HEAT on FEET #2: Yzomandias (Milion Plus)

Přáli jste si to, máte to mít. Po prvním díle nové série HEAT on FEET, ve které jsem se podíval na to, co v rapových videoklipech nosí za tenisky Zayo, přichází pokračování s nikým jiným, než je král scény a hlavní ikona tuzemského labelu Milion+, samotný Yzomandias. Jeho botník nebylo tak jednoduché rozlousknout, víceméně se mi to ale podařilo. A aby toho nebylo málo, Yzo se objeví i v druhém díle naší videosérie Dripcheck, kterou najdeš pro změnu na našem YouTube kanále. Tam se Verune podívá na to, co si Yzomandias oblékl do jeho rekordního klipu na EP Melanž, kde je v současné době už téměř 14 milionů zhlédnutí.

Jakubův šatník je plný designerských kousků, které v Čechách neuvidíš jen tak na někom. Rozluštit každou část jeho outfitu byl tedy opravdový oříšek. Proto se předem přiznám, že ne vždy se mi to podařilo, ale snad mi těch pár věcí promineš. Už bylo ale dost zbytečných řečí okolo, pojďme se na to společně vrhnout.

Yzomandias – JTNJD (23. 11. 2020)

Začneme zlehka, v posledním klipu od Yza na track JTNJD se totiž objevil záběr pouze na jediné tenisky. Pokud bys náhodou nevěděl, zkratka JTNJD stojí za slovním spojením Jeď Tvrdě Nebo Jeď Domů, čímž chce rapper jasně říct, že buď dej věcem, které děláš, úplně všechno, nebo se na ně rovnou vykašli. Boty, které se v tomhle videoklipu objevily, jsou Dr. Martens 1460, jen těžko jde ale říct, o jaké provedení jde přesně. Tyhle boots běžně koupíš už od 210 dolarů/4500 korun.

Yzomandias – Rodinnej Typ (2. 2. 2021)

V druhém videoklipu, tentokrát na track Rodinnej Typ, už Yzo ukáže ze svého botníku zase o něco víc. Hned v úvodní scéně se sice znovu objeví v již zmíněných Martenskách, které si obul i do klipu na JTNJD, hned poté ale ukáže i něco jiného.

Rick nebo Raf? Tentokrát má Yzomandias jasno, vzhledem k tomu, že na nohou má model Ozweego od adidasu ve spolupráci s Rafem Simonsem v barevném provedení Black&Yellow. Tyhle žlutě zářící pecky v současné době seženeš za 260 dolarů/5400 korun.

Na první pohled se může zdát, že tenisky, které má Yzo v téhle scéně na sobě, jsou obyčejné midové Air Force 1, ve skutečnosti jde ale o něco o trochu víc zajímavého. Jedná se o kolaboraci značek Nike a Comme des Garçons, známé hlavně pod zkratkou CDG. Jakubovi tohle kolabo z konce roku 2020 očividně padlo do oka, vzhledem k tomu, že ho v tomhle článku nevidíš naposled. Cena se nyní pohybuje okolo hranice 300 dolarů/6300 korun.

Yzomandias – BodyBag (21. 3. 2021)

Nejnovější videoklip, ve kterém se Yzomandias objevil, je jedním z mála, co nejsou nahrané na kanále Milion Plus. Track BodyBag je totiž dvanáctým pokračováním projektu Most Wanted, který má na svědomí Jan Strach. V klipu Yzo jako první na svých nohou ukázal nový letošní release – Air Jordan 4 Taupe Haze, které se nyní běžně resellují za 340 dolarů/7100 korun.

Dalo by se říct, že tenhle klip čtyřkám prostě patřil, objeví se zde totiž rovnou tři různé colorways. Těmi druhými jsou Air Jordan 4 ve spolupráci s fotbalovým týmem Paris Saint-German. Ty se cenově pohybují o něco méně než provedení Taupe Haze, nový pár tě vyjde přibližně tak na 300 dolarů/6300 korun.

