Deset nejdražších Dunků (2021)

Model Nike Dunk je fenoménem současného světa. V průběhu roku 2020 cena většiny provedení vyletěla raketovou rychlostí do vesmíru a nyní Nike neustále a bez přestávky vydává další páry. Ze všech Dunků jsou z velké většiny nejhodnotnější ty od Nike SB, ceny některých colorways se už pohybují v řádech stovek tisíc korun. Které provedení tě ale v současné době vyjde úplně nejdráž?

Žebříček deseti nejhodnotnějších Dunků budu řadit podle průměrné ceny za posledních 12 měsíců na StockX, od všech brzy zmíněných tenisek bylo ale za poslední rok prodáno pouze pár párů, ceny tak mohou být trochu zavádějící. Je to ale stále nejlepší způsob, jak takový žebříček poskládat.

Nike Dunk Low x Cactus Plant Flea Market “Spiral Sage” – 2020

Nejnovější a zároveň nejlevnější teniskou žebříčku je tahle spolupráce značek Nike a Cactus Plant Flea Market. Celý zelený svršek boty zdobí nazelenalé drahokamy od Swarovski, což botě dodává prémiový vzhled. Že jsou tenisky CPFM nejlevnější se sice dá říct, že jsou levné ale už nikoli. Průměrná prodejní cena na StockX totiž činí 6 446 euro/163 700 korun, což je za jeden pár dost neuvěřitelná cena, lepší už to ale dnes určitě nebude.

Nike SB Dunk High x Iron Maiden – 2003

Devátým nejdražším Dunk modelem na světě jsou tyhle strašidelné pecky z roku 2003, které vznikly jako spolupráce světově známé metalové kapely Iron Maiden s Nike. Jde o jediný vysoký pár ze seznamu, dá se tak s úplným klidem říct, že právě tohle jsou nejhodnotnější High Dunky na světě. To je ovšem trochu škoda pro každého fanouška Iron Maiden, který by chtěl nosit boty s vyšitým logem jeho oblíbené kapely, dostat s k tomuto párů je totiž pro běžného smrtelníka téměř nemožné. Sehnat je můžeš průměrně za 6 582 euro/167 130 korun.

Nike SB Dunk Low x Michael Lau “Gardener Wood” – 2006

Dřeváky? Ne tak úplně. Tahle kolaborace Nike SB s hongkongským umělcem Michaelem Lauem, který se často považuje za “kmotra sběratelských hraček”, používá dřevo jako hlavní motiv boty, dřevěné ale nejsou. To už se nedá říct o unikátním celodřevěném boxu, který ke každému párů přišel společně s autentickou vinylovou hračkou jako dárek. Tyhle tenisky se dnes přeprodávají v průměru za 7 405 euro/188 000 korun.

Nike SB Dunk Low “Tokyo” – 2004

Možná si říkáš, proč jsou takhle obyčejné tenisky tak šíleně drahé, vždyť na nich není vůbec speciálního. První zdání ale může klamat, tenisce dodává raritu právě to, že na nich není vůbec nic. Nenajdeš tady totiž ani tag na jazyku, ani logo na patě a ani nic jiného. V jednoduchosti je síla a tahle teniska to přímo dokazuje. Mimo to je také součástí takzvaného City Packu, o kterém se ještě dočteš níže. Tuhle clean colorway koupíš průměrně za 7 899 euro/200 500 korun.

Nike SB Dunk Low “What The Dunk” – 2007

Design “What The” si mohl nedávno zaznamenat třeba u spolupráce se skateboardistou Paulem Rodriguezem, tohle jsou ale jejich úplně původní předchůdci. Myšlenkou téhle siluety je spojit desítky jiných modelů v jeden společný. Přesně tahle mutantní teniska vznikla z 31 různých colorways, přičemž jedna z nich ani nikdy nevyšla. Původní What The Dunks se dnes dají sehnat okolo hranice 8 141 euro/206 700 korun.

