Russell Westbrook překonal Oscara Robertsona a vytvořil nový triple-double rekord NBA

Kdo by to byl býval tušil, že se v letošní sezoně díky Russellovi Westbrookovi dočkáme překonání triple-double rekordu NBA, zvláště poté, co Westbrookův Washington zažil jeden z nejhorších vstupů do sezony ve své historii. Vše se však postupem času obracelo k lepšímu a Wizards mají dokonce velkou šanci umístit se na 10. místě východní konference, tedy na poslední příčce zaručující účast v play-in turnaji. Washingtonu se tak rázem otevírá možnost probojovat se do závěrečného turnaje NBA a to na úkor týmů, jako jsou Toronto či Satoranského Chicago. Samozřejmě, lví podíl na tomto “úspěchu” nemá nikdo jiný než dvojice Bradley Beal a Russell Westbrook. A právě bývalý hráč Oklahomy a Houstonu se nedávno zasloužil o překonání významného milníku zámořské NBA.

Mr. Triple Double a jeho 47 let starý rekord

Píše se rok 1974 a Oscar Robertson, nynější člen Hall of Fame, právě po 10 letech působení u Cincinnati Roylas a dalších 4 letech u Milwaukee Bucks opouští NBA. Jednalo se přitom o 14 nezapomenutelných let, ze kterých si rodák z Tennessee odnesl nespočet úspěchů. Tak schválně, pro shrnutí: zisk jednoho šampionátu, ocenění MVP a ROTY, 12 All-Star účastí, 6 ocenění nejlepšího nahrávače NBA, 11 nominací do nejlepšího týmu sezony a také 3 zisky sošky pro nejlepšího hráče All-Star zápasu. K tomu všemu byl tento legendární hráč v roce 1980 právoplatně uveden do síně slávy a stal se tak nesmrtelným. Aby si však měl úplnou představu o tom, jak kvalitním hráčem Robertson byl, možná pomůže statistika z jeho druhé sezony v NBA z roku 1962 , kdy Big O dosáhl na průměr 30.8 bodů na zápas, 12.5 doskoků a 11.4 asistencí! K tomu se tento hráč zasloužil o rekord NBA, když za svoji kariéru zaznamenal celkem 181 triple-double počinů, tedy zápasů, ve kterých se mu povedlo zároveň zaznamenat dvouciferný počet bodů, doskoků a asistencí.

Rok 2021 a Russell Westbrook

I když se z počátku zdálo, že Robertsonův rekord bude nedotknutelný, svět ještě tehdy nevěděl, že se za 14 let poté narodí Russell Westbrook. Hráč, který v roce 2017 vytvoří nový rekord v počtu triple-double výkonů za sezonu (42), v roce 2019 v počtu v po sobě jdoucích triple-doublech v zápase (11) a jako druhý muž v historii získá sezónní triple-double statistiku. A jelikož prakticky ve všech těchto milnících Westbrook překonal právě Oscara Robertsona, bylo zřejmé, že pokud někdo dokáže překonat Robertsonových 181 zářezů, pak jedině Russell Westbrook. No a stalo se tak v zápase Washingtonu s Atlantou, ve kterém sice Wizards prohráli o bod 125-124, když sám Westbrook netrefil rozhodující trojku, nicméně i to ho nemohlo připravit o radost, jelikož si už 8 minut a 32 sekund před koncem zápasu připsal desátý doskok a bylo jasné, že se jeho letošní 36. triple-double a sedmý z posledních osmi zápasů, stane historickým.

Nakonec si Westbeast z tohoto zápasu odnesl 28 bodů, 13 doskoků a 21 asistencí a hned po závěrečném hvizdu přijímal gratulace od všech hráčů, včetně soupeřů z Atlanty. Westbrook, který byl často terčem kritiky a doposud nikdy nedosáhl na šampionát, tak za sebou nechal jména jako Jason Kidd, Magic Johnson, LeBron James, Wilt Chamberlain, Larry Bird nebo právě Oscar Robertson. K tomu všemu letos Westbrook překonal magickou hranici 8 000 asistencí v kariéře a zařadil se tak po bok Oscara Robertsona, Garyho Paytona a LeBrona Jamese na listinu hráčů, kteří tohoto milníku dosáhli s 20 000+ karierními body.

A co víc, Westbrook bude letos v listopadu slavit “teprve” 33 let a vzhledem k jeho energii a chuti do hry, bude MVP z roku 2017 pravděpodobně svůj triple-double rekord ještě navyšovat. Čeho byli tedy svědky diváci před 47 lety, jsme nyní svědci my, stanovení nové historické mety, která pravděpodobně po dlouhou dobu zůstane nedotčena a překonat jí bude obtížnější než kdykoliv předtím. Na obzoru je také vidina dalšího rekordu, Westbrook by se mohl stát prvním hráčem v historii, který by se za uplynulou triple-double sezonu nedostal do playoff. Proto drž Wizards palce, ať to dotáhnou alespoň do playoff, Westbrook by si totiž účast v závěrečném turnaji za letošní výkony zasloužil.