Nejlepší 4/20 tenisky, které kdy spatřily světlo lampy

Dvacátý den v dubnu je každý rok mezinárodním svátkem všech stonerů po celém světě, čehož se už dávno chytly i všelijaké značky s jejich speciálními 4/20 nabídkami a akcemi. My se proto pojďme podívat na ty nejlepší sneakers, co kdy k oslavám tohohle weed svátku vznikly.

Nike SB Dunk Low “Hemp Pack”

Jedním z prvních větších 4/20 releasů byl tenhle “Hemp Pack” z roku 2004 od Nike, který přetvořil siluetu Nike SB Dunk Low pomocí použití materiálu pouze z konopí. Svršek s gumově hnědou podrážkou potom doplnila jedna ze tří barev, přičemž nejhodnotnějším provedením bylo vždy to zelené. Průměrná prodejní cena na StockX za poslední rok je za něj přes 1100 eur/27 900 korun, za modré páry asi o 400 eur méně a za vínové zaplatíš už pouze okolo 500 euro/12 700 korun.

Vans Vault OG “Palm Leaf Pack”

Značka Vans to s jejich weed releasem zahrála bezpečně a na jistotu, svůj pack totiž pojmenovala Palm Leaf, i když všichni moc dobře ví, že o palmové listí rozhodně nejde. Tenhle print vyšel na modelech Sk8-Hi a Era, na obou hned ve dvou barevných provedeních.

Diamond Supply Co. Diamond Cuts “Green Weed Camo”

Narozdíl od Vans se s korektností brand Diamond Supply Co. moc nepáral, proto to, že jde o canna-release, je jasné už z názvu. Model Diamond Cuts má maskáčový svršek s listy různých květin, na patě poté najdeme klasické diamantové logo.

Nike SB Dunk High “Skunk”

Za úplně nejznámější 4/20 pár by se daly bez obav označit právě Skunk Dunks z roku 2010, u kterých jde hned na první pohled vidět, že se jedná o weed release. Boty připomínají nafialovělou palici kvalitního skéra a dnes už se přeprodávají za tisíce dolarů. Super vymožeností je skrytá kapsa v jazyku na schování tvých zásob, kterou najdeš i u dalších 4/20 tenisek.

Nike SB Dunk High “Cheech and Chong”

O rok později vycházely další vysoké Dunky, které tentokrát vzpomínaly na hippie éru komediální dvojice Tommy Chong a Cheech Maring, kteří v 70. až 80. letech minulého století prosazovali konopí a bojovali za jeho legalizaci. Na vnější straně straně boty můžeš vzadu vidět manšestrovou část, zatímco na vnitřní straně je na tom samém místě bandana print. Zbytek boty je zářivě bílý, akorát vepředu na botě je odloupatelná vrstva, pod kterou je další, jenom zelená.

Nike SB Dunk High “Reverse Skunk”

Po deseti letech od vydání původních Skunků jsme se dočkali druhé verze s prohozenými barvami. Kapsa na stash v jazyku zůstala, jedinou novinkou je číslování každého páru na vnější straně boty u paty. Párů bylo vydáno pouhých 420, mít právě ten 420/420 je tak snem každého fanouška téhle colorway. Reverse Skunky jsou nejvzácnějším párem z celého článku a patří k nejdražším teniskám na světě vůbec. Poslední dva páry na StockX se prodaly za 3 700 eur/93 800 korun každý.

C1rca CM901 x Chad Muska

Tyhle tenisky sice nevycházely 4. dubna, v žebříčku si ale své místo zaslouží. V roce 1999 totiž jako první využily jazyk boty jako důmyslnou skrýš pro majitelovy cennosti, což mimo jiné byla často i tráva. Jedná se o spolupráci legendárního skateboardisty Chada Muska se značkou C1RCA, kterou proslavily hlavně její boty na skate.

HUF Hupper 420 Pack

Tyhle HUF boty s jednoduchým marihuanovým printem bych možná normálně v seznamu přeskočil, spolu s nimi v packu ale vycházely i ponožky, které se staly jedním z nejvíc ikonických produktů od značky HUF.

Nike SB Dunk High Pro “Dog Walker”

Teniska pro každého správného stoner páníčka, který při pro procházce se psem stihne i nějaké to brko. Tyhle High Dunky z roku 2019 využívají hned několika materiálů, zajímavým prvkem je také hnědá část na podrážce připomínající vyšlápnutý exkrement.

Nike SB Dunk High “Strawberry Cough”

Rok po vydání Dog Walkers jsme se na svátek 4/20 dočkali páru inspirovaném jedním známým marihuanovým strainem, což byl právě Strawberry Cough, jak už název boty jasně říká. Bota vypadá v podstatě jako velká jahoda a na vnější straně vzadu najdeš vtipný malý detail ve formě vyšité kašlající jahody.

adidas Campus 80 x Southpark “Towelie”

Z letošních releasů byl nejlepší určitě ten od značky adidas ve spolupráci s animovaným seriálem Southpark, který přeměnil model Campus 80 do Towelieho, modrého ručníčku. Towelie je jednou z postav objevující se v Southparku a je známý hlavně svou láskou k hulení. V jazyku opět najdeš skrytou kapsu, ve které se schovává přívěšek na klíče. Když navíc namíříš na Towelieho oči UV světlem, ihned zčervenají.

Ve vyjmenovávání dalších 4/20 tenisek bych asi mohl pokračovat, snažil jsem se ale vybrat ty nejzajímavější, proto bych seznam touhle kolaborací už ukončil. Pokud bych měl alespoň zmínit pár párů, které se do článku nevešly, bude to určitě třeba spolupráce Supra S1W X Lil Wayne “Tree Camo”, BAIT x adidas Skateboarding Stan Smith “Happy” nebo třeba Nike SB Dunk Mid “White Widow” a další.

Pokud se chceš dozvědět ze světa tenisek víc, doporučuju ti přečíst si článek o historii siluety Nike Air Huarache, kde se dozvíš víc o první neoprenové tenisce vůbec.