Legendy NBA #12: Jerry West

Po tragické smrti Kobe Bryanta se začalo ve velkém mluvit o tom, že by vedení NBA mělo udělat nové logo podle jeho siluety. Jak ale vůbec vzniklo současné logo a proč se o jeho změně mluvilo už mnohem dříve? Zarytí fanoušci NBA dobře vědí, že předlohou současného loga je Jerry West, jeden z klíčových hráčů 60. let minulého století. Patřil mezi nejlepší střelce své doby a proto není divu, že byl inspirací pro mnoho lidí. Ať už jimi byli mladí hráči, kteří se toužili dostat do nejlepší basketbalové ligy světa, nebo konzultanti marketingového oddělení NBA. Jak dobrý musí být hráč, aby se z něj mohla stát tvář světově uznávané organizace? 

Chlapec, který neměl nikdy sportovat

Dětství Jerryho Westa rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Už od útlého věku ho jeho otec brutálně týral. Jerry dokonce spával s nabitou pistolí pod polštářem, protože se bál, že by ho mohl napadnout i v noci. Něco takového se na dítěti pochopitelně výrazně projeví a ani Jerry nebyl výjimkou. Ve škole byl velmi agresivní a problémový žák. Vše se ale změnilo po tom, co jeho bratr zemřel ve válce v Koreji. Po této události se z něj stal naopak velmi stydlivý a uzavřený člověk. Aby toho nebylo málo, potýkal se také s řadou fyzických problémů. 

Byl velmi malý a slabý, takže musel od doktora pravidelně dostávat vitamínové injekce. V důsledku toho měl zakázáno sportovat, protože by si mohl přivodit vážná zranění. Navzdory doporučení od doktora si mladý Jerry postupem času cestu ke sportu stejně našel. Většinu volného čas trávil střílením na koš u sousedovy garáže. Jeho matka si dokonce stěžovala, že nechodil domů ani na oběd. Byl do střelby na koš tak zapálený, že to později označil za závislost. V tomto období se začalo naplno projevovat jeho neskutečné odhodlání a velmi silná morálka, ze kterých těžil po celý život. 

Ze střídačky až na olympiádu

První rok na střední škole pro něj nebyl příliš zajímavý, protože ho strávil na lavičce. Díky svému odhodlání se ale nakonec vypracoval až na pozici kapitána týmu. Zanedlouho byl známý jako nejlepší hráč v Západní Virginii. Když nastupoval na univerzitu, nebylo potřeba jeho jméno nikomu představovat. Po celou dobu svého studia patřil mezi nejlepší hráče v celých Spojených státech a získal nepřeberné množství individuálních cen. Ještě před začátkem kariéry v NBA se zúčastnil Letních olympijských her v Římě. Spolu s Oscarem Robertsonem zastával funkci kapitána. Ze svého prvního působení na mezinárodní scéně si odnesl zlatou medaili. 

Začátky v NBA 

Po draftu v roce 1960 se West odebral do čerstvě přestěhovaného týmu Los Angeles Lakers. Spolu s ním přišel i jeho univerzitní trenér, který dostal na starost vyhrát s Lakers titul. Tým vedený Elginem Baylorem k tomu rozhodně měl dobré předpoklady. Jerry byl ze začátku docela samotář a chvíli mu trvalo, než v kabině našel svoje místo. Jeho výkony na hřišti ale na spoluhráče zapůsobily a brzy se z něj stal důležitý pilíř týmu. Ve své druhé sezoně zaznamenal 63 bodů v zápase proti Knicks a postupně se z něj stal klíčový hráč, protože Baylor musel nastoupit do vojenské služby. Ve stejném roce zažil také první z mnoha finálových porážek od Bostonu v čele s Billem Russellem.  

