LaMelo Ball: Rookie of the Year

Pro nováčky v NBA znamená ocenění Rookie of the Year velký uznání. Je to první individuální trofej, kterou mají hráči možnost získat, a rozhodně ji neberou na lehkou váhu. Vítěz týhle ankety je totiž dost často budoucí velký jméno ligy. Tahle soška zdobí krbovou římsu hráčům jako jsou Michael Jordan, Shaquille O’Neal, Allen Iverson, Tim Duncan, LeBron James, Kevin Durant a nově taky LaMelo Ball. Tenhle pořád ještě devatenáctiletej rozehrávač ze Charlotte na sebe dokázal strhnou pořádnej hype ještě dávno předtím, než vůbec vstoupil do NBA. Před pár dny se z něj stal už 3. hráč Hornets, kterej získal tohle prestižní ocenění. Dneska se podíváme na to, jakou měl tenhle mladej talent sezonu a porovnáme jeho čísla s ostatníma rookies. 

Zlatej kluk z Kalifornie

LaMelo má k basketu blízko už od dětství. Kdo pozorně sleduje dění kolem NBA, musí určitě znát jméno LaVar Ball. Tenhle chlapík je modla každýho správnýho fanouška a samozvanej odborník na basket a všechno kolem něj. I když je každýmu, kdo alespoň trochu rozumí basketbalu, jasný, že všechny jeho prohlášení a predikce slouží jenom ke zviditelnění se, musí se mu nechat jedno. Svoje syny dokázal od dětství vést tím správným směrem, protože LaMelo je už druhej Ball v pořadí, kterej během posledních pár let strhl pozornost médií na svoji osobu. Lonzo Ball sice zdaleka nedosáhl potenciálu, ve kterej všichni doufali, ale LaMelo je úplně jinej případ. 

Dokonce samotnej LaVar říká, že LaMelo je nejtalentovanější z jeho synů, a něco na tom určitě bude. Ve svojí premiérový sezoně zaznamenal nejmladší ze 3 sourozenců 15.7 bodů, 6.1 asistencí a 5.9 doskoků na zápas. Rozhodně se nejednalo o propadák a LaMelo ukázal, že si pozornost médií od začátku zaslouží. Nebylo by to ale správný udělování individuálních cen, kdyby se kolem vítěze nestrhla divoká debata o tom, že si sošku měl ve skutečnosti odnést někdo jinej. 

Nejdůležitější statistiky

LeMelo vedl statistiky rookies v asistencích (6.1) a stealech (1.6) za zápas a v celkovým počtu asistencí (313). Druhej skončil v bodech (15.7) a doskocích (5.9) za zápas a třetí místo obsadil v celkovým počtu bodů (803) a stealů (81). Přidejme k tomu fakt, že 9. ledna proti Atlantě nasbíral 22 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí. Tím se z něj ve věku 19 let a 190 dní stal nejmladší hráč NBA, který zaznamenal triple-double. K tomu navíc přidal 7x double-double a taky sezónní maximum 34 bodů proti Utahu. V konečným důsledku si myslím, že LaMelo má za sebou hodně povedenej rok a má našlápnuto k dost slušný kariéře. 

Zkušenosti už v mladým věku

LaMelo je nejmladší americký basketbalista, který podepsal profesionální kontrakt. Když mu bylo teprve 16 let, rozhodl se místo za svoji místní střední hrát v Evropě a následně v Austrálii. Díky tomu získal ohromný zkušenosti a to je na hřišti rozhodně vidět. I když se od něj neočekává prvotřídní obrana, směrem dopředu je platnej ve všech ohledech. Jeho hlavní přednosti jsou vysoký basketbalový IQ, úžasný skills a hlavně ohromný sebevědomí. To je něco, co nováček v lize potřebuje jako sůl. LaMelo díky tomu nasbíral během jedný sezony tolik highlights, že by si s něma v klidu vystačil do konce kariéry. 

 Vítězství bez větších problémů

Hodně se mluví o tom, že místo LaMela měl cenu pro nejlepšího nováčka sezony dostat Anthony Edwards. Ten byl jedničkou loňskýho draftu a v zápasech taky podával hodně slušný výkony. Nastřílet 2x 42 bodů a udržet si střeleckej průměr jen těsně pod hranicí 20 bodů na zápas rozhodně není nic jednoduchýho. Kdyby se ocenění udělovalo jenom za druhou půlku sezony, rozhodně bych byl všema 10 pro Edwardse. V době, kdy LaMelo seděl na lavičce se zraněným zápěstím, Edwards se dostal do perfektní formy ukázal, že si svoji pozici v draftu skutečně zaslouží. LaMelo ale podával skvělý výkony hned od začátku sezony a celkově působí jako mnohem vyspělejší hráč. 

Souhlasit s výsledkem ankety nemusíš, nicméně to už nic nezmění na tom, že LaMelo obdržel 84 z celkových 99 hlasů pro první místo. Celkem nasbíral 465 bodů, zatímco jeho největší rival Edwards za ním s 309 body značně zaostal. Třetím v pořadí se stal Tyrese Haliburton ze Sacramenta. O tom se sice ani zdaleka nemluvilo tolik, jako o předchozích dvou hráčích, ale rozhodně by si zasloužil mnohem víc mediální pozornosti. 

Ocenění pro nejlepšího nováčka je sice skvělej start do kariéry, ale aby se LaMelo mohl zařadit vedle nejlepších hráčů současnosti, bude muset ještě hodně makat a laťku, kterou v první sezoně nastavil, nejenom udržet, ale taky postupně zvedat. Předpoklady k tomu ale určitě má a já osobně jsem vážně zvědavej na to, co nám ještě předvede.

Zdroj obrázku: NBA.com