Jordan Clarkson – Sixth Man of the Year

Základní část sezony zámořské NBA je za námi a fanoušci se díky tomu mohou pomalu, ale jistě, těšit na postupné odhalování individuálních cen pro nejlepší hráče tohoto ročníku. Prvním oceněným hráčem této sezony se stal Jordan Clarkson, který získal prvenství v prestižním ocenění “Sixth Man of the Year” a odnesl si tak sošku pro nejlepšího hráče z lavičky. Do finální nominace se dostala hned dvojice hráčů ze suverénního Utahu, konkrétně Jordan Clarkson a Joe Ingles, které doplnil veterán Derrick Rose z New York Knicks. Na rozdíl od loňského vyrovnaného hlasování, kdy o pouhé dva hlasy zvítězil Brandon Ingram, bylo to letošní daleko jednoznačnější. Cenu si odnesl 28 letý Jordan Clarkson, který se tak stal prvním hráčem Utahu, který v historii klubu tuto cenu obdržel. Zároveň se po Ingramovi jedná o druhého bývalého hráče Lakers v řadě, který tuto cenu obdržel.

Clarkson začal svoji kariéru právě v Los Angeles Lakers. Třináctinásobný šampion Clarksona draftoval v roce 2014 jako šestnáctku tehdejšího druhého kola draftu v New Yorku. Clarkson strávil v LA 4 sezony, kde prokazoval slibný potenciál, nicméně nikdy nedokázal naplnit očekávání, která si od něj organizace slibovala. Tým Lakers byl přitom v té době v ranné fázi přestavby kádru a do svého týmu postupně přiváděl spoustu slibných talentů. Mezi ně patřili například Julius Randle, D’Angelo Russell, Nick Young, Larry Nance Jr. nebo právě Jordan Clarkson. Lakers se i přes Clarksonovy slušné výkony rozhodli tohoto hráče poslat do Clevelandu, přivést zkušené veterány a vsadit na jiné koně v týmu. Clarkson strávil posléze u Cavaliers 3 sezony, v nichž předváděl nejlepší výkony kariéry. Nicméně se později ukázalo, že angažmá v Clevelandu nejeví příliš perspektivních vyhlídek, a tak po Clarksonovi v pravou chvíli sáhl Utah, který chtěl vyztužit svoji ofenzivní sílu a přinést na lavičku kvalitní back up na pozici point guarda. A jak se později ukázalo, Clarkson konečně našel tým, který mu připravil ideální zázemí a našel pro něj vhodnou úlohu v týmu. Výsledkem jsou dosavadní dvě sezony, přičemž druhá byla z mnoha hledisek přelomová a přinesla mu i ocenění Sixth Man of the Year.

Čísla

Nyní přichází na řadu důkazy. Začneme samotným hlasováním, ve kterém Clarkson jednoznačně ovládl poměr hlasů, které jej řadili na první místo z trojice nominovaných. Výsledný počet obdržených “1st place votes” činil 65 hlasů pro Clarksona, 34 pak obdržel Joe Ingles a 1 Derrick Rose. Zároveň, Clarkson na konci sezony skončil první v žebříčku nejvýše skórujících hráčů z lavičky napříč celou NBA, což je jasným důkazem toho, že ocenění putovalo správným směrem. Tento playemaker si v této sezóně odnesl statistiku 18.4 bodů na zápas, 4.0 doskoků a 2.5 asistencí. Clarkson si tak za letošní sezonu připsal nejvyšší bodový průměr na zápas v kariéře a překonal dosavadní career-high 16.8 bodů z druhé sezony za Cavs. Co se týče doskoků, tak se Clarksonovi povedlo vyrovnat svoje dosavadní maximum z druhé sezony za Lakers. 2.5 asistencí na zápas se pak řadí na páté místo v Clarksonových dosavadních statistikách. Tomuto vítězí pak v přímém přenosu předal sošku sám Joe Ingles, parťák z lavičky a letošní druhý nelepší Sixth Man, který cenu předal v tématickém tričku s grafikou Clarksona na hrudi. Na tento skvělý, pro Clarksona, emocionální moment se můžeš podívat níže.

Clarkson se tak stal prvním hráčem, který od sezony 2007-08 překonal Manu Ginobliho a jeho rekord 18 bodů na zápas, 4.0 doskoků a 2.0 asistencí v roli náhradníka. Další prvenství si Clarkson odnesl ve střelbě za tři, kdy se jeho 203 trojek dostalo na první místo mezi všemi náhradníky v NBA a dokonce na 4. místo v celé historii náhradníků NBA. Zároveň, Clarksonův bench průměr 3.0 trojek na zápas se zařadil na třetí místo tohoto seznamu historie ligy. Co se týče bodových výkonů, tak tu máme další významné zářezy. Clarkson se stal prvním hráčem po 3 letech, kterému se po Lou Williamsovi povedlo z lavičky více jak dvakrát skórovat +40 bodů. Právě Lou Willamsovi a jeho radám Clarkson na dálku děkoval, jelikož právě veterán Clippers (nyní Atlanty) si tuto cenu odnesl celkem 3x. Samozřejmě, nesmí chybět Jordanův mixtape, který si pro tebe připravil speciálně Utah, enjoy!