Rivalita dvou nejúspěšnějších klubů všech dob

Šedesátá léta se nesla v duchu dominance Bosonu a Lakers se celou dobu nezmohli na to, aby je porazili. Všechny finálové série pro ně skončily nezdarem, takže to z dnešního pohledu může vypadat, jakoby Celtics neměli žádnou pořádnou konkurenci. Pravdou ale je, že Lakers množství zápasů prohráli až v posledních vtěřinách a vždy podávali velmi dobré výkony. West dodnes drží rekord v průměru bodů nastřílených v jedné sérii playoffs. V roce 1965 proti Baltimore Bullets (dnešní Washington Wizards) nasbíral v průměru 46.3 bodu na zápas

Velký zlom přišel v sezoně 1969. Tým posílil Wilt Chamberlain a fanoušci věřili, že by se konečně mohli dočkat vysněného titulu. Chamberlain ale nezapadl do kabiny tak, jak vedení klubu doufalo. Na titul si tedy hráči museli počkat až do sezony 1971-1972. V tom roce sice ukončil kariéru Elgin Baylor, ale Lakers byli v úžasné formě. V základní části vyhráli tou dobou rekordních 69 zápasů, v playoffs porazili úřadujícího šampiona Milwaukee a ve finále bez větších problémů porazili Knicks. West se tak po 7 prohraných finálových sériích konečně dočkal sladkého vítězství.

Kariéra úspěšného manažera

Po sezoně 1974 se West s vedením klubu nedohodl na nové smlouvě a ukončil kariéru. Následně se uplatnil jako velmi cenný generální manažer. Měl na svědomí pro Lakers velice úspěšná 80. léta, kdy Magic Johnson patřil mezi největší hvězdy ligy. Následně se postaral o to, aby Lakers přivedli Kobe Bryanta, Shaquilla O’Neala a také Phila Jacksona. Slavný tree-peat z přelomu tisíciletí je tím pádem i jeho zásluhou. Úspěchů se dočkal také jako generální manažer Memphisu. Za své skvělé organizační schopnosti v obou klubech si vysloužil 2 ocenění Executive of the Year

Úspěchy

Mezi Westovy úspěchy patří titul z roku 1972, ocenění Finals MVP, 14 účastí v All-star game a také ocenění All-star game MVP. Během své kariéry jednou vedl ligu v počtu nastřílených bodů a také v počtu zaznamenaných asistencí. V roce 1980 byl uveden do síně slávy, jako výkonný manažer získal 2x cenu Executive of the Year a dodnes patří mezi nejlepší hráče v historii LA Lakers a klíčové hráče 60. let. 

Zajímavosti

Jerry West byl prvním hráčem v historii, který získal ocenění Finals MVP. Zajímavostí je ale to, že se mu to podařilo v roce 1969, kdy jeho tým prohrál s Celtics. Dodnes je tak jediným hráčem z poraženého týmu, kterému se této pocty dostalo. 

West za svou kariéru získal mnoho přezdívek jako například Mr. Clutch nebo The Logo

Když bylo v roce 1969 vytvořeno nové logo NBA, nikdo se Westa neptal, jestli souhlasí s tím, že byla použita jeho silueta. Nikdy se dokonce netajil tím, že se mu ten nápad nelíbil a několikrát prohlásil, že by byl rád, kdyby se logo změnilo

Ve finálové sérii proti New Yorku v roce 1970 West v posledních vteřinách proměnil střelu přes víc než půl hřiště, čímž vyrovnal zápas. V médiích byla tato střela následně prohlášena za nejúžasnější moment v dějinách NBA

East Bank High School v Západní Virginii se každý rok dne 24. března na jeden den přejmenovala na West Bank High School. Tato tradice vznikla na počest Jerryho Westa, který 24. března 1956 pomohl týmu vyhrát státní titul, a trvala až do roku 1999, kdy školu zavřeli. 

Pro svoje odhodlání a skvělé výkony si často vysloužil pochvalu a uznání od hráčů Celtics. Bill Russell a John Havlicek dokonce oslavovali, když West v roce 1969 získal cenu Finals MVP.