UFC 262: Oliveira vs. Chandler – Brazilská samba i pád legendy

Doufám, že sis přivstal, protože tohle stálo opravdu za to. V pořadí již 6. letošní počítaný event UFC 262 byl znovu přehlídkou skvělých soubojů. Oproti minulým eventům, které probíhali v Las Vegas v tamním UFC Apex za zavřenými dveřmi, tento event nás vrátil znovu do doby “před covidem”. Tentokrát se celý večer konal v Houstonu v Texasu, v tamní Toyota Center, kde své zápasy hrají Rockets. Kromě změny destinace se dočkali i fanoušci a bez problému vyprodali celou arénu. Největší dominantou tohoto turnaje byl očekávaný titulový duel Lightweight o uvolněný pás po Khabibu Nurmagomedovovi. O titul si to rozdali Charles Oliveira a Michael Chandler. Hlavním předzápasem byl souboj legendy Tonyho Fergusona a Beneila Dariushe. Kromě těchto dvou “superfightů” jsme viděli bitvy jako Bontorin vs. Schnell, Chookagian vs. Araújo nebo Burgos vs. Barboza. Celý večer byl nabitý kvalitou a i přes přesunutí zápasu Diaz vs. Edwards to byl znovu neskutečný event. Tímto večerem začala nová éra!

zdroj: Josh Hedges/Zuffa LLC

Charles “Do Bronx” Oliveira vs. Michael “Iron” Chandler – Lightweight championship

Hlavní zápas večera a otevření nové éry Lightweight divize UFC. Po dlouhé nadvládě “orla” Khabiba Nurmagomedova se titulový opasek uvolnil, a tak bylo jasné, že musí vzejít nový šampion. První na ráně byl samozřejmě Dustin Poirier. Ten měl jako #1 celé divize právo na titulový zápas, ale toho se vzdal, kvůli dokončení trilogie s Conorem McGregorem. #2 divize je Justin Gaethje a byl to právě on, který byl pro Khabiba posledním zápasem kariéry a zároveň neúspěšným vyzyvatelem o zisk titulu. Po těchto dvou to bylo vcelku jasné. Jasným kandidátem byl hned od začátku Charles Oliveira(31-8(1)), který držel sérii 8 vítězství v řadě. Na čtvrtém místě se objevila nová akvizice UFC a bývalý šampion Bellatoru – Michael Chandler(22-6), který v prvním zápase zničil Dana Hookera. Titulová dvojice tak byla na světě.

Samotný zápas začal opravdu velkolepě. Dva fighteři ve své životní formě se proti sobě postavili, aby tvořili historii. V prvním kole to bylo nahoru, dolů. Začalo se v postoji, ale po několika přestřelkách se šlo na zem. Zde Oliveira chytil ihned gilotinu, ale tu se mu nedokázalo dokončit. Naopak Chandler se na zemi skvěle bránil a byla vidět ohromná chuť obou borců zvítězit. Chandler poté Oliveiru trefil, ale i když to na první pohled vypadalo, že má Brazilec dost, nebylo tomu tak, přežil svou vlastní smrt a ukázal srdce bojovníka. To v druhém kolo to byla jiná brazilská samba. 19 sekund a byl konec. Oliveira se ukázal v postoji jako velmi nebezpečný a trefil Chandlera. Ten se posadil a snažil se o zvrat, ale byl nahulený a Oliveira dál sypal svoje bomby. Brazilec nezastavil a dodělal Chandlera na zemi na TKO. Lightweight má nového šampiona a je jasné, že příštím vyzyvatelem bude vítěz zápasu Poirier vs. McGregor 3. Máme se opravdu na co těšit.

zdroj: Troy Taormina – USA TODAY Sports

Beneil Dariush vs. Tony “El Cucuy” Ferguson

Hlavní předzápas tohoto večera, ale hlavně obrovské zklamání. V tomto zápase se představily další dvě velké postavy Lightweight divize UFC. Prvního snad ani nemusím představovat. Je jím bývalý prozatimní šampion a legenda Tony “El Cucuy” Ferguson(25-6), který šel do zápasu s dvěmi porážkami v zádech s Justinem Gaethjem a Charlesem Oliveirou. Jeho protivníkem mu byla #9 této divize – Američan Beneil Dariush(21-4). Od Fergusona se čekalo hodně, podle toho také vypadala celá aréna. Když vešel, fanoušci se mohli zbláznit. V zápase to však tak slavné nebylo a jak to tak vypadá, hvěžda “El Cucuy” pomalu zhasíná.

Abych řekl pravdu, jsem opravdu zklamaný. Tony neudělal nic, co by Dariushe nějak, jakkoli ohrozilo. Byl to duel mířený jen na jednu branku. Dariush si očividně nastudoval zápas Tonyho s Charlesem Oliveirou, protože to bylo 15 klinicky přesných minut. Tony se snažil udržet souboj v postoji, ale to se mu vůbec nedařilo a na zemi ho Beneil kontroloval. Po 15 minutách tak rozhodčí rozhodli jednomyslně (30–27, 30–27, 30–27) ve prospěch Dariushe a ten si tak připsal svou 7. výhru v řadě. Naopak pro Tonyho se jedná o třetí porážku v řadě a velký propad žebříčkem. To Dariush může pomýšlet na titulovou šanci, od které je 1-2 zápasy.

zdroj: Josh Hedges/Zuffa LLC

V dalších zápasech jsme mohli vidět i několik překvapení. Bontorin porazil Schnella, Chookagian zvítezila nad Araújo a pojistila si tak celkovou #2 pozici a může tak pomýšlet na titulovou šanci s Valentinou Shevchenko. Edson Barboza si poradil se Shanem Burgosem a Ronaldo Souza prohrál svůj 4. zápas v řadě s Munizem a s největší pravděpodobností to bude i jeho konec v UFC. Znovu jsme byli svědky skvělého eventu, který nás nemohl nudit a snad nikoho nemohl tento večer nudit. Již za týden nás čeká další pecka z dílny UFC Fight Night. Hlavním zápasem bude souboj Font vs. Garbrandt. To však pro českého fanouška není to podstatné. Svůj třetí zápas v této organizaci přidá David “Undertaker” Dvořák, který se utká s Raulianem Paivou.