Legendy NBA #17: Oscar Robertson

Triple-double se stává čím dál víc běžnou záležitostí. Ještě pár let dozadu jsme jich za celou sezonu mohli vidět asi 15-20. Letos jich v základní části hráči nasbírali dohromady 142. Největší podíl na tom má jednoznačně Russell Westbrook. Ten jich má za tuhle sezonu na kontě 38, což je nejvíc v celé lize. Kromě toho taky překonal rekord v celkovém počtu triple-doubles v kariéře. Tenhle rekord dosud nedržel nikdo jiný, než Oscar Robertson, známý také pod přezdívkou Mr. Triple Double. Robertson dokázal už v šedesátkách něco, co se až do nedávna zdálo jako nemožné. Až do roku 2017 byl jediným člověkem v historii, který si dokázal po celou sezonu udržet v průměru triple-double na zápas. V době, kdy například asistence byla hodnocená jinak než dnes, takže bylo mnohem těžší ji získat, Big O posunul hranice toho, co všichni považovali za možné. 

Legenda univerzitního basketbalu

Robertson vyrůstal v chudé rodině, takže doma neměl ani basketbalový míč. Aby mohl aspoň trochu trénovat, házel tenisák do bedny od ovoce. Tahle tréninková technika se nakonec ukázala jako hodně účinná, protože na střední patřil okamžitě mezi nejlepší hráče v týmu. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v 40. a 50. letech, musel chodit na školu určenou pro černochy. Oscar a jeho spoluhráči ale ukázali, že jim nedělá nejmenší problém konturovat bílým hráčům a stali se prvním čistě černošským týmem, který získal státní titul. O rok později dokonce neprohráli ani jeden zápas a titul obhájili. 

Na Univerzitě v Cincinnati se naplno projevil jeho potenciál. Během 3 let, který tam strávil, se pokaždé stal nejlepším střelcem sezony a zároveň také nejlepším hráčem. Aby toho nebylo málo, překonal celkem 14 ligových rekordů a zaznamenal 10x triple-double. V roce 1960 spolu s Jerry Westem nastupoval jako kapitán olympijského týmu, který domů dovezl zlato z Říma. V průměru porážel tým USA soupeře o 42.4 bodu a dodnes je tahle sestava považovaná za nejlepší amatérský tým všech dob. 

Mr. Triple-double

Jakým směrem se bude Robertsonova kariéra ubírat, ukázal už jeho premiérový zápas v dresu Cincinnati Royals (dnešní Sacramento Kings). V debutovém zápase proti Lakers zaznamenal 21 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí. Ve zbytku sezony si zapsal ještě dalších 25 triple-doubles a jen těsně se mu nepodařilo udržet si triple-double průměr po celou sezonu. Celkově jako rookie sklidil velký úspěch, protože vedl ligu v asistencích, stal se nejužitečnějším hráčem All-star game, byl nominován do nejlepšího týmu sezony a stal se z něj nejlepší nováček. Hned další sezonu se mu podařilo triple-double zaznamenat hned 41x, čímž stanovil rekord na dalších 55 let. Zároveň ukončil sezonu 30.8 body, 12.5 doskoky a 11.4 asistencemi. Tenhle úspěch zdobil ještě jeden rekord – celkem nasbíral 899 asistencí, což se do té doby nikomu nepodařilo. Zároveň to bylo poprvé, kdy se někomu podařilo ukončit základní část s více než 10 asistencemi na zápas. 

V roce 1963 to vypadalo, že kromě individuálních úspěchů by se Robertson mohl konečně dočkat i týmové trofeje. Cestu za vysněným titulem mu ale překazili Celtics v čele s Billem Russellem. O rok později mu chybělo pouhých 7 doskoků k tomu, aby podruhé v kariéře ukončil sezonu s triple-double průměrem. Náladu si ale mohl spravit tím, že obdržel ocenění MVP, a stal se tak jediným hráčem kromě Wilta Chamberlaina a Billa Russella, který na toto ocenění v letech 1960-1968 dosáhl. 

Největší úspěch kariéry

Následující sezony ale byly pro Royals plné neúspěchů, a proto došlo v roce 1970 k dohodě mezi nimi a Bucks. Pozadí Robertsonova přestupu je dodnes zahalené řadou tajemství. Říká se, že o přestup požádal trenér týmu, protože Robertsonovi se dostávalo až moc velké mediální pozornosti. Ať už je pravda jakákoliv, skutečností je, že Robertsonovi to velmi prospělo. Po 10 sezonách s podprůměrným týmem se dostal do stejné kabiny s Kareemem Abdul-Jabbarem. Výsledkem byl titul hned v první sezoně po přestupu. Bucks přejeli veškerou konkurenci a bez problému si došli pro první titul v klubové historii. O 3 roky později se opět dostali do finále, tentokrát ale prohráli v 7. zápase proti Celtics. 

Robertson následně ukončil kariéru. Mohlo by se zdát, že hlavním motorem Bucks byl Abdul-Jabbar, to ale není tak úplně pravda. Následující sezonu totiž Bucks obsadili poslední místo ve své divizi, ačkoliv Abdul-Jabbar v týmu na rozdíl od Robertsona zůstal. 

Úspěchy

Oscar Robertson získal titul v roce 1971, je držitelem ocenění MVP, 12x se účastnil All-star game a celkem 3x se v ní stal nejužitečnějším hráčem. Za svou kariéru byl 9x nominován do All-NBA First Team, 2x do All-NBA Second Team, dohromady 6x vedl ligu v asistencích a získal také ocenění Rookie of the Year. Pochlubit se může taky zlatou medailí z olympiády. V roce 1980 byl uveden do Síně slávy a dodnes je považován za jednoho z nejlepších hráčů všech dob. 

Zajímavosti

Robertson byl vůbec první rozehrávač, který získal ocenění MVP

V letech 1965-1974 byl Robertson prezidentem National Basketball Players Association. Tato organizace zastřešuje zájmy hráčů a snaží se je prosadit v NBA. V současnosti je jejím prezidentem Chris Paul. 

V roce 1970 Robertson z pozice ředitele NBPA žaloval NBA. Celý soud se vlekl několik let a nakonec pomohl hráčům dosáhnout lepší pozici při vyjednávání smluv. Hráči mají od té doby možnost podepisovat smlouvu s libovolným klubem a mohou si vyjednat také vyšší plat. Svého času se jednalo o přelomovou změnu. 

V roce 1968 vedl ligu v průměru bodů na zápas, ale nezískal cenu pro nejlepšího střelce. Do roku 1970 se totiž toto ocenění udělovalo hráčům, kteří vedli tabulku v celkovém počtu nasbíraných bodů (to stejné platilo i pro ostatní kategorie). 

V roce 2015 se snažil prosadit, aby ve státě Ohio byla legalizována marihuana. Jeho iniciativa ale neměla dostatečnou podporu a nakonec neuspěla. 

ESPN v roce 2006 označila Oscara Robertsona za 2. nejlepšího rozehrávače v dějinách. Prvním je Magic Johnson.