Nike SB Dunk Low “London” – 2004

Šestým párem, který se dostal do nejhodnotnějších deseti Dunk tenisek, je Nike SB Dunk Low London, který vycházel v roce 2004 při umělecké exhibici White Dunk. Poznáš ho podle dvou odstínů šedé v kombinaci s tmavě modrými logy Nike na patě a na jazyku, které doplňuje miniatura řeky Temže, která protéká právě Londýnem. Bylo vyrobeno pouze 202 párů, není tak divu, že se za poslední rok prodal na platformě StockX pouze jediný kus. Průměrná cena se tedy logicky rovná právě prodejní ceně tohohle páru ve velikosti EU42, což je 9 603 euro/244 000 korun.

Nike SB Dunk Low “Paris” – 2003

U tenisek Paris sis mohl být vždycky jistý, že kupuješ úplně unikátní pár. Jejich print je totiž vždy jinou částí obrazu od francouzského umělce Bernarda Buffeta, nikdy se tak nemohlo stát, že by jeden z 202 vydaných párů byl stejný jako jiný. Právě unikátnost a limitovanost těchto Dunků jim zajišťuje průměrnou resell hodnotu ve výši 16 446 euro/418 000 korun.

Nike Dunk SB Low “NYC Pigeon” – 2005

Tyhle holubí tenisky navrhl Jeff Staple a stejně jako colorways London, Paris a Tokyo je řadíme do takzvaného City Packu, který obsahuje 4 extrémně limitované páry, přičemž všechny z nich se již objevily v tomhle žebříčku. Mít kompletní City Pack doma je snem každého správného sneakerheada, podobně jako vlastnit třeba celý OG Pack Air Jordan 1. V New Yorku jsou holubi nejvíce zastoupeným zvířetem, není tak divu, že u paty tenisky najdeme vyšitého právě tohohle ptáka. Pigeony vyvolaly obrovskou vlnu hypu hned při releasu v roce 2005, kdy musela celou situaci uklidňovat newyorská městská policie. Druhý den se tenisky objevily dokonce i na titulní straně novin New York Daily News. Existuje pouze 150 párů a průměrná cena je aktuálně 19 963 euro/507 330 korun.

Nike Dunk SB Low “Freddy Krueger” – 2007

Dunky Freddy Krueger mají jméno podle hororové hlavní postavy z filmu A Nightmare on Elm Street z roku 1984. Bot vycházelo pouhých 30 kusů jako součást Halloween Packu. Zelené a červené pruhy z manšestru zobrazují ikonické pruhované triko Freddyho Kruegera, stříbrný Swoosh ostré nože na jeho prstech a červené fleky mají připomínat krev. Průměrná hodnota jednoho páru je 21 665 euro/550 563 korun.

Nike SB Dunk Low “Yellow Lobster” – 2009

Yellow Lobsters vycházely v roce 2009 a jedná se o Friends&Family verzi kolaborace Concepts a Nike, která vyšla pouze v omezeném množství 34 kusů. Kromě žlutých Lobsterů vyšly i modré, červené, zelené a fialové, ty žluté jsou ale vzhledem k F&F exkluzivitě úplně nejvzácnější. Ve skutečnosti jde dokonce o současně nejcennější Dunky vůbec. Průměrná prodejní cena za poslední rok je 24 313 euro/617 880 korun.

Znal si všechny z tenisek v žebříčku, nebo nějaké vidíš úplně poprvé? A které z deseti nejdražších Dunků by si nejradši měl doma ty? Kdybych si měl jedny vybrat já, byly by to určitě Paris, a to už jenom kvůli tomu, že každý jejich pár je unikát.

A pokud si chceš o teniskách přečíst něco víc, mohly by tě zajímat ty nejlepší knihy, které se točí právě kolem sneakers. Článek o deseti nejlepších takových knihách najdeš u nás na webu.