NBA 2021 Playoffs preview

A jdeme do finále! Základní část sezony 2020-21 nejlepší basketbalové ligy světa je za námi a my se tak konečně můžeme těšit z dalšího ročníku playoff zámořské NBA. Do něho postoupilo celkem 12 celků, které si předčasně zajistily postup a vyhnuly se tak turnaji play-in. Jedná se o tým Utahu, Phoenixu, Denveru, Los Angeles Clippers, Dallasu a Portlandu. Druhou přímo postupující šestici tvoří Philadelphie, Brooklyn, Milwaukee, New York, Atlanta a Miami. Z turnaje play-in se do závěrečných bojů dle očekávání probojoval tým Lakers, který těsně porazil Golden State Warriors. Steph Curry a jeho parta pak v nastavení nestačila na tým Memphisu, který tak uloupil poslední příčku zaručující playoff. Z východu se do závěrečného turnaje dle očekávání dostal celek Bostonu, který porazil tým Washingtonu. Wizards však nemusí zoufat, nepovedenou sezonu se jim nakonec povedlo zachránit nejlepším možným způsobem. V jednoznačném utkání rozmetali 142 body Indianu a stali se tak posledním postupujícím do playoff.

Zdroj: https://www.cbssports.com/

Západní konference

Pokud bychom měli letos označit jednu z konferencí označit za nečitelnou, bude to jednoznačně ta západní. Než se však dostaneme k samotnému pavouku playoff, je důležité si připomenout, že letošním vítězem se stal tým Utahu, který se i vzhledem ke statistice 52 výher a 20 porážek stal nejlepším týmem letošní základní části. A právě Jazz vyzvou v prvním kole nevyzpytatelný Memphis v čele s Ja Morantem. Druhým matchup nabízí hodně atraktivní podívanou, jelikož se proti sobě postaví další letošní senzace západu – Phoenix a tým LeBrona Jamese. Lakers se vlivem dlouhodobého zranění svých dvou největších hvězd – LeBrona a Davise, museli prokousat skrze play-in, nicméně nyní jsou ready na to zopakovat loňskou jízdu za titulem. Denver, v čele s Nikolou Jokicem, pravděpodobně letošním MVP, vyzve v ostrém střetnutí Portland, který si zajistil přímý postup v posledním kole sezony a to výhrou právě nad týmem Nuggets. No a poslední dvojice, ta přinese pravděpodobně ještě vyhrocenější podívanou, utkají se totiž proti sobě celky Clippers a Mavericks.

Jak jsem naznačil v úvodu, západní konference slibuje hodně zajímavý průběh, který však prakticky nejde odhadnout. Logicky by si měl postup zajistit Utah, který se však bude muset vypořádat se zraněním Donovana Mitchella, jehož návrat se odhaduje někdy v průběhu prvního kola. I tak by se však Utah měl dostat přes první kolo a vší silou bojovat o finále konference. Těžko říci, jak dopadne střet Phoenixu a Lakers. Suns totiž letos předváděli skvělé výkony, nicméně narazí na hvězdný tým L.A. Lakers, vedeý uzdraveným LeBronem a Anthony Davisem. Těm stačí přepnutí do playoff módu a Suns nebude stačit ani skvělá střelecká forma Bookera a zkušené vedení CP3. Do jisté míry bude osud Suns záviset na tom, jak se vypořádají s tlakem, kterým jim přinesl úspěch v základní části a fakt, že se utkají s loňským šampionem, jehož tým je letos prakticky ještě silnější. Pokud se však družina pod vedením Chrise Paula semkne, může se zasloužit o senzační vyřazení jednoho z kandidátu na zisk šampionátu.

Zdroj: http://usa-today-news.com

No a tím se dostáváme k posledním dvěma soubojům, které definici nečitelnosti podtrhují. Ambice Nuggets trochu opadly po tom, co se do konce sezony zranil Jamal Murray. Hvězda týmu, která byla loni s Jokicem strůjcem nezapomenutelných obratů a památného 50 bodového výkonu. Nuggets musí pomoci svými body nejnovější posila Aaron Gordon a především trojky zkušeného playoff matadora Austina Riverse, který by se mohl stát potřebným playoff x faktorem. Velice pravděpodobně se však může stát, že se do dalšího kola dostane Portland, který ke konci sezony chytl výbornou formu. Jak jsem říkal, vzájemné utkání posledního kola sezony může do jisté míry napovědět, jakým směrem se bude série ubírat. Blazers totiž mohou sázet jednak na skvělou ofenzivní sílu, ale také na pevnou defenzivu, kterou bude tvořit Jusuf Nurkic a z lavičky Enes Kanter. V případě střetnutí Clippers x Mavericks by se asi nikdo nedivil, kdyby se série natáhla na sedm zápasů. Skvěle sestavený kádr Clippers, který nabízí potřebnou playoff hloubku, nicméně stále nenaplňuje očekávání a je tak otázkou, zda se tým konečně v playoff probere nebo zůstane zabrzděný a vyláme si zuby hned v prvním kole. Soupeřem mu je Dallas, který je možná papírově slabším celkem, nicméně se může chlubit tím, co Clippers schází, tedy týmovým duchem a dobrou sehraností.

