Nikola Jokić – Most Valuable Player

Po vyhlášení vítěze ocenění Sixth Man of the Year, kterým se stal Jordan Clarkson, již také konečně známe nového držitele ocenění MVP sezony 2020-21 zámořské NBA. Nejprestižnější cenu mezi hráči si s přehledem odnesl srbský pivot Nikola Jokic z Denveru Nuggets, který v jednoznačném hlasování porazil druhého Joela Embiida a třetího Stepha Curryho. Jokic se tak, po Dirku Nowitzkim a Giannisovi Antetokounmpovi, stal teprve třetím evropským hráčem v historii NBA, který ocenění Most Valuable Player obdržel. Jokic se zároveň stal prvním centerem od dob Shaquilla O’Neala, který obdržel trofej pro nejlepšího hráče sezony.

Zdroj: https://gazette.com

Podsaditý a podceňovaný

Samozřejmě, jako u většiny vítězů MVP, i za Jokicovým ziskem nejprestižnějšího hráčského ocenění stojí zajímavý životní příběh. Ten Jokicův začal v jeho 17 letech, kdy v Srbsku započal svoji profesionální basketbalovou kariéru, která ho nakonec v roce 2014 dovedla do Denveru. První zajímavostí z Jokicova MVP story je fakt, že Denver tohoto srbského hráče draftoval až v druhém kole, jako celkovou #41 draftu. Stalo se tak mimochodem mimo záběry hlavní kamery, která zprostředkovávala televizní přenos. V onen moment totiž zrovna běžela komerční reklama společnosti Taco Bell. Diváci se tak o tomto picku Denveru dozvěděli skrze informační lištu. Ve výsledku je to ale možná nakonec dobře, sám Jokic totiž později prozradil, že během tohoto momentu zrovna u stolu spal... Jokic pak po svém draftování odehrál další sezonu v zahraničí a do týmu Denveru se vrátil až rok poté. Po této sezoně údajně Jokic zvažoval, že by podepsal ve Španělské Barceloně, která o něj jevila velký zájem, a do Denveru by tak ani nenastoupil. No a právě díky tomuto ročnímu angažmá v Mega Vizura se stal Jokic prvním hráčem v historii NBA, který svojí první sezonu po draftu strávil mimo NBA a nakonec si i vysloužil ocenění MVP.

Pokud už NBA nějakou tu sezonu sleduješ, tak určitě moc dobře víš, jak Jokic vypadal, když nastupoval do své první sezony. Podsaditý podkošový hráč, který vypadal jako průměrný evropský pivot, který vzhledem ke své tělesné konstituci nepůsobí příliš obratně. Než však Jokic začal v sezoně nastupovat za Denver, shodil něco kolem 15 kilo a značně omezil svůj jídelníček. A že to bylo třeba, Jokic totiž údajně v minulosti dokázal vypít až 3 litry Coca-Coly denně. Sbíral tak podle jeho slov energii na tréninky a na zápasy. Časem však Jokic na sobě zapracoval a na začátku předchozí sezony byl téměř k nepoznání. Automaticky začal mezi všemi budit ještě větší strach a respekt a samozřejmě díky tomu vzniklo i nespočet legendárních meme.

Unikát mezi podkošovými hráči a sympaťák z póla

Pokud by si v posledních letech, možná i desetiletích, hledal více unikátního podkošového hráče, pravděpodobně ho nenajdeš. Jokic se totiž vymyká snad všem dostupným definicím hráče na pozici pivota, jelikož dokáže proměňovat mid-range střely, stejně tak i trojky a k tomu přidat neuvěřitelné asistence. Odborníci se na Jokicovu adresu již několikrát vyjádřili, že se jedná o jednoho z nejvíce univerzálních hráčů na pozici centera v historii, který ještě k tomu oplývá vysokým herním IQ a přehledem na hřišti. To koneckonců dokazují mnohé jeho asistence, za které by se nehanbili ani ti nejlepší kreativní hráči NBA. K tomu všemu je Jokic v kabině velice oblíbený. Je to prý velký sympaťák a mírumilovný člověk, o čemž také svědčí spousta důkazů. Například jeho mnohé přátelské momenty z fanoušky, vtípky se spoluhráči nebo jeho legendární taneční kreace.

