Reverse Shattered Backboards čeká nízké provedení

Vůbec prvního páru ze série Air Jordan 1 Retro “Shattered Backboard jsme se dočkali v roce 2015, kdy tahle ikonická colorway zaujala a doslova obletěla celý svět. Někteří možná ovšem vůbec neví, co za názvem těchto tenisek stojí, tak si to pojďme připomenout. SBB’s oslavují třicet let starou událost, kdy Michael Jordan v roce 1985 zavítal do italského pobřežního města Trieste, aby zde s týmy Stefanel Trieste a Juve Caserta odehrál exhibiční zápas pod štítkem společnosti Nike.

A jak už název Shattered Backboards napovídá, právě tehdy mladý Jordan při jeho nezapomenutelném dunku roztříštil skleněnou desku koše na jeho protihráče. Ale proč jsou tenisky zrovna oranžové? Na to už je odpověď také jednoduchá, stačí se na videu podívat, jaké barvy měl tenkrát Jordan na dresu.

Právě kombinace nezapomenutelné historie, výrazných barev, kvalitních materiálů, limitovaného počtu párů a povedených detailů ve formě printu rozbitého skla na vložkách zajistila těmto teniskám celosvětový úspěch. A nejspíš právě proto se fanoušci siluety po roce od releasu prvních SBB’s dočkali i verze “2.0“, známé také jako Reverse Shattered Backboard nebo Shattered Backboard Away. Ty si s oranžovou hrály ještě víc než jejich předchůdci, pro změnu ale muselo ubýt trochu černé. Podívej se na porovnání obou párů sám.

Air Jordan 1 High “Shattered Backboard 1.0” a “Shattered Backboard 2.0”

O dva roky později se svých Backboardů dočkaly i dámy, v roce 2018 totiž vycházelo saténové provedení prvních SBB’s v ženských velikostech pod názvem “Satin Shattered Backboard“. Dosavadní čtveřici vysokých oranžovo-černých párů poté uzavřely ke konci roku 2019 páry “Shattered Backboard 3.0“, ze kterých už úplně zmizela bílá barva. A to i na sole, kde ji nahradila krémová až jemně žlutá. Právě tyhle páry se prvně setkaly s velmi různorodými ohlasy kvůli použité lakované lesklé kůži po celém svršku, já osobně ale takzvané patent leather dost fandím a její použití mi přijde jako zajímavé ozvláštnění celé původní myšlenky.

Air Jordan 1 High “Satin Shattered Backboard” a “Shattered Backboard 3.0”

Kromě čtyř vysokých párů už jsme se v roce 2019 dočkali i jednoho Mid a jednoho Low provedení s klasickým Jumpman logem na jazyku. Jak Low, tak i Mid SBB’s z roku 2019 jsou vlastně odrazem původních párů 1.0. Jediný rozdíl najdeš u Mid verze, kde oranžovou barvu na toe boxu vyměnila bílá, jak můžeš vidět níže.

Air Jordan 1 Low a Mid “Shattered Backboard”

Nyní už se dostáváme do současnosti, nedávno totiž byly zveřejněny první fotky nových Air Jordan 1 Low OG “Shattered Backboard”, což jsou vlastně snížené SBB’s 2.0. Největší a dost zásadní rozdíl mezi prvními Lows a těmito novými je ten, že tentokrát jde o OG verzi. Ta díky loňským releasům ve spolupráci s Travisem Scottem nebo třeba značkou Dior zažívá velký boom, dá se tak očekávat, že se letošní nízké provedení Shattered Backboardů setká s mnohem větším hypem než ty z roku 2019. OG provedení od toho normálního nejjednodušeji rozeznáš pomocí Nike Air loga na jazyku, které zde nahrazuje Jumpmana.

Tyhle oranžově laděné pecky by podle dostupných informací měly vycházet už letos na podzim na SNKRS a u dalších retailerů. Pokud budeš zkoušet chytat, měl bys vědět, že retail nejspíš bude činit 130 dolarů, tak si přes léto nezapomeň našetřit, pokud si momentálně na mizině. A jestliže tě zajímá svět tenisek a chtěl bys vědět zase něco víc o jejich historii, zkus si přečíst třeba článek o siluetě Air Jordan 1 KO na našem webu. Případně nám dej vědět, co by tě zajímalo dál!