Nejslavnější rapující hráči NBA, část první: Oldschoolers

Pravděpodobně nenajdeš lepší a pevnější hudebně sportovní vztah, než ten, který je mezi basketbalovou NBA a americkým rapem. Na rozcvičce před zápasem i během něj slyšíš hrát nejnovější rapové bangery a rappery zase najdeš obléknuté v dresech legendárních hráčů NBA, vzdávajíc přitom v textu hold svému basketbalovému oblíbenci. Tenhle vztah vždycky fungoval na jedničku a důkazem je i nespočet hráčů NBA, kteří se krom profesionální kariéry v nejlepší basketbalové lize světa věnovali také rapu. A musíš sám uznat, co může být víc real, než rapovat o tom, jak na hřišti střílíš trojky? V první části této dvoudílné série se můžeš kouknout na ty nejlepší a nejslavnější vysloužilé hráče NBA, kteří se nebáli a pustili se do rapové kariéry, jako například legendy Allen Iverson, Gary Payton nebo Shaquille O’Neal.

Tony Parker

Pokud patříš mezi ortodoxní fanoušky NBA, rozhodně ti není cizí jméno Tony Parker. Jeden z nejslavnějších francouzských basketbalistů ever totiž ukončil kariéru teprve před 2 lety, když v 36 letech opustil Charlotte Hornets, kam přišel dohrát svojí kariéru ze San Antonia Spurs, kde strávil neuvěřitelných 16 let! Za tuto dobu nasbíral tento sympatický rozehrávač nespočet úspěchů a to jak v NBA, tak také ve francouzské reprezentaci. V jeho kolonkách pak najdeš například 4 tituly NBA, 6 All-Stars účastí, 4 účasti v nejlepším týmu sezony , jednu v prvním týmu rookies v sezoně 2001-02 a také ocenění MVP finálového utkání v sezoně 2006-07. Na kontě má však TP také další kariérní zářez, tentokrát však hudební. Na YouTube můžeš ještě najít pár Parkerových francouzských tracků, které jsou staré více jak 10 let. A jak můžeš posoudit sám, Tonymu v klipech nechybí nic. Zadky, auta, snapback, gang, vytahané oblečení, vše jak má být. K tomu všemu ještě můžeš přidat chytlavou francouzskou flow a vizáž aka Pit Bull.

Chris Webber

Mayce Edward Christopher Webber III, tak zní celé jméno dalšího hráče, který se také proslavil jako rapper a to na přelomu tohoto tisíciletí. Pětinásobný All-Star player a držitel ocenění Rookie Of The Year ze sezony 1993-94 se proslavil především díky povedeným angažmá ve Washingtonu Bullets v letech 1994-98 a v Sacramentu (’98-2004). Ve své nejlepší sezoně za Kings si dokonce Webber odnesl skvělé sezónní průměry: 24.5 bodů na zápas, 10.1 doskoků a 4.8 asistencí, které však nestačily ve finále konference na Lakers, v čele se Shaqem. Pokud se vrátíme zpět v čase, tak v roce 1999 Chris Webber spojil síly s vycházející rapovou hvězdou, Kuruptem, což mělo za následek společný singl “Gangsta! Gangsta! a také Chrisovu sólovou desku, nesoucí název “2 Much Drama”. Za zmínku stojí také například fakt, že Webber stál za produkcí beatu pro samotného rapového velikána – Nase.

Shaquille O’Neal

Největší z největších, Shaq O’Neal. Pokud zrovna tento legendární gigant a showman v jedné osobě neterorizoval protivníky na palubovce, tak skládal rapové tracky. No a v roce 1993 se Shaq rozhodl rovnou vydat desku, zvanou “Shaq Diesel”. I přes to, že se nejednalo z hlediska recenzí a kritiky o bůh ví jak úspěšný počin, rok od vydání si Shaq za svůj debut odnesl platinu za milion prodaných kusů! Krom tohoto významného úspěchu se také deska dostala na 25. místo amerického žebříčku Billboard 200. V následujících několika letech se fanoušci dočkali ještě celkem tří projektů z Shaqovy dílny, konkrétně desky “Shaq Fu: Da Return” (1994), “You Can’t Stop the Reign” (1996) a “Respect” (1998). A co se týče hostů na skladbách, málo kdo z hráčů NBA může říci, že spolupracoval se jmény, jako jsou Biggy, Jay-Z, Rakim a měl na featu legendy, mezi něž patří například Def Jef, The Notorious B.I.G nebo Ice Cube. One and only Shaquille O’Neal.

