Nejslavnější rapující hráči NBA, část druhá: Newschoolers

Není to tak dávno, co ses na našem webu mohl dočíst o neslavnějších rapujících hráčích zámořské NBA, kteří v minulosti vstoupili do rapového průmyslu a zanechali za sebou nesmrtelnou stopu. Dnes přichází na řadu druhé vydání této selekce, které se zaměřuje na aktivně hrající hvězdy nejlepší basketbalové ligy světa. V článku se například můžeš dozvědět, jaké jméno z NBA je mezi americkými rappery nejvíce skloňováno, komu se povedlo na svoji desku dostat Lil Waynea a 2 Chainze nebo kdo vymetal kluby s Meek Millem. Nesmí chybět ani nějaký ten basketbalový rapový beef, disstrack a dva extra bonusy na závěr.

Lou Williams

Pokud jsi fanouškem amerického rapu, není ti tohle jméno vůbec cizí. Lou Williams totiž patří mezi nejvíce OG players NBA, kteří jsou díky svému renomé v americkém rapovém průmyslu velmi oblíbení. Největší kariérní prime zažil Lou pravděpodobně u Clippers, kde se stal nakonec trojnásobným držitelem ocenění Sixth Man Of The Year a sem tam si ze zápasu odnesl přes 50 bodů. Mezi rappery je tento hráč ztělesněním dřiny a talentu, tedy toho, co doprovází i samotné MCs v USA. Není se tak čemu divit, když někdy najdeš v rapových skladbách slovní spojení “Shooting like Lou Will”. A pokud mě paměť neklame, Drake na jeho legendary desce “If You Reading This Its Too Late” pojmenoval track “6 Man”, právě po Louovi, stejně jako to nedávno udělal Stunna 4 Vegas. No a právě i samotný veterán NBA se do rapových vod několikrát ponořil, mezi jeho nejznámější kousek patří remix skladby “Ima Boss” od Meek Milla, na které můžeš Loua zastihnout s přednesem neméně podobným autorovi z Philadelphie. Po tomto debutovém počinu z roku 2017 následovala rovnou deska “The Album That Never Was”, která obsahovala celkem 13 skladeb a také několik hostů, mezi něž patřil například Jadakiss.

Aaron Gordon

O hodně kontroverzní rapový debut se zasloužil Aaron Gordon, jeden z nejlepších dunkerů posledních let a koneckonců i celé historie. Název Gordonovy rapové premiéry “9 OUT OF 10” odkazuje na Slam Dunk Contest z roku 2020, ve kterém se Aaron Gordon představil po boku Dwighta Howarda z Lakers, Derricka Jonese Jr. z Miami a Pata Conaughtona z Milwaukee. Pokud si pravým fanouškem NBA, už víš o čem bude řeč, pro ty ostatní rád připomenu behind story za tímhle (jak se brzy dozvíš) disstrackem. Ten se ve své podstatě točí kolem Gordonova posledního dunku večera, který si od porotců vysloužil 47 bodů a nestačil tak na Jonesův 48 bodový kousek. Díky tomu se z vítězství v této prestižní smečařské soutěži mohl radovat právě Derrick Jones Jr. Stalo se tak i přes to, že Gordon přeskočil 2,26m vysokého Tacka Falla a vysloužil si od celého publika i komentátorů na dálku velké ovace. Jak však vyšlo najevo, za tento bláznivý pokus obdržel Gordon pouze dvě desítky a tři devítky, což většinu sledujících šokovalo. O to peprnější tato story je vzhledem k faktu, že jedním z porotců byla legenda Miami Heat, Dwyane Wade, který se tak z jedné pětiny podílel na tom, že titul nejlepšího smečaře šel do rukou hráče Miami, Derricka Jonese. Gordonův název tracku je tak více než výstižný, stejně jako některé bars: “I jumped over the biggest dude in the buildin’ / Saw you in the hallway, you said, “Youngin, put on a show, didn’t know that’s the code for “You’re about to get rolled”. Abych se však zastal D-Wadea, tak rád připomenu skutečnost, že Gordonovi udělili devítku celkem 3 POROTCI!

Iman Shumpert

Šampion z roku 2016 není v posledních měsících v NBA příliš vidět. Po relativně vydařeném angažmá v Clevelandu, kde Iman právě získal zmíněný šampionát, se tento rodák z Illinois toulal po NBA, než zakotvil v Brooklynu. Zde však za dvě sezony vlivem zranění odehrál pouze 15 zápasů a bůh ví, jaká budoucnost Imana bude čekat dál. Pokud však nahlédneme zpět, do minulosti, najdeme v Shumpertově CV také záznam o rapové kariéře, konkrétně jedno EPčko z roku 2018, nesoucí název “Substance Abuse”. To si můžeš poslechnout například na DatPiffu a jak můžeš sám zjistit, Imanova tvorba není vůbec zlá. Prakticky ji nechybí nic, slušná flow, dobrý výběr beatů, hlas ve formě křížence Schoolboye, Bluefacee a Ludacrise a v neposlední řadě osobitý styl. Ten je možná někdy až moc osobitý, alespoň co se klipů týče, jelikož nám chce Iman za každou cenu ukázat každý jeho propracovaný sval na horní polovině těla. Důkazem jest i jeho řecko-římská antická skladba s klipem z loňského roku, kde Shumperta najdeš oblečeného jen ve shrnutém antickém rouchu.

