Čeští basketbalisté se senzačně probojovali na olympijské hry v Tokiu. Na jaké týmy narazí?

Česká basketbalová pohádka nekončí, po senzační jízdě na mistrovství světa v Číně v roce 2019 se čeští basketbalisté podívají také na Olympijské hry v Tokiu! V semifinále kvalifikačního turnaje se týmu Ronena Ginzburga nejprve povedlo v prodloužení vyřadit hvězdnou Kanadu a ve finále poté svůj postup suverénně potvrdit proti Řecku. Český výběr se do olympijského basketbalového turnaje probojoval poprvé od vzniku samostatné České republiky a po prvé od československé účastí na olympiádě v Moskvě roku 1980. Někteří hráči tak musí rušit své dovolené, jelikož nečekali, že by se v tak nabité konkurenci do turnaje v Tokiu vůbec dostali. Jak se tento historický postup zrodil a kdo bude českému týmu stát v cestě na olympijských hrách se dozvíš v tomto článku!

Kvalifikace a její infarktové momenty

Díky památnému a senzačnímu 6. místu z nedávného mistrovství světa se český tým automaticky dostal do základní skupiny kvalifikace na nadcházející olympijské hry, kde jej čekali nepříjemní Turci a nevyzpytatelný tým Urugaye. Úvodní zápas s Tureckem českému týmu vůbec nevyšel a tak pokud čeští basketbalisté chtěli postoupit do play-off kvalifikace, museli v klíčovém utkání s Urugayí zvítězit. A to se také povedlo, Češi v napínavém duelu zvítězili o jediný bod poměrem 80:79 a mohli se v semifinále těšit na hvězdnou Kanadu. Ta byla po nepříliš oslňujících výkonech českého celku v prvních dvou zápasech jasným favoritem na postup. Navíc, kanadský výběr byl, až na jednu výjimku, složen z hráčů NBA. Češi tak měli sehrát zápas o postup do finále proti hvězdám, jako jsou Andrew Wiggins, RJ Barret, Luguentz Dort, Alexander-Walker, Cory Joseph nebo Dwight Powell.

Pokud by se dal zápas s Urugayí označit za nervy drásající, zápas s Kanadou by pak měl dostat označení “infarktový“. Čeští basketbalisté díky kvalitní střelbě a důsledné obraně senzačně přehrávali hvězdný tým Kanady, přičemž necelých 24 sekund před koncem dokonce vedli o 6 bodů. Tenhle pohodlný náskok se však Kanadě povedlo smazat během pár sekund. Wigginsovi se povedlo vstřelit trojku a vzápětí se po špatné rozehrávce Jaromíra Bohačíka pod vlastním košem playmakerovi z Warriors povedlo po další trojce dokonce vyrovnat. V prodloužení pak český tým prohrával už o 6 bodů po trojce a koši s faulem, ale díky skvělé bojovnosti, přesné střelbě Blakea Schilba (31 bodů v zápase) a úbytku sil na straně Kanady se povedlo utkání senzačně dovézt do vítězného konce a to ve velkém stylu. Tomáš Satoranský si vzal po rozehrávce míč a přes těsnou Dortovu obranu vstřelil 1.8s před koncem o desku vítězný koš!

Kanada přitom ještě mohla opět vyrovnat, střela Treye Lyles však k našemu štěstí vyskočila z koše ven a čeští hráči se tak mohli radovat z postupu do finále playoff. V něm už český tým i s přispěním špatného výkonu Řeků v poklidu dokráčel k pohodlnému vítězství o 25 bodů a poprvé v historii od vzniku ČR se tak probojoval na olympijský turnaj.

Skupina A v čele s nabitým týmem USA

Český tým si postupem do základní části zajistil účast ve skupině A, kde narazí na Írán, Francii a na obhájce zlata z minulých tří olympijských turnajů – USA. Co se právě amerického celku týče, ten bude ještě o level nabitější, než tomu bylo na mistrovství světa. Do výběru trenéra Gregga Popoviche se dostali například ofenzivní esa Kevin Durant, Damian Lillard, Devin Booker, Jayson Tatum nebo Bradley Beal. O tom, že bude tým USA jasným favoritem na zisk zlaté medaile tím pádem snad není ani pochyb.

Francouzský výběr však svoje ambice na útok na medaile také neskrývá. Není se co divit, tým bude mít krom kvalitních jedinců z evropské scény i četné zastoupení hráčů z NBA. Jmenovitě například nejlepšího obránce loňského ročníku NBA Rudyho Goberta z Utahu, kterého doplní Evan Fournier, Nicolas Batum, Frank Ntilikina nebo Luwawu-Cabarrot. Nevyzpytatelným soupeřem pro český tým pak rozhodně bude Írán, se kterým český nároďák nemá takové zkušenosti a bude pro náš výběr velkou neznámou.

Šance na postup

Český nároďák čeká hned na úvod turnaje nepříjemná situace, jelikož klíčový duel s Íránem podstoupí už v prvním kole. Pokud chce mít český tým alespoň teoretickou šanci na postup, musí Írán bezpodmínečně porazit. Do jisté míry bude náš výkon záviset na tom, v jaké pohodě hráči přijedou a jak moc velkou přípravu na nezmapovaný Írán podstoupí. Pokud Írán porazíme a v případě, že neporazíme Francii ani USA a Írán vyjde bodově na prázdno, stále můžeme postoupit z tabulky třetích týmů, ze které se do vyřazovací fáze turnaje dostanou dva celky. Nicméně, jak už český celek několikrát ukázal, týmový duch mu rozhodně nechybí. Už poslední dva zápasy kvalifikace napověděly, že se Češi mohou opřít o kvalitní střelecké výkony Blakea Schilba, Jaromíra Bohačíka či Patrika Audy (proti Řecku přes 72% FG!) a také o výbornou obranu, které šéfuje duo Veselý x Balvín. Trochu pak zamrzí absence Vojty Hrubana, který by naši střelbu z perimetru ještě posílil. Nicméně, pokud bude český nároďák v obdobném rozpoložení jako na mistroství světa a bude předvádět strhující týmové výkony jako proti Kanadě a Řecku, může klidně s Francií bojovat o druhé místo ve skupině a usilovat o přímý postup do vyřazovací fáze turnaje.

Fandit českému týmu můžeš už 25. července, kdy se na palubovce v Tokiu představíme proti zmíněnému Íránu.