Východní konference

Východní konference nabízí o něco méně vyhrocená střetnutí, nicméně i tak se bude pravděpodobně jednat o skvělou podívanou. Hned v prvním kole se například dočkáme opakovaného střetnutí Milwaukee a Miami, které se uskutečnilo v druhém kole loňského playoff. Tehdy Miami uštědřilo Bucks lekci a po pouhých pěti zápasech se radovalo z postupu do finále konference a vyřazení favorita na zisk šampionátu. Bucks však tentokrát nastupují do tohoto matchupu v pozici favorita, jelikož forma Heat letos ani zdaleka nedosahuje kvality z loňského orlandského bubble turnaje. Miami se přitom samo připravilo o šanci na lepší úvodní kolo playoff a tak se parta kolem Jimmyho Butlera bude muset týmově semknout a vydat ze sebe maximum. Vítěz východní konferencePhiladelphia, jde do prvního roundu s daleko lepšími vyhlídkami, jelikož se utká s týmem Washingtonu. I přes papírově jasnou záležitost se však musí mít Sixers na pozoru, jelikož Wizards chytli ke konci sezony nebezpečně dobrou formu a v čele s triple-double rekordmanem Westbrookem a jeho ofenzivním parťákem Bradley Bealem, by mohli svěřencům Doca Riverse zatopit pod teniskami. Především ke konci sezony Sixers ukazovali, že mají mezery a nejsou v pozici favorita úplně stoprocentní.

Zdroj: https://eu.usatoday.com

Jasně se jeví i série mezi letošním horkým favoritem na zisk šampionátu, tedy hvězdným Brooklynem a trápícím se Bostonem. Druhý zmíněný se do playoff probojoval ze sedmého místa přes play-in turnaj. Navíc protivníkovi z Brooklynu se jako na zavolanou uzdravil po Kej Dým také James Harden, čímž vzniká pro Boston veliký problém, ubránit nejobávanější ofenzivní big three v NBA a to bez zraněného Jaylena Browna. Naopak daleko vyrovnanější záležitost nabízí setkání dvou hladových týmů, které se po dlouhé době dostávají do playoff s vidinou dosažení druhého kola. V případě Knicks je, vzhledem k sedmileté absenci playoff, i dosažení samotného playoff úspěchem, nicméně tým z New Yorku chce rozhodně na svoji povedenou základní část navázat a probojovat se dál. V cestě mu však bude stát Atlanta, která vstupuje do playoff s naprosto stejnými ambicemi a bude chtít ukázat, že před sezonou neposilovala nadarmo a myslí to s letošním silným týmem v playoff vážně. Tato série tak bezesporu nabídne skvělou podívanou a vzhledem k relativní vyrovnanosti obou celků, se můžeme klidně dočkat i série o sedmi zápasech.

Věštecká koule

No a nyní přichází na řadu menší polemizování nad potencionálním scénářem letošního playoff. Začneme jednodušší záležitostí, tedy východní konferencí, kde by bylo velice překvapující, kdyby výsledné znění finále nebylo sestaveno z trojice Philadelphia, Milwaukee/Brooklyn. Sixers přitom mají bránu do finále konference takřka otevřenou a bude záviset jen na nich, jak se se svými zápasy popasují a zda nepodlehnou tlaku z prvenství v základní části. Knicks i Hawks zažívají podařené sezony, ale jejich potencionální průchod do finále by se mohl uskutečnit pouze v případě, že by 76ers svoji roli favorita totálně nezvládli, nicméně i to je možné. Brooklyn, ten by si měl s výběrem Brada Stevense poradit. Boston letos nezažívá příliš podařenou sezonu a pokud se tým Nets s Bostonem nevypořádá, bude se jednat o velikou ostudu… Co se série Milwaukee vs Miami týče, i přes to, že některé názory dávají Miami šanci, dle mého pohledu je favoritem jednoznačně Milwaukee, které by mohlo být také podceňovaným černým koněm letošního ročníku. Tým okolo Giannise je skvěle poskládaný a nabízí konečně potřebnou variabilitu a hloubku, minimálně takovou, která by mohla potrápit favorizovaný Brooklyn a klidně přes něj přejít. Pokud oba týmy zvládnou první kolo, utkají se hned v následujícím a vítěz půjde do samotného finále konference. I když si myslím, že mají Bucks na to letos dojít až do finále, ze zkušenosti vsadím raději na účinnost hvězdné big three.

Predikce finále východní konference: Philadelphia 76ers vs Brooklyn Nets

Západ? Tam je to o poznání těžší. Skutečně nejde ani v nejmenším odhadnout, jak se s rolí favorita popasuje Utah a do jaké míry vyzrál tým Phoenixu, vedený Chrisem Paulem a jak se popasuje hned s prvním těžkým kolem. Na svoji šanci totiž číhají také jiné týmy, ve formě hrající, hladový a relativně slušně sestavený Portland, také Denver, tažený letošním number one MVP kandidátem Jokicem, stále spící Clippers, Lukova sehraná družina a především obhájce šampionátu – Lakers. Vzhledem k dostupným informacím tak nezbývá, než si hodit korunou a zkusit hádat.

Predikce finále západní konference: Los Angeles Lakers vs Dallas Mavericks

Samozřejmě, všechno jsou pouhé spekulace. Pokud je něco na playoff v NBA krásného, tak schopnost týmů překvapovat a předvádět neuvěřitelné výkony, jako tomu bylo například loni v případě Miami Heat. Nechme se tedy překvapit, kdo se stane vítězem letošního ročníku.