Legendy NBA #16: Moses Malone

Pro hráče, kteří se nejmenovali Bird nebo Johnson, bylo dotáhnout svůj tým až k titulu v osmdesátkách skoro nemožný. Dominance Lakers a Celitcs byla tak velká, že v letech 1980-1988 žádnej jinej tým na titul nedosáhl. Teda až na jednu výjimku. Sezonu 1983 naprosto ovládla Philadephie v čele s jedním velmi opomíjeným hráčem. Moses Malone patřil mezi nejlepší pivoty přelomu 70. a 80. let, ale často se na něj na úkor velkých jmen z jeho éry zapomíná. Malone má na kontě řadu úspěchů a dost působivých rekordů. Mimo jiné dělal mentora hráčům jako Hakeem Olajuwon nebo Charles Barkley, což mluví samo za sebe. Tenhle chlápek byl svýho času jednou z největších hvězd NBA a my si jeho kariéru dneska připomeneme. 

Ze střední rovnou mezi profíky

Malone zažil docela obyčejný dětství ve Virginii. Na střední škole se začal naplno projevovat jeho basketbalovej talent. Jeho tým dokonce vydržel celý dvě sezony bez jediný porážky a tím si vysloužil titul nejlepšího týmu ve Virginii hned dvakrát po sobě. Malone se už připravoval na nástup na univerzitu v Marylandu, ale na poslední chvíli změnil plány. V roce 1974 byl totiž draftovanej do ABA (American Basketball Association). Deník New York Times o něm psal jako o prvním středoškolákovi v moderním basketu, kterej zamířil přímo do profesionální soutěže. Během první sezony za Utah Stars byl na svoji výšku dost hubenej, takže nemohl nastupovat na pozici pivota. I přesto si ale vysloužil řadu ocenění, patřil mezi nejlepší rookies v lize a dokonce si zahrál i v All-star game. 

V následující sezoně měli Stars problémy s placením dluhů, takže museli prodat několik svých hráčů. Malone přestoupil do Spirits of St. Louis, klubu, o kterým pravděpodobně nikdo nikdy neslyšel. V roce 1976 se ABA spojila s NBA a Malone se musel přesunout jinam. Situace byla docela komplikovaná kvůli financím a různým tahanicím spojeným se sloučením dvou vrcholových soutěží. Malone začal sezonu 1976-1977 v dresu Buffalo Braves (dneska je znáš jako LA Clippers), ale odehrál tam jenom 2 zápasy a nakonec zakotvil v Houstonu.

Nejlepší pivot svý éry?

Přechod do jiný soutěže Malonovi očividně nedělal žádnej problém, protože už během první sezony s Rockets překonal rekord v celkovým počtu ofenzivních doskoků v základní části (437) a taky v zápase v playoffs (15). Zlomová byla sezona 1978-1979, před kterou Malone tvrdě trénoval, aby konečně pořádně přibral. To se nakonec vyplatilo, protože na konci sezony vedl ligu v celkovým počtu doskoků (1444), v doskocích na zápas (17.6), v minutách na zápas (41.3), navíc zaznamenal 24.7 bodu na zápas a díky tomu všemu si vysloužil svoje první ocenění MVP. V roce 1981 se Rockets dostali z 6. místa v základní části až do finále, kde proti nim stáli favorizovaní Celtics. Ti nakonec potvrdili roli favorita a po 6 zápasech zvítězili. O rok později Malone získal podruhé ocenění MVP a opět vedl ligu v doskocích. 

Po vypršení smlouvy se z Malona stal volný hráč. O úřadujícího nejužitečnějšího hráče se pochopitelně strhl velkej souboj. Nakonec se přesunul do týmu Sixers. Malone tohohle rozhodnutí určitě nelitoval, protože jeho premiérová sezona ve východní konferenci skončila finálovým vítězstvím nad obhájci titulu Los Angeles Lakers. Malone si navíc odnesl ocenění Finals MVP a stal se z něj taky jedninej hráč v historii, kterej získal back-to-back ocenění MVP za 2 různý kluby. 

Konec kariéry a častý stěhování

Malone odehrál 4 sezony za Sixers a potom se zase přesunul. V roce 1986, když přestupoval do Washingtonu, už sice nebyl na vrcholu kariéry, ale pořád podával velice kvalitní výkony. I přesto se po dvou letech přesunul do Atlanty, kde strávil celkem 3 roky, a následně se odstěhoval do Milwaukee. V roce 1993 se na jednu sezonu vrátil do Philadelphie a kariéru ukončil v San Antoniu. Častý přestupy můžou vyvolávat dojem, že Malone už zkrátka nebyl ve formě, ale opak je pravdou. Ještě ve 33 letech ukončil sezonu s 20.2 body a 11.8 doskoky na zápas. I v pokročilým věku byl cennou posilou týmu a hodně užitečný byly hlavně jeho zkušenosti. 

Osobně mám pocit, že Malone je až trestuhodně nedoceněnej. Dokázal se prosadit v době, kdy celá liga v podstatě patřila dvěma hráčům, a navíc exceloval ve dvou odlišných týmech. I když se nikdy nestal nejlepším střelcem, opakovaně se umisťoval na předních příčkách v tabulkách střelců. Silově, rychlostně a vytrvalostně na něj skoro nikdo neměl a dokázal přehrát i hráče jako byl Kareem a jemu podobní. Navíc patří mezi pouhý 4 hráče, kteří dokázali získat ocenění MVP ve dvou různých klubech. 

Úspěchy

Moses Malone se v dresu Sixers stal v roce 1983 šampionem NBA a získal ocenění Finals MVP, zároveň je trojnásobným držitelem ocenění pro nejužitečnějšího hráče sezony a celkem 12x byl nominován do All-star game. Byl součástí All-NBA First Team (4x), All-NBA Second Team (4x), NBA All-Defensive First Team a NBA All-Defensive Second Team. Celkem 6x vedl ligu v doskocích a v roce 2001 byl uveden do Síně slávy

Zajímavosti

Malone je jediným hráčem v historii NBA, který dokázal ukončit sezonu s průměrem 20+ bodů a 10+ doskoků za 4 odlišné týmy

Byl známý tím, že se úmyslně netrefoval do koše, aby mohl nasbírat co nejvíc ofenzivních doskoků. 

Jeho poslední střela na koš byl legendární buzzer beater a zároveň jediná trojka sezony. 

Když ho asistent trenéra Rockets oslovil s tím, že by se měl zlepšit v nahrávání, protože má málo asistencí, Malone odpověděl, že není placený za nahrávání

Když Malone končil s basketem, byl posledním aktivním hráčem, který přišel do NBA z ABA

Sixers v roce 2019 na počest Malona postavili sochu před svým tréninkovým centrem

Malonovi se údajně nelíbila myšlenka, že číslo jeho dresu mělo být vyřazeno. Souhlasil s tím pouze v případě, že by spolu s jeho dresem byla na stadionu Sixers vyvěšena i jména všech jeho spoluhráčů.

Malone se proslavil svoji hláškou “Fo, fo, fo”. Říkal tím, že každý tým v nadcházejících playoffs porazí 4-0. Tahle predikce se jen těsně nenaplnila, protože Sixers ztratili jeden zápas s Milwaukee. Jinak ale všechny zápasy vyhráli a došli si až pro titul. Na prstenu, který hráči po zisku titulu dostávají, měli Sixers napsáno “Fo, fi, fo”.

Na sklonku života měl Malone časté problémy se srdcem, které zapříčinily, že v roce 2015 zemřel ve spánku ve věku 60 let.