UFC 261: Usman vs. Masvidal 2 – Tři titulové bitvy a hrůzostrašné zranění

Pokud jsi to neviděl, přišel jsi o hodně! Minulou sobotu jsme byli svědky dalšího megaeventu tohoto roku. Poprvé v letošním roce se mohli celé akce zúčastnit i diváci a nakonec jich bylo přítomno 15 000. Celý event se tentokrát odehrával v Jacksonvillu na Floridě ve VyStar Veterans Memorial Aréně. Tento večer byl velmi specifický tím, že nám nabídl rovnou tři titulové zápasy, stejně tak, jako UFC 259. Na hlavní kartě jsme mohli vidět titulový rematch šampiona Kamaru Usmana a BMF Jorgeho Masvidala. Nechyběla ani účast žen, kdy si to o titul rozdali Zhang Weili a Rose Namajunas a v dalším zápase Valentina Shevchenko a Jessica Andrade. Kromě toho jsme se mohli vidět zápasy top borců jako Weidman vs. Hall nebo Smith vs. Crute, ale právě tyto dvě bitvy ukončily nepříjemné zranění. I přesto jsme se nenudili a znovu jsme viděli event světového formátu.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Kamaru Usman vs. Jorge Masvidal 2 – Welterweight championship

Hlavní zápas večera a zároveň velké překvapení. Tyhle dva už jsme proti sobě jednou viděli a bylo jasné, že se tato bitva bude opakovat. Vyzyvatelem byl v tomto souboji držitel pasu BMF i nejrychlejšího KO v historii UFC – Američan Jorge Masvidal (35-15). Jeho protivníkem byl úřadující šampion Welterweight a zároveň se dá říci i jedna z největších hvězd tohoto sportu – Nigerijec Kamaru Usman(19-1). Naposledy se tito dva střetli před rokem v Abu Dhabi na turnaji UFC 251. Svůj titul obhájil Usman a od té doby dokázal porazit ještě Burnse. To Masvidal od té doby nebojoval a bylo jasné, že chce odvetu. Na zápas s Usmanem se ale poslední dobou stojí fronta. Ať už Colby Covington nebo Leon Edwards si to s Usmanem chtějí rozdat také podruhé a jak se tak zdá, pomalu na tyto souboje taky dojde. A že se máme ve Welterweight na co těšit.

Zápas jako takový byl velice očekávaný. Usman je bez pochyby beast a například zápas s GSP by vešel do historie MMA. Masvidal byl hodně namotivovaný a bylo to na něm vidět. Věděl, že je to pro něj obrovská šance sesadit takového šampiona, jakým Usman je. V prvním kole bylo vidět jeho nasazení, nebál se jit do přestřelky, byl rychlý na nohou, kopal. Zkrátka se nedalo oběma nic vytknout až na chybějící KO v prvním kole. To však přišlo v kole druhém. A snad nikdo takový konec nečekal. Po první minutě druhého kola přišel úder, na který jsme od Usmana dlouho netrpělivě čekali. Zasadil tak tvrdou pravou, že Masvidala vypnul na KO! Ten se sice potom zvedl a ochotně dal i rozhovor, kde Usmana vychválil, ale rozhodně se jednalo o jedno z nejlepších ukončení letošního roku.

zdroj: Alex Menendez/Getty Images

Rose Namajunas vs. Zhang Weili – Women’s Strawweight championship

Hlavní předzápas tohoto večera a znovu to byla titulová bitva. Souboj, na který jsme všichni dlouho čekali. v tomto zápase se proti sobě představila úřadující šampionka a ta bývalá. Zkrátka něco, co musíš vidět. Vyzyvatelkou o titul byla tentokrát bývalá šampionka a stále jen 28letá Američanka – Rose Namajunas(10-4). Její soupeřkou byla šampionka této divize a první čínská šampionka vůbec – Zhang Weili(21-2). Abych řekl pravdu, na “Thug Rose” jsem se opravdu těšil. Bylo mi totiž úplně jasné, že pokud má někdo připravit Weili o titul, je to právě Namajunas, která ho už jednou měla.