Gary Payton

Rozhodně není jednoduché vydat rapovou desku, jakožto hráč NBA, když ve stejném roce vydávají svoje (budoucí) nesmrtelné projekty Notroious B.I.G., Common, Outkast nebo Nas. Mezi legendárními deskami, jako jsou Illmatic, Ready to Die nebo Resurrection se však najde i album “Livin’ Legal And Large”, které pochází z dílny Garyho Paytona. Ano, Garyhoho Paytona, hráče Seattleu s číslem 20, který byl zařazen do síně slávy, v roce 2006 získal s Miami titul a mimo to si vysloužil 9 All-Star účastí, 9x se objevil v nejlepším týmu sezóny a v sezoně 1995-96 získal ocenění DPOY, tedy cenu pro nejlepšího obránce ligy. Před tím, než tato legenda sklidila těchto pár skromných úspěchů, se Payton objevil v roli rappera na kompilační desce “B-Balls Best Kept Secret”. Ta obsahovala celkem 16 skladeb a objevili se na ní basketbalová jména jako Jason Kidd, Shaquille O’Neal, Cedric Ceballos, Dana Barros nebo Earl The Goat.

Dana Barros

Dana Bruce Barros by se se svými 180 cm velmi dobře vyjímal spíše mezi fotbalisty, než mezi nejlepšími basketbalisty světa. Tento šikovný rozehrávač si za svoji 14ti letou kariéru, kdy vystřídal týmy jako Boston, Seattle, Philadelphia nebo Detroit, připsal jedno účinkování na All-Star Game a také si vysloužil ocenění Most Improved Player of the Year v roce 1995. V ulicích amerického undergroundu má však tento playmaker daleko zvučnější jméno, je totiž považován za jednoho z nejlepších rapujících basketbalistů NBA v historii. Dana byl označován například jako Busta Rhymes ve slow modu, a to díky jeho dikci a smyslu pro rytmus. Stejně jako v případě výše jmenovaných, se i Barros objevil na kompilaci B-Balls Best Kept Secret a to se svým trackem “Check It”, který se později dočkal i klipu.

Cedric Ceballos

Ve fotbalovém Arsenalu najdeš shodou okolností držitele obou jmen, Cedrica Soarese a Daniho Ceballose, ale nenech se splést, Cedric Ceballos byl hráčem NBA v letech 1990 až 2001. V jeho CVčku najdeš jednu neproměněnou All-Star nominaci (zranění) a také památný dunk s páskou přes oči ze Slam Dunk Contestu v roce ’92. Krom těchto cenných momentů se také Ceballos zapsal do historie, jakožto hráč s nejlepší úspěšností střelby v sezoně 1992-93 (57,6%), kdy válel za Phoenix Suns. I CC byl součástí zmíněného společné kompilace, kde se objevil se skladbou “Flow On“, na kterou byl také později natočen klip, ve kterém najdeš vše potřebné. Streetko, bitches, house party, chain, retro BMW, flanelové košile, skate a především maximální real feeling devadesátkového rapu.

Allen Iverson

Je až k neuvěření, kolik basketbalových legend si za svoji kariéru střihlo roli rappera. Dalším jménem do seznamu je i další člen síně slávy, Allen Iverson. Pokud nevíš o koho se jedná, pravděpodobně nejsi fanouškem NBA, tečka. Abych pro připomenutí shrnul úspěchy legendárního čísla ve službách 76ers v NBA: 1996-97 Rookie Of the Year, 2000-01 MVP, 11x All-Star, 4x Scoring Champion, 3x Steal Champion, 7x All-NBA a v MVP sezoně bodový průměr 31.4 bodů na zápas… Co se týče Iversonovy rapové kariéry, ta se dočkala krátkého života, nicméně v americkém éteru i přes to řádně rezonovala. Rapová postava Jewelz byla totiž spojena s řadou kontroverzí, které Iversona dovedly až k setkání s aktivisty za lidská práva. AI totiž ve svém nejslavnějším tracku “40 Bars” pronesl několik nepatřičných slov na hlavu homosexuálů, což vedlo k řadě nepokojů a tomu, že se fanoušci bohužel nedočkali žádné oficiální desky. Odměnou jim ale zase byla jedna z nejslavnějších basketbalových kariér ever.