Všechny zmíněné Jokicovy herní skills však pravděpodobně mají dohledatelné kořeny. V první řadě, za Jokicovými schopnostmi dozajista stojí jeho dlouholeté evropské angažmá. Basketbal v Evropě je totiž daleko kolektivnější a hráči, kteří projdou evropskou školou, jsou daleko více navyknuti týmovějšímu stylu hry. Jako důkaz z posledních let například poslouží Španěl Ricky Rubio, Slovinci Luka Doncic, Goran Dragic a nebo také Tomáš Satoranský (mrk mrk). Druhým faktorem, který výrazně přispěl k Jokicově skvělé rozehrávce a vizi na hřišti, je fakt, že Jokic strávil několik let hraním vodního póla, které v Srbsku patří mezi značně rozšířené sporty. Právě z vodního póla si Jokic do NBA přenesl držení míče v jedné ruce a s tím i spojenou one handed přihrávku, která je jeho nesmírně účinnou zbraní.

Po právu MVP, statistiky z letošní sezony jsou důkazem

Krátce navážeme na předchozí kapitolu, ve které byly vyzdvihovány Jokicovovy rozehrávací skills. Ty Denveru pomáhají ve velkém, v letošní sezoně totiž bylo více jak 40% všech field goals Denveru proměněno v době Jokicovi přítomnosti na hřišti. Ve výsledku to znamená, že téměř polovina bodů Denveru v zápasech vznikala díky Jokicovým asistencím . Jedná se tak o nejvyšší procentuální úspěšnost asistencí centera v celé historii NBA. Jokicovu důležitou roli v týmu Nuggets dokládá také celkových 7 268 doteků s míčem za sezonu, což je nejvíce napříč celou ligou v letošní sezoně, přičemž druhý Russell Westbrook jich má o tisíc méně. No a když už jsme u Jokerových statistik z letošní sezony, za zmínku stojí jeho druhé místo mezi hráči skórujích z post-up pozic. Lepší v tomto ohledu byl už jen Joel Embiid. A právě center Sixers se stal Jokerovým “největším” sokem v MVP hlasování. Jak se však můžeš přesvědčit níže, Jokicovo letošní prvenství bylo jednoznačné.

Zdroj: https://www.nba.com/

Letošní Jokicova sezónní statistika se zastavila na průměru 26.4 bodů na zápas, 10.9 doskoků a 8.4 asistencí. Joker si tak letos připsal ve všech těchto statistikách svoje kariérní maxima a přidal k tomu i nejvyšší průměrný počet minut strávených na hřišti (34.6). Díky těmto číslům letos tento player skončil dvanáctý v počtu bodů, devátý v počtu doskoků, šestý v počtu asistencí a dvaadvacátý v počtu stealů. Připojil se také po bok Oscara Robertsona a Russella Westbrooka, jakožto třetí hráč v historii NBA, kterému se povedlo zaznamenat sezónní průměr vyšší jak 26.0 bodů, 10.0 doskoků a 8.0 asistencí. Pokud půjdeme statisticky hlouběji tak zjistíme, že Jokic skončil se svými proměněnými 732 field goals na první místě mezi všemi hráči NBA. Jeho střelba dosáhla úctyhodné úspěšnosti 56.6% FG, 38.8% za tři a kariérního maxima 86.8% zpoza trestné čáry. Jokic si také odnesl prvenství v počtu double-double výkonů (celkem 60) a skončil druhý v počtu triple-double (16) za letošním suverénním rekordmanem Russellem Westbrookem.

Tohle je o letošním vítězi MVP vše! Samozřejmě, jako vždy, na závěr nesmí chybět tradiční NBA MVP Mixtape, tak neváhej a koukni na highlights nejlepšího hráče letošní sezony NBA!