Best of Sneakers: Duben 2021

Duben přinesl nespočet krásných tenisek, a proto musím upřímně říct, že jsem po dlouhé době měl opravdu z čeho vybírat. Může za to především na otáčkách nabírající adidas, který poslední měsíc vydává své modely ZX jako na běžícím páse. Co víc, na většinu z nich je opravdu radost pohledět a snad ještě o něco větší radost tenisky obouvat. Zároveň se nám do žebříčku dostal i jeden z aspirantů na nejočekávanější release roku 2021 nebo další spolupráce Nike se rapperem Skeptou. Pohodlně se usaď a nech na sebe zapůsobit ty nejlepší tenisky, které se dostaly na pulty obchodů během letošního dubna.

adidas x Highsnobiety ZX 8000 Q

Highsnobiety se už dlouhá léta stará o poctivý přísun novinek nejen ze světa streetwearu, ale i všech lifestylových odvětví s ním spojených. Když proto přijde na jejich vlastní kolaba, člověk by čekal absolutní trefu do černého, přičemž černé symbolizuje to, co je momentálně nejvíc cool. Světe div se, opravdu se tak stalo. Ve spolupráci s adidas přichází jeden z nejkrásnějších a nejvíc clean modelů ZX 8000, který kombinuje světlé krémové barvy s hnědou gumovou podrážkou. Nejen že se tyhle tenisky skvěle nosí, ale ta estetika je zkrátka dokonalá. Já upřímně ani nemám slov, a nevím, jestli je to spíš z důvodu jejich krásy, nebo mé lítosti nad nevyhraným rafflem.

Air Jordan V Toro Bravo

Do nejrudějšího ruda zbarvené “pětky” právě vyšly poprvé od roku 2009. Tehdy jako součást Toro Bravo Packu, obsahujícího kromě červené také černou variantu, oslavovaly býčí zuřivost, kterou připomínal legendární tým Chicago Bulls s Michaelem Jordanem v čele během devadesátých let. Toro Bravo znamená v překladu rozzuřený býk, a byl to právě tenhle zvířecí instinkt, který v roce 1990 viděl designér Tinker Hatfield v Jordanových očích při každém z jeho výpadů na koš. Ne nadarmo na teniskách Air Jordan V býk nechybí, a tenhle model není výjimkou, zuby připomínající printy vzdušné síly amerických letců v druhé světové válce. Vždyť Jordan byl samotným ztělesněním vzdušné síly. Do detailu promyšlenou colorway do detailu promyšleného modelu podtrhuje reflexní 3M jazyk. Sečteno podtrženo, tenhle pár byl od začátku jasnou volbou do aktuálního žebříčku.

adidas Campus 80S South Park Towelie

Tyhle Campusy jsou nezištným spojením koníčků, které jsou zvlášť v dnešní době blízké asi nejen mně. Spolupráce adidas a South Park si jako středobod inspirace vybrala animovanou postavičku jménem Towelie, což je zjednodušeně řečeno mluvicí ručník, který možná až trochu nad míru holduje konopí. I když bych se do něj neutíral, hrozně mě baví jak je svršek opravdu jako jemný a příjemný ručník, navíc v opravdu krásné fialové barvě. Největší highlight tenisek je ale jazyk. Dvě oči na něm se totiž při kontaktu s denním světlem zbarví do červena, a dokonce v nich vyniknou oční cévky. Tahle teniska je opravdu živá, a mě opravdu mrzí, že se mi nepovedlo dostat její život do svého botníku. Tak doufám, že aspoň tebe provázelo větší štěstí!

adidas x Sean Wotherspoon ZX 8000 ‘Superearth’

Znovu tu máme model ZX 8000, tentokrát ovšem trošku jinak. No, trošku. Tohle je zkrátka opět Sean Wotherspoon, který pod adidas vydal svůj druhý pár nazvaný Superearth. Po původních Superstarech se středem zájmu stal, vzhledem k současné strategii adidasu logicky, pár ze série ZX. Sean v komentáři ke spolupráci kvitoval volnost, kterou mu adidas dává – že prý může do jedné tenisky dát odkaz úplně na všechno, co ho v současnosti zajímá. Nové Superarthy jsou proto možná absolutním uměleckým vyjádřením, které je realizované pomocí množství záplat, barev a cancourků. Ty sice z bot nedělají ideální tenisky na přechod přes Alpy, ale možná by tě překvapilo, že jako každodenní obuv opravdu fungují a nepotrhají se. Vlastnit je já, tak ale stejně skončí na poličce. Přecejenom, něco takového se jen tak nevidí, co myslíš?

Skepta x Nike Air Max Tailwind 5

Nike a Skepta jsou nerozlučná dvojka už dlouhá léta a tohle spojení teď přináší už 5. společný pár v podobě Nike Air Max Tailwind 5. Přiznám se ti, že jsem opravdu hodně doufal v Plus TN, ale tahle ne úplně tradiční silueta je jim zaprvé vizuálně velmi blízko a zadruhé jí celý koncept opravdu sluší. Myšlenkou za celou kolekcí, která kromě tenisek obsahuje i šusťákovou soupravu a bucket hat, je vývoj. Ten pro Skeptu symbolizují motýlí křídla. Krasavec, podobou jehož křídel se spolupráce inspirovala, se jmenuje Morpho Peleides, a aniž bych věděl, že to někdy řeknu, asi jsem právě objevil svůj nejoblíbenější druh hmyzu.

Nike x Sacai Vaporwaffle

Spolupráce mezi japonským brandem Sacai a Nike v posledních letech přináší konstantní dávku opravdu hot párů, až si člověk říká, jestli nějakým způsobem nepřispívají ke globálnímu oteplování. Konkrétně tahle fialová varianta s názvem Dark Iris byla za mě jednou z vůbec nejočekávanějších tenisek roku 2021, a to nejen proto, že je v mojí nejoblíbenější barvě. Klasicky je k vidění spousta dekonstruktivních prvků, dvojité šněrování, dvojitý Swoosh a minimálně trojitá porce stylu, které tyhle tenisky dokážou přidat i úplně běžnému outfitu. Teda, jak se to vezme. Každopádně jsem rád, že je máme konečně venku. A ačkoliv semnou nebude každý souhlasit, za mě je to z celé společné série Nike x Sacai zatím úplný peak.

Nike SB Dunk Low Pro ACG

ACG je outdoorová divize Nike, která se vyznačuje především hodně specifickou paletou naprosto dokonalým způsobem sladěných retro barev. V tomhle případě přichází SB Dunky se semišovým svrškem, který kontrastně kombinuje – no teď, co to je za barvu, bledě khaki? – spolu s asi nejmodřejší modrou, kterou můžeš na teniskách vidět. Takže pro shrnutí, to nejlepší z Nike, Nike ACG a Nike SB v jednou páru? Jestli náhodou máš doma tuhle krásu v US11, ozvi se mi, prosím.

Tohle je z novinek za duben úplně všechno. Příští seznam určitě stihnu na čas, a do té doby si můžeš zkrátit čekání třeba mrknutím na top tenisky za březen.