Jak už jsem jednou naznačoval výš, Air Force 1 Mid x CDG vidíme nejen ve videoklipu na track Rodinnej Typ, ale i na BodyBag. Na první pohled vypadají sice dost jednoduše, deconstructed look u Swooshe a u tkaniček jim ale očividně dodává přidanou hodnotu.

Dvěma páry Air Jordan 4 to nekončí, v klipu se asi na dvě sekundy objeví ještě jedny. Ty už jsou oproti předchozím párům v úplně jiné cenové relaci, jde totiž o spolupráci s kalifornskou značkou Union LA. Tuhle limitovanou kolaboraci v barevném provedení s názvem Off Noir seženeš od 830 dolarů/17 300 korun a výš.

Yzomandias – Melanž feat. Nik Tendo (13. 8. 2020)

Aby toho nebylo málo, podíváme se i na ty nejlepší tenisky, které se objevily v klipu Melanž s Nik Tendem. Ten sice není jedním z posledních tří videí a do formátu HEAT on FEET tak úplně nezapadá, zároveň to byl ale přelomový klip roku 2020, což potvrzuje i fakt, že video nedávno vyhrálo cenu Ruka Hore za nejlepší klip minulého roku. Zároveň pomalu, ale jistě dohání historicky nejsledovanější klip na kanále Milion Plus, kterým je již od roku 2017 track Holly Molly, kde se na featu objevil Lvcas Dope. Aktuálně je mezi nimi rozdíl okolo “pouhých” 600 tisíc zhlédnutí a právě proto mi přijde vhodné se o Melanži alespoň zmínit.

Je všeobecně známo, že Jakub je velkým fanouškem siluety BAPE STA, která je ikonická hlavně kvůli použití patent leather, pestrých barev a také kontroverzní podobnosti s modelem Air Force 1. Ve skutečnosti je dost možné, že právě Yzomandias je majitelem nejpočetnější kolekce těchto BAPE tenisek u nás. Rovnou dva páry se objeví i v klipu Melanž, přičemž tím prvním jsou právě tyhle růžovo-žluto-modré pecky z roku 2004. Jedná se o barevné provedení Sax Pink, známé také jako Cotton Candy. Dva roky zpátky se tenhle pár na stránce Grailed prodal za 350 dolarů/7300 korun, dnes už ale cena bude pravděpodobně úplně jinde.

Druhým párem od značky A Bathing Ape je vyšší provedení BAPE STAs, které vycházelo ke dvacátému výročí téhle zajímavé siluety. Na StockX je momentálně najdeš od 360 dolarů/7 500 korun.

Jako další se v klipu na chvilku objeví i část adidas Yeezy Boost 750 Chocolate, ke kterým Yzo barevně sladil custom kalhoty od Prince in Jeans i zbytek jeho outfitu. Tyhle tenisky od Kanyeho Westa se pohybují okolo hranice 850 dolarů/17 500 korun.

Poznat tenhle kousek z pár vteřin videoklipu bylo obtížné, nakonec se mi to ale snad podařilo. Jedná se o Air Jordan 14 ve spolupráci s newyorskou značkou Supreme, které vycházely v roce 2019. Resell se nyní pohybuje okolo 280 dolarů/5800 korun. Za zmínku v téhle scéně stojí také 1of1 balaclava přímo pro Yzomandiase, kterou mu vyrobil UglyBettyFace.

Posledním párem, který bych z klipu Melanž vypíchl, jsou určitě Air Jordan 5 x Off-White v barevném provedení Black. Tímhle párem chtěl Virgil Abloh vzdát hold úplně prvním pětkám, které kdy vlastnil, což byly Air Jordan 5 Black Metallic. Ty ve spolupráci s brandem Off-White se v současné době pohybují okolo 900 dolarů/19 000 korun.

A pokud tě nezajímají pouze tenisky, ale i oblečení, které k nim Jakub do klipu Melanž sladil, nezapomeň checknout náš YouTube kanál, kde už teď najdeš druhý díl série Dripcheck. Právě v tom ti Verune prozradí, co měl Yzomandias při natáčení na sobě. V komentářích nám poté můžeš dát vědět, jak tě série baví a kdo by se v ní měl objevit příště.