak se rozhodli uspořádat vlastní parties. Od prvního eventu uběhlo pár let a za tu dobu kolem sebe Explicit vybudoval komunitu definující mladou generaci. A kromě toho, že se v pátek 27. srpna bude v brněnském ArtBaru konat další Explicit event, bude řeč především o velmi povedené kolekci, která vznikla během pandemie a neměla by uniknout tvé pozornosti. Co všechno stojí za tím, než vydáš vlastní kolekci, se dozvíš o pár řádku níže.

Dominiku, ještě předtím než se začneme bavit o největším highlightu vašeho působení, což je vlastní kolekce, tak mi řekni, jak Explicit vzniknul, co byla první myšlenka, kdo všechno byl na začátku a kdo tvoří Explicit nyní.

Původní myšlenka byla přesně taková, jak píšeš v úvodu – chyběl nám prostor, kde bychom mohli dát volný průběh našemu hudební vkusu a užít si DJing naplno. Nebavilo nás, že většinu hraní pro nás do té doby představovalo předskakování na koncertech nebo jednorázové akce bez nějaké vize. Náš tým je variabilní – někteří členové přichází a zase odchází, ale jádro zůstává stejné. Navíc je kolem nás stále více lidí, kteří s námi spolupracují nárazově nebo externě.

Od kdy jste si začali uvědomovat, že Explicit už není jenom o parties, ale že se jedná o platformu, která se musí začít nějak rozšiřovat. 

Nemyslím si, že to byl nějaký konkrétní moment, ve kterém bychom si řekli, že jsme platforma, ale jako milník beru v tomto ohledu spuštění webu. Nicméně každým eventem jsme se snažili posunout náš koncept dál a zároveň jsme nechtěli usnout na vavřínech, to znamenalo i posun ve formě. 

Byla kolekce v plánu hned od začátku? Kdo přišel s nápadem vlastního oblečení a doplňků?

Takto do hloubky jsme o tom v začátcích nepřemýšleli. Už od začátku nás bavilo přemýšlet nad oblečením. V začátcích jsme tiskli vlastní trika, která původně nebyla na prodej, ale byl to takový náš dres na jednotlivé eventy. Postupně jsme ale věděli, že chceme dělat merch, protože jsme si začali všímat rostoucího zájmu o naše customs a zároveň jsme si uvědomovali, jak skvělý pocit to je, když fans mohou chodit na naše eventy v našem oblečení. V rámci naší platformy nerozlišujeme, kdo s jakým nápadem přišel. Všechno je výsledek kolektivního myšlení a diskuze. A přesně tak jsme přišli na to, že chceme zkusit vytvořit kolekci.

Vaše kolekce je podle mě skvělá v tom, že kromě triček a mikiny, v ní najdeš cool doplňky jako je například chain nebo moje oblíbené buckles na tenisky. Pojďme se tedy bavit o tom, jak to všechno vzniklo. Co je úplně první věc, kterou musíš udělat, aby kolekce vůbec spatřila světlo světa.

V základu jsme si museli uvědomit, co chceme vytvořit. Kolekce pro nás znamená, že je to komplexní soubor věcí, které se sice dají vnímat jednotlivě, ale měly by působit jako srozumitelný celek. Bylo pro nás důležité, aby to mělo ucelený výstup, ze kterého bude jasné, že to není další merch.

A pak?

Když jsme věděli, že chceme udělat kolekci, museli jsme si ujasnit, jaké pieces v ní budou a jaké estetiky se budeme držet. Ten proces je ale hrozně komplexní a těžko popsatelný – přes vlastní ideas, moodboardy a konverzace se dostáváme k hrubé představě věcí, o kterých se teď bavíme. Mezitím je spousta komunikace, změn a kompromisů. Musíš tomu věnovat opravdu hodně času, aby se vše dotáhlo do konce. Přiznám se, že jsem neměl nejmenší tušení, jak moc času to zabere.

Od prvních společných konverzací až po den releasu. Kolik času to teda zabralo?

První zásadní konverzace na téma kolekce podle mě proběhla někdy na přelomu zimy a jara 2020 – ještě předtím, než naplno udeřil COVID-19. V létě stejného roku jsme do toho zatáhli další lidi zvenčí. Světlo světa spatřila kolekce na offline releasu 2. 6. 2021.

Zajímalo by mě, kolik lidí se na tom podílelo, protože jste odvedli fakt kus práce.