Ačkoli jsme viděli, že v posledním zápase Weili doslova zničila Jędrzejczyk, byla to právě Rose, od které se čekalo vítězství. A přesně to doručila, ani se snad nezapotila. Přišlo totiž už po minutě a 18 sekundách. To co každý čekal přišlo a nemohlo to vyjít lépe. Namajunas kopla nádherný high kick na hlavu a čínská šampionka spadla jako uspaná. Zhang sice ještě sebrala zbytky sil a chtěla se rychle zvednout, ale to ji Rose nedovolila a dokončila ji na zemi. Rose Namajunas se znovu stala šampionkou své divize a znovu dokázala, že je nejlepší. O odvetu se samozřejmě hlásí právě Weili, ale i Jędrzejczyk, kterou dokázala dvakrát porazit. Situace v této divizi bude ještě napínavá.

zdroj: Josh Hedges/Zuffa LLC

Valentina Shevchenko vs. Jessica Andrade – Women’s Flyweight championship

Třetí a poslední titulový souboj tohoto večera. Další ze zápasů, na které jsme čekali opravdu dlouho. A znovu se jednalo o souboj šampionky s tou bývalou. Vyzyvatelkou byla bojovnice, která o titul připravila právě Rose Namajunas. Bojovnice, která je v UFC 8 let. Ano, je řeč o Brazilce Jessice Andrade(21-9). Její soupeřkou nebyl nikdo jiný, než úřadující šampionka divize a jedna z nejlepších bojovnic celé historie, kdy ji porazila jen GOAT Amanda Nunes – Valentina Shevchenko(21-3).Na tomto turnaji jsme kromě Nunes mohli vidět celou ženskou elitu UFC.

Podle předzápasových prognóz byla jasnou vítězkou šampionka Shevchenko a podle toho zápas taky vypadal. Zápas totiž netrval ani tři kola. Od začátku to byla vyrovnaná partie, ale za kratší konec tahala právě Andrade. Shevchenko ukazovala svoje kvality a Brazilku k ničemu většímu nepoustěla. To v kole druhém už přišlo rozuzlení celé bitvy. Shevchenko držela Andrade na zemi a po třech minutuách druhého kola přišel konec. Shevchenko na zemi použila svoje lokty a byl konec na TKO. Je tak jasné, že v nejbližší době ji nikdo neporazí, protože stejně jako Nunes zkrátka a dobře nemá konkurenci. Valentina svůj titul oslavila svým dobře známým tanečkem a jen dokázala, že není šampionkou pro nic za nic.

zdroj: Reuters

Kromě titulových zápasů jsme netrpělivě čekali i na zápasy Weidman vs. Hall a Smith vs. Crute. Oba tyto zápasy, ale bohužel skončili kvůli zranění jednoho z borců. V zápase Chrise Weidmana a Uriaha Halla si Weidman prvním kopem zlomil nohu stejně, jako si o něj zlomil nohu před pár lety Anderson SIlva. Naopak Smith kopl Cruteho a toho jakoby přestala noha poslouchat. Na vině by nerv pod kolenem, který tuto disfunkci může způsobit. Na oba tyto zápasy jsme se netrpělivě těšili a nakonec dopadly tím nejhorším možným scénářem. Zranění Chrise Weidmana si vyžádá dlouhou rekonvalescenci a nemůžeme čekat, že se ještě někdy vrátí na stejnou úroveň, viz například právě Silva, který po tomto zraění jen uvadal a nevrátil se do té stejné formy. Pro Cruteho se bude jednat o o poznání kratší čas a rozhodně se bude chtít vrátit ještě silnější.

zdroj: Radek Úlehla

Tento megaevent byl opravdovým zážitkem, ale již tuto sobotu nás čeká opravdový svátek MMA. Do svého druhého zápasu v UFC a prvního hlavního zápasu večera se totiž postaví Jiří “Denisa” Procházka. Ten se utká s bývalým titulovým vyzyvatelem Dominickem Reyesem ze soboty na neděli. Tohle bude největší zápas v historii českého MMA, u toho nesmíš chybět!