Legendy NBA #13: Phil Jackson

V každým týmovým sportu jednoznačně platí, že trenér je pro úspěch týmu minimálně stejně důležitej jako samotní hráči. Basketbal pochopitelně není výjimkou. Správnej coach musí umět tým pořádně namotivovat a pochopitelně vymyslet taktiku, která na soupeře zabere. V historii NBA jsme mohli vidět nespočet trenérů, který svoji práci dotáhli k téměř naprostý dokonalosti. Nejúspěšnějším z nich je Phil Jackson. Phil se během své kariéry stal synonymem pro úspěch, protože v rozmezí 12 let získal celkem 9 titulů a navždy se tak zapsal do historie. Kariéry hráčů jako Michael Jordan, Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, Scottie Pippen a dalších zdobí úspěchy, pod který se velkým písmem podepsal právě Phil. 

Dětství bez tance a televize

Jackson se narodil do silně věřící rodiny, což se dost promítlo na jeho dětství. Oba jeho rodiče kázali v kostele a věřili ve velmi přísnou výchovu. Phil v jednom rozhovoru uvedl, že svůj první film viděl až na střední škole a svůj první tanec s dívkou zažil až na univerzitě. Vzhledem k tomu, že většinu aktivit, kterýma by se mohl v dětství zabavit, měl zakázanou, snažil se alespoň co nejvíc sportovat. Během tréninků mohl alespoň na chvíli dělat to, co dělají i ostatní děti. Na střední se mu začalo docela dařit v basketu, kromě toho ale hrál taky fotbal, baseball a dělal atletiku. Nejlepší výsledky zaznamenal v basketbale. Jeho středoškolskej tým získal státní titul, a proto se rozhodl basketu držet i na univerzitě. 

Důležitá opora NY Knicks

V roce 1967 ho ve druhým kole draftovali New York Knicks a tím začala jeho profesionální kariéra. I když se mu nedostávalo příliš herního času, patřil mezi nejdůležitější náhradníky na lavičce Knicks. Kromě toho si ho hodně rychle oblíbili fanoušci. V roce 1970 vyhráli Knicks titul, Phil ale celou sezonu nehrál kvůli zranění zad a následný operaci. Další titul přišel o 3 roky později a tentokrát už se z něj mohl radovat naplno. V sezoně 1973 zaznamenal 8.1 bodů na 44% střelecký úspěšnosti a k tomu 4.3 doskoků a 1.2 asistence. Postupem času se dostal do základní sestavy a v roce 1978 se přesunul do New Jersey Nets, kde odehrál 2 sezony a následně ukončil kariéru. 

Chicago Bulls a dvojnásobný three-peat

Odehrát 12 sezon v NBA a dokonce získat titul by pro naprostou většinu hráčů znamenalo velice úspěšnou kariéru. Pro Phila to byl ale teprve začátek. V prvních letech své trenérské kariéry působil v CBA (nižší basketbalová liga v USA), kde dokonce dovedl svůj tým až k titulu a získal cenu pro nejlepšího trenéra. Následně se na pár sezon podíval taky do nejvyšší ligy v Portoriku. Sehnat práci v NBA pro něj byl docela problém, protože svým zevnějškem docela vystupoval z davu a generální manažeři klubů měli často pocit, že nepůsobí profesionálně. V roce 1987 se nakonec přece jenom dostal na pozici asistenta trenéra v Chicagu. 

Netrvalo dlouho a od sezony 1989-1990 působil jako hlavní trenér Bulls. Jak se jeho angažmá vydařilo, asi není potřeba rozebírat do detailu, protože to každej moc dobře zná. Bulls získali v letech 1991-1993 první three-peat a stali se prvním týmem v moderní NBA, který získal titul 3x v řadě. Následně se Michael Jordan rozhodl přesedlat na baseball a bez svojí největší opory Bulls v následující sezoně skončili ve 2. kole playoffs. To se opakovalo i o rok později, i když na závěr sezony se Jordan opět k týmu vrátil. V letech 1996-1998 si Bulls three-peat zopakovali. Tím udělal Jackson tečku za svým působením v Chicagu. Kvůli neshodám s generálním manažerem Jerry Krausem se musel s týmem rozloučit. 

