Dubaj hodlá uměle vytvářet déšť pomocí dronů

Vzhledem ke globálnímu oteplování a stále se zvyšujícím teplotám ve městech i mimo ně se lidstvo snaží najít nějaké řešení. Vědci z Institutu Maxe Plancka totiž předpokládají, že v roce 2050 se letní teploty v oblastech Středního východu a severní Afriky udrží v noci nad 30° C a v teplejších obdobích se vyšplhají až na 46° C.

Spojené arabské emiráty proto začaly spolupracovat na řešení s výzkumníky z univerzity v Readingu. Jednou z možností, jak snížit průměrné teploty, je dostat do města více srážek. Dostat je tam by bylo ale dost obtížné, proto byla vymyšlena jednodušší varianta. Město bude do oblak posílat bezpilotní drony poháněné elektřinou, které budou do mraků vypouštět malé kapičky vody. Ty se v oblacích budou spojovat a kondenzovat ve větší kapky, které nakonec spadnou na zem v podobě deště. Téhle technice se říká cloudseeding, má ale jeden háček.

Někteří lidé s tímhle řešením zásadně nesouhlasí. Argumentují tím, že tímhle se déšť nijak nevytváří, pouze ho uměle přenáší odjinud. To znamená, že když tímhle způsobem začne pršet v Dubaji, o déšť naopak přijde jiná oblast, ze které se všechna voda v atmosféře přesune právě do Dubaje. Ve finále to na ekosystém bude mít mnohem drsnější dopad. Na jaké straně zůstáváš ty?

Když už jsme o dronů, viděl si jich někdy 1824 najednou? Jednu takovou příležitost si měl při slavnostním zahájení olympijských her, více zjistíš tady.