Andre Drummond

I když není na první pohled Drummoundova kariéra nikterak oslňující, pravdou je, že tento skvělý obránce, který strávil řadu let v Detroitu, má za sebou spoustu zajímavých úspěchů. Tak například, 2 All-Star účasti, po jedné nominaci do nejlepšího týmu nováčků a v sezoně 15-16 i nejlepšího týmu NBA a také 4 vítězství ve statistice nejvyššího počtu doskoků za sezonu. Důkazem Andreho rapových skills je například track “First 57” níže, kde můžeš tohoto skvělého obránce zastihnout na krátkém, skoro minutovém klipu. Ten dokazuje, že “Dre Drumm” nedělá svému basketbalovému jménu ostudu ani v rapu. Drumm si dokonce během svého basketbalového prajmu bokem střihl i pár featuringů s jeho fellas a nakonec vydal i desku “FYI. Ta splňuje prakticky všechna kritéria rapové desky v roce 2018. Drumm se nebojí dát nějaký ten adlib nebo si dopomoci autotunem. Jedna velká výhoda tohoto alba, když uslyšíte Drummounda, jak mluví o milionech v jeho kapse, bude to s nejvyšší pravděpodobností pravda.

Marvin Bagley III.

MBIII je teprve 22 letý defender Sacramenta, který však od začátku svého působení v NBA chrlí potenciálem. Ten prokázal také mimo NBA a to právě v rap game, kde se rozhodl v roce 2018 vydat videoklip s názvem “Look At Me Now”. Ten sklidil pozitivní ohlasy a tak následoval další kousek, skladba “Juice”. Vše vyústilo dokonce v album “Big Jreams” a menší EP, které MB3FIVE vydal v roce 2019. Největší momenty tohoto mladíka však přišly o pár měsíců později, když se Bagley dal do konfrontace s Damianem Lillardem, jelikož sám sebe označil za lepšího rappera a posléze dokonce na samotného Dameho vydal disstrack “No Debate”. Samozřejmě, každý v NBA tušil, že si Bagley ukousl moc velké sousto, Lillard přilétl s ohnivou odpovědí a vzhledem k reakcím ostatních hráčů bylo zřejmé, že Lillard je jasným vítězem. Ale good try Marvin.

Lonzo Ball

V NBA momentálně nenajdeš více populární rodinu, než kterou jsou Ballovi. LaVar Ball, otec tří synů – Lonza, LaMella a LiAngela je slavný podnikatel a CEO značky Big Baller Brand. Nejstarší ze synů, Lonzo, byl v roce 2017 draftován Lakers a to jako číslo 2 celého draftu. Těžko říci, zda na Lonza dopadla tíha všeho mediálního tlaku a velkých očekávání ze strany fanoušků a organizace Lakers, každopádně po 2 letech se tento ambiciózní hráč musel stěhovat do New Orleans, kde se však stal jedním ze stavebních kamenů nové generace Pelicans. Ani to však Lonzovi nebránilo v tom, aby rozjel rapovou kariéru, která momentálně čítá 2 projekty: “Born To Ball” z roku 2018 a “Bounce Back Album” z loňska. K tomu je třeba přičíst také singly “Mello Ball 1”, “ZO2” a “Super Saiyan”. Lonzova velká výhoda je v tom, že jeho příjmení má obří mediální sílu. On sám toho skvěle využil, když do svých skladeb přizval prakticky celou rodinu, jako tomu je například v tracku “BITF”, kde si dokonce střihl feat prostřední z bratrů – LiAngelo. Potom tu máme také Lonzův track, který je věnován nejmladšímu bratrovi LaMellovi a rázem je na světě efektivní rapový family business, jak má být. Hlavní je však fakt, že Lonzova tvorba není vůbec špatná, naopak, pusť si Zův debutový mixtape Born 2 Ball a řekni sám, jestli dokážeš poznat, že se jedná “pouze” o hráče NBA.

