Throwback: The Notorious B.I.G. – Ready to Die

Když se řekne klasika amerického hip hopu, nejspíš si nedovedeme představit příliš mnoho desek, které by svým puncem dosahovaly kvalit debutu legendárního The Notorious B.I.G. alias Biggieho. Jeho deska Ready To Die z roku 1994 je dodnes právem považována za jednu z největších klasik žánru a ne jeden fanoušek (včetně mě) si jej poslechne několikrát do roka. Biggie se na tomto počinu opravdu předvedl v plné síle a neudělal nic menšího, než že vrátil New York na pomyslnou mapu hip hopu. V americké metropoli sice hip hop jako žánr prakticky vzniknul, konkrétně v tomto období se ale karty rozdávaly spíše na západním pobřeží.

Rapové hře tehdy šéfovala jména, jako 2pac, Snoop Dogg, Dr. Dre nebo lidé kolem bývalé kapely NWA. Melodické linky a podmanivé texty rapperů z okolí Los Angeles si získaly popularitu po celém světě. A New York v té době neměl nikoho extra výrazného. To se ale mělo již brzy změnit.

Skromné začátky – from ashy to classy

Biggie se narodil jako Christopher Wallace v květnu roku 1972. Vychovávala jej matka – přistěhovalkyně z Jamajky – a rapovat začal již zkraje puberty. Věnoval se ale především freestylu a pouličním battlům, ve kterých byl navíc opravdu zatraceně dobrej.

Pokud jde ale o nahrávání tracků ve studiu, tady přišel zlom až někdy okolo roku 1993, kdy si jej všiml začínající hudební magnát Puff Daddy. No dobrá – dnešní miliardář P. Diddy měl tehdy na kontě už pár velkých úspěchů (například s fenomenální kapelou Jodeci), jeho cesta za pohádkovým jměním ale ještě byla na míle vzdálená. Když se ale Puffy poprvé setkal s mladým Biggiem, byl ohromen na první pohled. Nebyl to sice žádný krasavec, jeho charisma ale doslova zabíjelo. A jeho skills na mikrofonu pak ještě mnohonásobně více. Puff Daddy nicméně hned ze startu jejich spolupráce projevil značný „cit pro hit“.

Mainstreamový gangsta rap

To ostatně ukázal hned hlavní singl celé desky – skladba Juicy – která si prakticky okamžitě našla cestu do rádii po celém světě. Biggie zde rapuje do samplovaného hitu Juicy Fruit od oblíbené soulové kapely Mtume. Jak jste už možná viděli i ve firmu Notorious, B.I.G. z této popové fúze zpočátku nebyl příliš nadšen, brzy ale změnil názor. Jeho flow a text, ve kterém popisoval a oslavoval svůj příchod z chudoby do smetánky, si zde zkrátka dokonale sedly. A na číslech to bylo pochopitelně znát. Skladba se dostala na 27. místo v žebříčku Billboard Hot 100 – a to byl opravdu velkolepý úspěch na debutujícího umělce.

Klasika, která neomrzí

Tuhle desku by ale rozhodně nebylo fér osekávat pouze na jednotlivé singly. Skladby jako Big Poppa, Things Done Changed, Machine Gun Funk nebo Gimme the Loot zůstanou už navždy zapsány do kroniky zlaté éry hip hopu. Je to vlastně jediná deska, kterou Biggie stihnul vydat ještě během svého krátkého života. Její pokračování Life After Death už vyšlo bohužel posmrtně. V neslavně proslulý datum 9. března 1997 byl Biggie zastřelen během svého pobytu v Los Angeles.

Pokud bychom na Ready to Die měli vyzdvihnout jedinou věc, je to určitě neuvěřitelná nadčasovost celé desky. Biggieho flow, přístup ke skládání textů a práce s hlasem zaručeně osloví i dnešní posluchače – tedy minimálně takové, kteří si chtějí rozšířit obzory a poznat třeba kořeny jejich oblíbeného žánru. A netřeba dodávat snad ani to, že na Biggieovu práci dodnes navazují mnozí umělci, kteří se jeho tvorbou inspirovali. The Notorious B.I.G. je zkrátka a dobře jedním z otců současného rapu a není divu, že jej snad všichni významní rappeři dneska jmenují jako jednu z největších inspirací.