Metta World Peace

17 let v NBA, jeden zisk šampionátu a jedna účast na All-Star. K tomu také 4x v All-Defensive teamu, jednou v All-NBA týmu a jeden zisk ocenění pro nejlepšího obránce ligy v sezoně 2003-04. To je Ron Artest, hráč mnoha kontroverzí, který se nechal v roce 2011 přejmenovat na Metta World Peace. Jako jeden z mála rapperů tento playmaker releasnul více, než jen pouhých pár singlů. Jeho diskografie čítá celkem 2 desky. První se jmenuje “My World“, kde se objevuje na featuringu například P. Diddy nebo Capone a druhou je “Where We At”. Za jeden z jeho největších úspěchů je považován track “Champions”, který MWP vydal v roce 2010 po tom, co s Lakers získal šampionát a efektivně tak využil tuhle významnou historickou událost pro jeho promo. K historii tohoto hráče a jeho vášni k rapu se také váže zajímavý příběh, kdy MWP požádal trenérský tým o to, zda by nemohl dostat měsíc volna, aby se mohl věnovat tvorbě desky. Asi tě příliš nepřekvapí, že tomuto požadavku nebylo vyhověno a Metta World Peace dostal od Lakers za tento nepatřičný požadavek dvouzápasový distanc.

Joe Smith

Kdo si může říci, že hrál v nejlepší basketbalové lize světa a zároveň se objevil na bonusovém disku k soundtracku Eminemova 8 Mile? Odpověď zní Joe Smith, který v hudebním světě vystupoval pod nickem Joe Beast. Za 15 let v NBA se Smithovi povedlo vystřídat nespočet týmů, přičemž v žádném z nich se mu nepovedlo zaznamenat nějaký významnější úspěch. Za zmínku stojí maximálně jeho místo v nejlepším týmu nováčků, ze sezony ’95-’96, když byl Smith dokonce draftován jako celková number one dratu, kdy po něm sáhl tým Golden State. Za Joeův nejpodařenější počin se považuje deska “The Beginning“, která obsahovala celkem 16 tracků. I když si Smith v NBA nevypěstoval žádné velké renomé, jakožto rapující hráč vynikal a patřil k jedněm z nejlepších MCs, kteří v NBA kdy byli. Jeho rap odpovídal prakticky všem tehdejším kritériím a na rozdíl od jeho rapujících kolegů hráčů uměl JB do svých textů vždy předat kapku nápaditosti a věrohodnosti za svými bars, sotva by se taky jinak dostal na oscarový soundtrack z 8 Mile.

Stephen Jackson

Dalším z řad hráčů, které si mohl v NBA reálně zastihnout, je Stephen Jackson. Toho si můžeš pamatovat díky jeho typickému headbandu v zápasech a také skrze několik památných momentů v playoff. Jackson vyhrál sice jen jeden šampionát a to s týmem Spurs, ale pokud se podíváš na jeho nejlepší sezonu v životě, tak 20.7 bodů na zápas, 5.1 doskoků a 6.5 asistencí, by rozhodně nemělo přijít v zapomnění. Možná si vysloužilého basketbalistu zastihl i v nejbližší době v médiích, jelikož Jackson byl blízký přítel, hádej koho, George Floyda. Ale zpět k rapu, Stephen Jackson aka Stak5 účinkoval v lize 12 let a údajně 10 z toho strávil také ve svém sklepě nahráváním skladeb. Jackson byl oblíbený především na jihu, díky jeho typickému jižanskému charisma a rapovému stylu. Na kontě má pak tento hráč lomeno MC celkem 29 hudebních nahrávek, album “Jack Of All Trades” z roku 2013 a mixtape “What’s A Lockout” z roku 2011, na kterém se mimochodem objevil DJ Scream z Maybach Music nebo také legendární Scarface. Na tracku “Boolin”, který si můžeš pustit níže, se objevil po boku dalšího rapujícího hráče, Marquise Danielse.