Best of Sneakers: Květen 2021

Sedm párů, deset kreativních subjektů. Nejlepší tenisky uplynulého měsíce tentokrát pokrývají nejširší spektrum značek a umělců v historii našeho seriálu, který rekapituluje, co by ti každých 30 dnů ze světa sneakers rozhodně nemělo uniknout. Některé z nich budeš znát, některé další možná úplnou novinkou. Tohle je průřez vším možným, abychom našli to nejlepší. Tohle je Best of Sneakers za letošní květen.

Nike Waffle One

Nejdřív ve dvou a potom i v řadě dalších colorways přišly v květnu na svět Nike Waffle One. Novinka, která i přesto, že nenaplnila očekávání co se týče hypu, dá se označit za maximálně úspěšnou. Nike vsadilo na ověřené prvky ze spoluprací s Undercover či Sacai, které jsou znatelné především v oblasti paty. Relativně nízká cenovka rovněž slibovala velký zájem, ale ani tak se tahle kombinace semiše a místy transparentní síťoviny, nedočkala drastického zájmu širší veřejnosti. Já to vítězství ale vidím úplně jinde. Waffle One totiž nemusí být další bota pro hypebeasty. Je to naprosto skvělé rozšířešní general releasů běžných siluet, které odpovídá dnešní době. Pro mě osobně ukazuje přesně ten směr, kterým by se měly značky při tvorbě tenisek pod 3000 Kč vydávat. Svěží, pohodlné, padnoucí a zábavné.

Li-Ning Xuakong Sneaker

Už je to víc než rok, co jeden z mých kolegů přišel do práce v botech, které vypadaly jako by si je vytáhl z kultovního cyber-trháku jménem Akira. Tak jsem se dozvěděl o Li-Ning, čínské značce původně sportovního oblečení, která stále více proráží také v oblasti streetwearu. Důkazem je i nová silueta Xuakong Sneaker, která je přesně tím typem boty na noční přeskakování střech mrakodrapů nad neony zářící metropole. Zároveň na ní najdeme řadu prvků ikonických pro východní kulturu, jako třeba vsazený panel na patě tenisky. Nebudu se tvářit, že tenisek na podobné téma nevychází celosvětově velké množství. Jenže často jsou to snahy pokus omyl. Li-Ning ví, co dělá. A na Xuakong Sneaker je to extrémně znát. Jsem rád.

adidas x Bape Superstar 80S

Vloni slavily Superstary 50 let na trhu. Nevím, jestli za to mohl “rok Covidu” nebo zkrátka jenom nepovedený přístup k oslavám, ale až na výjimky byla oslava poněkud nemastná. O to víc mě letos překvapil drop ve spolupráci s Bape, který velkou většinu narozeninových releasů strčil do kapsy. Navíc konečně nejde pouze o změnu colorway. Na levé straně svršku obou tenisek se vyjímá tradiční three stripes motiv, zatímco na té pravé najdeš legendární kometu, která zdobí třeba historickými úspěchy ověnčené Bapestas. Například použitý kontrast mezi bílými tkaničkami a krémovou midsole můj první dojem obalil mírnou skepsí. Jenže to bylo úplně zbytečné. Zvolená kombinace maximálně funguje a třešničku na maskovaném dortu dodávají teniskám zlaté detaily.

Arwa Al Banawi x adidas Originals Forum Low

Pokud bych měl v roce 2021 zmínit jednu siluetu, která si zaslouží mnohem více pozornosti, je to adidas Forum. Sedět vedle mě někdo z adidasu, udělám na něj výraz kocoura v botách ze Shreka a řeknu tisíckrát prosím, dej mi jich víc! Opravdu hodně povedenou verzi teď navíc ve spolupráci s třemi proužky vytvořila saudská návrhářka Arwa Al Banawi. Hlavním motivem kolaba je shemagh, což je tradiční arabský šátek, který možná znáš pod (když se nad tím zamyslím, tak trochu divným) názvem palestina. Právě z shemaghu vychází červenobílé vzory v oblasti achilovky. Celá bota se navíc povedeně vyhýbá čistě bílé barvě, a především zezadu funguje jako celek naprosto parádně.

CLOT x Dr. Martens 1461

Před nedávnem jsme tu měli CLOT ve spolupráci s Nike. Upřímně, nečekal jsem, že uplynou dva měsíce, a objeví se tu znovu. A už vůbec, že to bude právě ve spolupráci s Dr. Martens. Ale víš co? Nepamatuju si, kdy bych viděl krásnější Martensky. Jako vítěz z klání o post modelu, na němž kolabo vznikne, vzešla silueta 1461. Ta ideálně sedla do konceptu, který propojuje tradici a moderní přístup, a to především díky svému hladkému koženému svršku. Symbolem spolupráce je také most mezi východem a západem. Kde a jak se to na botě odráží, bych si asi ještě potřeboval nechat vysvětlit od autorů, ale úplně v klidu se obejdu i bez téhle informace. Zkrátka jsem to celé sežral i s navijákem.

DTLR x New Balance 992 “Discover and Celebrate

Kdybych šéfoval marketingu v New Balance, siluetu 992 se snažím tlačit hlavně na den otců. Tenhle kus velké hmoty je totiž praotcem všech dad shoes. Ale ani to neznamená, že by z nich nějakým způsobem nešla vytvořit vizuální paráda. To se podařilo světovému řetězci DTLR (Dare To Live Right). Ten dokazuje, že se vedle svých dobročinných projektů dokáže obout také do opravdu povedeného kolaba na teniskách, které prodává. Rozum mi zůstává stát především nad tím, jak se změnou několika barev dokáže z boty pro kouče týmu amerického fotbalu na střední škole v Tennessee, stát esteticky přitažlivá bota pro mladé.