Lance Stephenson 

Lance Make ‘Em Dance patří k jedněm z nejzajímavějších a nejkontroverznějších hráčů NBA za posledních pár let. Stejně, jako tohoto hráče doprovází skvělé vtípky a nezapomenutelné momenty, tak se sem tam najdou i nějaké ty chvíle, které tomuto showmanovi pověst pošramocují. Pokud by si tedy měl někdy někdo z hráčů NBA založit rapovou kariéru, je to právě Lance Stephenson. Jeho rapový debut se odehrál v doprovodu beatu Shmurdova legendary tracku “Hot N*gga” a nutno dodat, že Lance svoji premiéru zvládl na jedničku. V klipu najdeš samotného hráče, jak rozdává ligu na streetku nebo jak dává noční pofel se svými bros, takže se dá říct, že se jedná o klasickou Lancovinu. Mimochodem, feat si Lance střihl také s Lonzo Ballem a údajně má tento hráč v šuplíku nahraných 20 tracků, tak uvidíme jestli někdy všechny spatří světlo světa. Na desce by se také mohl klidně objevit Meek Mill, Lance se totiž s Philadelphským rapperem dobře zná a dokonce s ním obrazil i pár klubů.

Damian Lillard

It’s Daaamee tiimeee! Určitě si netrpělivě čekal, až sem přistane tohle jméno – Damian Lillard, bezpochyby aktuálně nejlepší rapper mezi hráči celé NBA. Nejen, že Dame rozdává logo buzzer beatery, ale také rozdává nekompromisní bars. Jakožto Dame D.O.L.L.A. má za sebou tento player už tři oficiální projekty, první, debutový “The Letter O” z roku 2016, “Confirmed” z roku 2017 a jeho nejlepší počin “Big D.O.L.L.A.” z 2019. O tom, že Dame přerostl v plnohodnotného MC, jasně hovoří jednak čísla (675 877 poslechů na Spotify měsíčně) a především uznání mezi samotnými rappery. To, že jméno Dame D.O.L.L.A v rap culture slušně rezonuje, dokazuje i to, že se na Dameho projektech objevili například Lil Wayne, 2 Chainz nebo Jamie Foxx. Pokud k tomu přičteme i nedávné featuringy v podání autorů, jako jsou Snoop Dogg, DDG nebo Tyla Yaweh, nemůže být pochyb o tom, že Damian Lillard je skutečně real deal, ať už na palubovce nebo v rapu. Na závěr ještě dodám čerstvý důkaz Dameho rapové hodnoty a to konkrétně skladbu “p u n c h i n ’ . t h e . c l o c k” z nového J. Coleova alba “The Off-Season”, kde se v intru objevují úryvky Lillardova rozhovoru po jeho hvězdném 61 bodovém představení. Je třeba víc dodávat?

BONUS: Dwyane Wade

“Hey UD, What’s good my boy? Mister 305 Wade County, sixteen years later, we done made history…Three rings on our fingerspockets gettin’ fatter.” Takhle zní intro skladby “Season Ticket Holder” v podání legendy Miami Heat Dwyane Wadea a jeho dlouholetého spoluhráče Udonise Haslema, který je momentálně v Miami kapitánem. Oba se objevili na Rick Rossově singlu, která byla sepsána speciálně na počest trojnásobného šampiona, třináctinásobného All-Star účastníka a Finals MVP ze sezony 2005-06. Tuto skladbu si mohl například poprvé slyšet na rozlučkovém ceremoniálu D-Wadea, který se po 17 sezonách a 1054 zápasech rozloučil s NBA a svým milovaným týmem Miami. Wade si střihl na pódiu live performance a to v doprovodu svého dlouholetého spoluhráče UDho a hvězdného Ricka Rosse, který je velkým fanouškem Miami Heat i Wadea samotného.

BONUS: Victor Oladipo

Victor Oladipo by správně do tohoto žebříčku neměl patřit, jelikož není rapper, ale vzhledem k tomu, jak úzce v posledních letech spolupracují rappeři s umělci z ostatních žánrů, nemohl jsem jinak, než tohoto talentovaného basketbalistu a umělce zmínit. Oladipo totiž, na rozdíl, od svých kolegů zabrousil do R&B žánru a šokoval všechny své fanoušky tím, jak krásný umělecký hlas má. Jako důkaz poslouží například dva roky starý videoklip, kde se na featu dokonce objevil PnB Rock. Vrchol všeho swagu je pak Oladipův self-introduce na Slam Dunk Contestu v roce 2015, který se konal v New Yorku. Oladipo si na něm střihl live pár sekund ze Sinatrovy legendární písně “New York, New York” a to rovnou před zraky Rihanny nebo Nicki Minaj. Po tomto kousku pak předvedl legendární 360-Reverse Dunk a bylo hotovo. Na závěr jen dodám, že má Oladipo na kontě momentálně 2 alba. Prvním z nich je “Songs for You” z roku 2017, kde se objevil například Eric Bellinger nebo 2 Chainz a druhým je navazující projekt “V.O.”, který vyšel rok poté. Tento počin přinesl ještě více hostů z hudební branže, mezi něž patří například Tory Lanez, Trey Songz nebo zmínění PnB Rock a Eric Bellinger. Teď už určitě chápeš, že Oladipovo místo v tomto žebříčku je zasloužené.