Legendy NBA #14: Patrick Ewing

New York Knicks se letos poprvé po 7 letech dostali do playoffs. Několik posledních let ani zdaleka nepatřili mezi nejlepší týmy v lize. Právě naopak. Nebylo tomu tak ale vždy. Na začátku 70. let získali Knicks 2x titul a velmi úspěšnou éru zažili taky v 80. a 90. letech. Právě od poloviny 80. let až do roku 2000 nastupoval za Knicks hráč, který je dodnes považován za největší tvář v dějinách klubu. Patrick Ewing je další z nekonečné řady fenomenálních hráčů, kteří udělali z devadesátek zlatý věk NBA. Je dokonce statisticky dokázáno, že v tomhle období se hráči museli poprat s nejnáročnější konkurencí v dějinách celé ligy. I když Knicks v této době nezískali žádný titul, vedli si víc než dobře. 

Mladý talent z Jamajky

Kdybyste se zeptali desetiletého Patricka, čím by chtěl být, až bude dospělý, pravděpodobně by odpověděl, že se chce stát hráčem kriketu nebo fotbalu. Tyhle dva sporty totiž v dětství miloval a dost v nich vynikal. Všechno se změnilo, když se ve 12 letech přestěhoval z rodné Jamajky do USA. V Massachusetts se poprvé seznámil s basketem a zanedlouho začal hrát za školní tým. Neměl sice moc zkušeností, ale díky atletické postavě a vrozenému talentu se brzy stal jedním z nejlepších hráčů v celém státě. Jeho středoškolský tým byl dokonce tak dominantní, že na jejich klubový autobus fanoušci soupeřova týmu jednou po zápase začali házet kamení. 

Při výběru univerzity Ewing zvažoval mimo jiné také angažmá na univerzitě Chapel Hill v Severní Karolíně, kde by mu spoluhráče dělali Michael Jordan a James Worthy. Když se jel na univerzitu podívat, konalo se zrovna ve městě shromáždění KKK, což ho pochopitelně dost odradilo. Nakonec se rozhodl zakotvit v Georgetown University, kde zažil velice úspěšné 4 roky. Už od svého příchodu byl největším tahounem týmu. Hned v první sezoně se podíval až do finále, kde narazil na Chapel Hill. Souboj Jordana a Ewinga přitáhl velkou pozornost fanoušků a médií. Z jejich prvního velkého duelu vzešel vítězně Jordan, nicméně o 2 roky později se Ewing titulu přece jenom dočkal. Ve finále ho čekal další budoucí rival z NBA, Hakeem Olajuwon. Georgetown tehdy zvítězil v poměru 84-75.

Největší hvězda NY Knicks

Draft v roce 1985 byl první, kdy se pořadí týmu losovalo. Ewing byl tím pádem prvním hráčem zvoleným v novém systému. Vzhledem k jeho výkonům na univerzitě se mu dostávalo velké pozornosti médií a i díky tomu si vysloužil pozici hráče číslo jedna. Ve svojí rookie sezoně sice proseděl skoro třetinu zápasů kvůli zranění, nicméně i tak obdržel ocenění Rookie of the Year. Tahle sezona ale jinak pro Knicks moc úspěšná nebyla, protože na lavičce většinu času proseděli i další opory týmu. Všechno se ale začalo postupně otáčet k lepšímu a od sezony 1988 se už pravidelně účastnili playoffs

Největším rivalem Knicks bylo bezpochyby Chicago. Mezi jejich nejlepší vzájemné souboje patřila série v semifinále konference v roce 1992, kde Chicago zvítězilo až v 7. zápase a následně si došlo pro svůj 2. titul v řadě. Ewing i přes zraněný kotník předváděl skvělé výkony. V následující sezoně se oba týmy setkaly ve finále konference. Knicks postupovali ze základní části z prvního místa, nicméně opět Chicagu podlehli. Největší úspěch přišel v sezoně 1994, kdy se Knicks podařilo dostat až do finále, ve kterém se o titul utkali s Rockets, které vedl Hakeem Olajuwon. Napínavá série po 7. zápase dopadla lépe ve prospěch Houstonu a Olajuwon vrátil Ewingovi porážku z univerzitního finále. Výlet do finále si Ewing zopakoval ještě v roce 1999, tentokrát mu radost pokazilo San Antonio. I tak to ale byl obrovský úspěch, protože Knicks do playoffs vstupovali z 8. pozice. 

Kariéra trenéra

Poslední 2 sezony strávil Ewing v Seattlu a v Orlandu. V obou týmech zvládl odehrát poměrně dost zápasů, nicméně s přibývajícím věkem už pomalu ztrácel svoji výkonnost. Po kariéře působil jako asistent trenéra ve Washingtonu, Houstonu a Orlandu. S Orlandem přitom zažil velice úspěšnou sezonu v roce 2009, kdy se Magic dostali až do finále. Od roku 2017 vede jako hlavní trenér svůj univerzitní tým, se kterým letos vyhrál Big East Tournament

Úspěchy

Patrick Ewing se 11x stal členem All-star týmu, získal ocenění Rookie of the Year, byl nominován do All-NBA First Team, 6x do All-NBA Second Team a 3x do NBA All-Defensive Second Team. Získal také zlato na Olympiádě v Los Angeles a v Barceloně. V roce 2008 byl uveden do síně slávy a je považován za jednoho z nejlepších pivotů 90. let. 

Zajímavosti

Den po Ewingově narození, tedy 6.8.1962, se z Jamajky stala nezávislá země

Podle ESPN byl Ewing 16. nejlepším univerzitním hráčem všech dob

Na univerzitě začal nosit tričko pod dresem během zápasu. Byl jedním z prvních hráčů, kteří to začali dělat a tím se podílel na vzniku trendu, který je v basketbale k vidění dodnes. 

V roce 2010 měl možnost trénovat svého syna, který odehrál letní přípravu za Magic. 

Ewing si kromě Space Jamu zahrál v nespočtu dalších filmů. Mezi jeho největší role patří například Exorcista 3 nebo seriál Spin City.