To je dobrá otázka. Řekl bych, že celkem hodně. Dovedu si představit, že to může být pro spoustu lidí překvapením, protože mám občas pocit, že jsme vnímáni spíše jako uzavřená skupina. To ale není pravda, protože v posledních letech se snažíme ukazovat, že jsme otevřeni spolupráci a snažíme se do našich procesů zapojovat další osoby. Na kolekci pracovalo nejintenzivněji naše jádro – , Vinfield a Krabs. Esteticky, graficky a prakticky jsme spolupracovali s Pepou Kopuncem a Danielem Valerem. William Ebut s námi řešil střihy a šití. Měli jsme 2 švadleny na drobné úpravy a finalizace (s/o Andrea a Tom) a důležitou součástí byl tým lidí, který s námi nafotili a natočili celý editoriál (Veronika Vlachová, Čaba Laciga a všichni skvělí modelové). Na soundtracku k editoriálu se ještě podílel The Musa. To byl náš bezprostřední tým. Pak jsou tu lidi z výroby, další externí švadleny, lidi z tisku, všichni kdo pomáhali s offline releasem, stážisti atd. Hodně zpráv, e-mailů a provolaných minut. Určitě si to dovedeš představit.

Celá kolekce vznikla v době celosvětové pandemie. Byla to pro vás nějaká překážka, měli jste nějaké problémy?

Záleží na úhlu pohledu. Díky zavřeným klubům jsme mohli všechnu energii věnovat kolekci. Zároveň to ale komplikovalo komunikaci, především s výrobou a lidmi mimo Brno. Několik továren bylo v průběhu výroby uzavřeno kvůli 14denní karanténě, dlouhodobě měly nedostatečné kapacity kvůli nemocným zaměstnancům a byly vidět značné mezery v dodavatelských řetězcích. Pandemie nám hodně zamíchala kartami a určitě pomohla tomu, měla kolekce několikaměsíční zpoždění. Věci, které měly trvat nejméně času, zabraly paradoxně nejvíce času a naopak.

Je nějaký fuck up, ze kterého ses poučil a víš, že byste to přístě udělali jinak?

Těch je. Nechci se na to ale zpětně dívat jako na fuckupy a ani zacházet do detailů. Určitě máme lepší představu o time managementu, o formě spolupráce s novými lidmi a budeme pečlivější v deadlinech. Bereme to ale jako součást procesu poznávání a učení se. Byla to pro nás nová věc, ale nedostatky si uvědomujeme a víme, jak s nimi v budoucnu naložit. 

A teď se musím zeptat ještě na něco. Proč by si lidé měli koupit vaše věci?

Vezmu to trochu oklikou. Dívám se na to ze dvou úhlů. Za prvé pro nás kolekce představuje další způsob seberealizace a taky pomáhá růstu naší platformy. Pokud si někdo koupí piece z naší kolekce nebo přijde na event, podpoří tím naši platformu a my díky tomu budeme moci podporovat další kreativce. Za druhé podle mě zaplňujeme mezeru na „trhu”. Snažíme se tvořit věci, které nám v ČR chybí, věci, které mají specifickou estetiku, vyšší kvalitu, ale taky symbolickou hodnotu, se kterou se můžeš ztotožnit. Jsme na začátku a nejsme zdaleka tam, kde by to mohlo být, ale myslím si, že už napoprvé se to povedlo. Navíc, vše vyrábíme v relativně malém množství, takže každá věc je svým způsobem limitovaná.

Co bude dál? Vlastní kolekce je venku a jak vás znám, tak určitě máte vymyšlené i jiné věci. Dáš nějaký teaser?

Nechci tvrdit, že nevíme co bude dál, nicméně mám pocit, že současná doba moc nenahrává plánování. Respektive člověk musí plánovat více variant a vše je pak o něco složitější. Aktuální je pro nás debutová kolekce, která podle mě ještě nedostala potřebný prostor. V dlouhodobém horizontu ale chceme rozvíjet Explicit v komplexnější platformu. Chceme ji využívat na všechno, co budeme považovat za relevantní, ale hlavně bychom jejím prostřednictvím chtěli dát prostor mladým lidem. Uvědomujeme si, že jsme vytvořili něco, co jsme v začátcích neměli k dispozici a na tom chceme stavět. V ideálním případě budeme postupně hledat lidi na pozice stážistů, kteří s námi budou chtít spolupracovat na kolekcích, pořádání eventů, grafice, hudebních releasech, psaní článků a tak dále.

Ještě udělejme promo pátečnímu eventu. Řekni mi, kolikátý je to event a na co všechno se můžeme těšit.

Podle mě není ani tak důležité kolikátý event to je celkově, ale spíše to, že jde o první event tohoto roku a taky o první event po více než roční pauze. Připadám si, že mám trochu déjà vu z minulého roku – jsme v druhé polovině léta, vypadá to, že se situace ustálila a život jede zase naplno (ve vzduchu ale zase visí podzim a zima s velkým otazníkem). I proto jsme to vyhodnotili jako nejlepší chvíli na další event – chceme si užít tu možnost, kterou zrovna máme, vychrlit na ravers naši obrovskou zásobu nové hudby a dopřát si fyzický zážitek v kolektivu lidí. Zahrajme my, The Musa (Jan boys & London BIMM) a pražský Digital Curator.

Celou kolekci můžeš kupovat online na webu Explicitu. Pokud jsi z Brna, můžeš si věci poslat na osobní vyzvednutí do Sneaker Gallery.