Legendy NBA#11: Hakeem Olajuwon

Každý basketbalový fanoušek má 90. léta minulého století jednoznačně spojená s Michaelem Jordanem. A není se čemu divit. To, co v té době Bulls předvedli, nedokázal žádný jiný tým v moderní NBA. To ale způsobuje, že ostatním hráčům, kteří tou dobou patřili mezi naprostou špičku, se nedostává pozornost, kterou by si zasloužili. Hakeem Olajuwon je toho krásným příkladem. Právě jeho Houston patřil v polovině 90. let mezi nejobávanější týmy v celé lize. Byla by určitě velká škoda tohoto hráče v naší sérii nepředstavit, protože má na kontě několik velkých úspěchů a velmi zajímavých rekordů. O co konkrétně se jedná? To vše se dozvíš níže.

Z Afriky až do USA

Hakeem se narodil do rodiny Jorubů, etnické skupiny žijící převážně v západní části Afriky. Jeho rodiče ho už od mládí vedli k tomu, aby byl upřímný, pracovitý a ochotný pomáhat ostatním lidem. Sportu se věnoval už od dětství, no k basketbalu se dostal až mnohem později. Od útlého věku hrál fotbal na pozici brankáře. V 15 letech na basketbal narazil poprvé a hned si ho zamiloval. Ostatní sporty pro něj byly od té doby vedlejší. V 17 letech přiletěl do USA, aby mohl hrát za Univerzitu v Houstonu. První sezonu ale musel prosedět na lavičce, protože nedostal povolení hrát od NCAA. 

Aby dokázal výkonnostně dorovnat ostatní hráče, pomáhal mu v tréninku Moses Malone, jeden z nejlepších hráčů NBA v té době. To Hakeemovi výrazně pomohlo a od té doby patřil mezi klíčové hráče v týmu. Během vysokoškolských turnajů se setkal se spoustou svých budoucích rivalů, mezi které patřili například Michael Jordan nebo Patrick Ewing. V roce 1984 se rozhodl vstoupit do draftu o rok dřív, než původně plánoval. Odůvodnil to tím, že věřil, že Rockets dostanou možnost vybírat hráče jako první a že si vyberou právě jeho. Toužil totiž potom, aby mohl v Houstonu zůstat a nemusel se stěhovat do jiného města. To se nakonec opravdu stalo a Hakeem byl zvolen jako první hráč v draftu, ve kterém se mimo jiné nacházeli také Michael Jordan, Charles Barkley a John Stockton. 

Hakeem the Dream

Olajuwon nepotřeboval moc času na to, aby všechny přesvědčil o svých kvalitách. Už jako rookie zaznamenal v průměru 20.6 bodů a 11.9 doskoků za zápas. Navíc byl jediným nováčkem kromě Jordana, kdo obdržel nějaké hlasy v hlasování o Rookie of the Year. Houston se herně výrazně zlepšil a to se projevilo hlavně v Hakeemově druhé sezoně, kdy se Rockets dostali až do finále. Projít přes obhájce titulu Lakers v čele s Magicem Johnsonem přitom nebyl žádný jednoduchý úkol. Finálová série proti Bostonu a další legendě 80. let, Larry Birdovi, však skončila porážkou 4-2. 

Následovalo několik let, kdy se Hakeem jako individuální hráč radikálně zlepšil, ale Rocekts se nepodařilo dosáhnout žádného většího úspěchu. Zlomová byla sezona 1993-1994, ve které se Hakeem zapsal do historie. Houston ve finále zvítězil nad NY Knicks a Olajuwon se stal jediným hráčem v historii, který v jedné sezoně získal ocenění MVP, Defensive Player of the Year a Finals MVP. V následující sezoně Houston posílil Clyde Drexler, se kterým Olajuwon hrál na univerzitě. To Rockets pomohlo ve finále porazit Orlando v čele s mladým Shaquillem O’Nealem a obhájit titul

Konec kariéry

Třetí titul v řadě už Houston nezískal. Vzhledem k tomu, že Hakeem zažil vrchol kariéry v době, kdy byl MJ mimo NBA, nemohli jsme vidět finále, ve kterém by se tito dva velikáni střetli proti sobě. V následujících sezonách už se výkony Rockets postupně zhoršovali. V roce 2001 došlo v klubu k velkým změnám a Olajuwon se přesunul do Toronta. Tam strávil jenom jeden rok a následně kvůli zdravotním problémům ukončil kariéru

Úspěchy

Hakeem dokázal za svou kariéru získat 2 tituly, 2 ocenění Finals MVP, MVP a 2x se stal nejlepším defenzivním hráčem. Celkem vedl ligu 2x v doskocích a 3x v blocích a dodnes je první v historických tabulkách v počtu zaznamenaných bloků. V roce 2008 byl uveden do síně slávy a je považován za jednoho z nejlepších defenzivních hráčů všech dob. 

Zajímavosti

Přezdívku Hakeem the Dream získal už na vysoké škole. Když ho jeho trenér viděl dunkovat, řekl, že to vypadalo jako ve snu

Jenom 3 hráči v historii dokázali získat v jedné sezoně cenu MVP a DPOY. Kromě Hakeema jsou to Michael Jordan a Giannis Antetokounmpo

Hakeem je jeden z pouhých 4 lidí v dějinách NBA, kteří zaznamenali quadruple-double. V zápase proti Warriors se mu 3. března 1990 podařilo nasbírat 29 bodů, 18 doskoků, 11 bloků a 10 asistencí. Aby toho nebylo málo, o pár týdnů později si v zápase proti Milwaukee připsal 18 bodů, 16 doskoků, 11 bloků a 10 asistencí. Je tak jediným hráčem, který zaznamenal quadruple-double 2x, a dokonce se mu to povedlo během jednoho měsíce.

Stal se prvním zahraničním hráčem v historii, který získal ocenění MVP.

V roce 1992 nemohl být součástí Dream teamu, protože ještě neměl americké občanství. Na olympiádu se v dresu USA podíval až o 4 roky později. 

Hakeemova dcera, Abisola Olajuwon, hrála v WNBA

Před draftem v roce 1984 jednali zástupci Houstonu a Portlandu o dohodě, ve které by si mezi sebou vyměnili některé hráče a pořadí volby v draftu. Kdyby celou dohodu dotáhli do konce, Houston by sice přišel o důležité hráče, ale získal by Clyda Drexlera a možnost draftovat jak Hakeema, tak Michaela Jordana. Z Houstonu by se tak dost pravděpodobně stal jeden z nejlepších týmů všech dob. 

Od roku 2006 pořádá Hakeem Big man camp, kde učí mladé hráče své dovednosti. Celý kemp pořádá zadarmo. 

Po ukončení kariéry pomáhal trénovat několik velice úspěšných hráčů. Byli mezi nimi např. Kobe Bryant, LeBron James, Dwight Howard nebo Carmelo Anthony.