Zdroj: NBA.com

Nový tým, další three-peat

Phil si dal od koučování na rok pauzu a v sezoně 1999-2000 nastoupil jako trenér LA Lakers. Už ve svojí první sezoně dokázal dotáhnout tým až k titulu. Povedlo se mu nastavit strategii tak, aby oba tahouni týmu, Kobe a Shaq, měli dostatek prostoru na hřišti a zároveň nehráli až příliš individuálně. Postupem času se ale oběma hráčům tahle strategie přestala líbit a hlavně Kobe začal čím dál častěji hrát víc sám na sebe. I přesto Lakers získali další dva tituly a pro Phila to byl už třetí three-peat během 12 let. Neshody v kabině zapříčinily, že po prohraném finále v roce 2004 se Phil s Lakers rozloučil. 

Katastrofální stav týmu si ale vyžádal, aby vedení klubu po roce Phila zase oslovilo s nabídkou. Vyžádal si to dokonce i sám Kobe, který s ním měl dřív problémy. Jackson nakonec strávil v LA ještě 6 sezon, během kterých získal další dva tituly. V roce 2011 definitivně ukončil trenérskou kariéru. O pár let později mu Lakers opět nabídli pozici hlavního trenéra, ale než se k nabídce stihl vyjádřit, bylo už pozdě a na lavičku Lakers usedl Mike D’Antoni. 

Úspěchy

Phil Jackson drží rekord v počtu získaných titulů. Jako hráč má na kontě 2 a jako trenér rekordních 11. I přes svoje fantastický výsledky získal pouze jedno ocenění Coach of the Year. Celkem 4x byl trenérem All-star týmu a v roce 1996 byl označen za jednoho z top 10 koučů historie NBA. V roce 2007 byl uveden do basketbalové síně slávy. 

Mnozí tvrdí, že Phil Jackson byl ve skutečnosti průměrný trenér a všechny jeho úspěchy mu přinesli hvězdní hráči, které trénoval. Dokonce samotný Phil řekl, že nebýt Jordana, Kobeho, Shaqa a dalších, nikdy by 11 titulů nezískal. Na druhou stranu Jordan ani Kobe nezískali titul bez Jacksona. MJ dokonce odmítl pokračovat v kariéře, pokud ho nebude trénovat právě Phil Jackson. Když tohle prohlásí nejlepší hráč všech dob, asi na tom fakt něco bude. Není pochyb, že Jackson těžil z talentů, který měl k dispozici, takže měl mnohem jednodušší práci než ostatní trenéři. Jak by ale vypadala kariéra Michaela Jordana nebo Kobe Bryanta, kdyby je neměl na starost Phil Jackson? Podařilo by se jim dosáhnou takových úspěch, jakých dosáhli? To už se nikdy nedozvíme. Roli Phila Jacksona v jejich úspěších ale rozhodně opomenout nelze. 

Zajímavosti

Michael Jordan, Kobe Bryant a Shaquille O’Neal zaznamenali pod vedením Phila Jacksona v průměru asi o 20 % víc výher v základní části a o 30 % víc výher v playoffs než pod ostatními trenéry. 

Jackson rád luštil křížovky. Jednou na tréninku začal po hráčích pokřikovat slova z křížovky, kterou to ráno vyluštil. Hráči, kteří kterékoliv slovo neznali, měli za úkol se je do dalšího tréninku naučit

Nejsladší vítězství bylo podle jeho slov ve finále nad Bostonem v roce 2010. Lakers porazili Celtics až v 7. zápase a byl to také Jacksonův poslední titul.

Phil Jackson věří, že kdyby Michael Jordan neodešel z NBA po sezoně 1993, vyhráli by Bulls titul i v sezonách 1994 a 1995

Pro svůj přístup k hráčům si vysloužil přezdívku Zen Master.

Každou sezonu svému týmu pouštěl film Braveheart (Statečné srdce), aby hráče dostatečně namotivoval.