AJKO: Historie a původ “knock-off” jedniček

Spočítal bych na prstech jedné ruky, kolikrát jsem někoho viděl na lokálních Facebook skupinách prodávat siluetu Air Jordan 1 KO, co mě ale pokaždé zarazilo, vždy se tam objevil někdo, kdo tenisku bez váhání a s výsměchem označil za “laciný fake“. Knowledge většiny takových lidí ale končí u toho, kdo to vůbec Michael Jordan byl. A jelikož se model AJKO v barevném provedení Chicago tento měsíc vrací do prodeje, přijde mi rozumné obohatit tě o to, jak vlastně tahle zvláštní, ale originální verze jedniček vznikla.

Přesný původ tenisky zůstává tak trochu záhadou, stejně jako význam zkratky KO. Někteří si stojí za významem “knock-off“, další naopak tvrdí, že zkratka znamená slovní spojení “Knock Out“. A pak jsou tu ti, kteří neuznávají ani jeden ze zmíněných významů. Zůstaneme tedy pro jednoduchost u zkratky KO. Co že to ty Air Jordan 1 KO vlastně vůbec jsou? Odpověď je snadná.

V době, kdy hrát s teniskami Air Jordan 1 bylo v NBA zakázáno, se tenhle model setkal s první obrovskou vlnou nadšení a hypu. Té navíc pomohlo i to, že si Michael každý zápas nechal dát pokutu ve výši 5 tisíc dolarů jenom proto, že si legendární pár v barvách Chicaga i přesto pokaždé na hřiště vzal. Značka Nike na něj v té době totiž sázela jako na svého jediného koně, pokuty mu tak proplácela s myšlenkou, že to rebelské siluetě přinese ještě více fanoušků. A povedlo se.

Ale jak už to tak bývá, když se produktu hodně daří, je potřeba z něj vytěžit co nejvíce dřív, než přijde někdo jiný s něčím lepším. Právě proto se nejspíš Nike rozhodlo vytvořit levnější alternativu tenisky Air Jordan 1, a tak vznikl model Air Jordan 1 KO. Navíc bylo potřeba někde vydělat peníze kvůli špatně odhadnutým prodejům a nadměrné výrobě tenisek, které se neprodávaly. Kůži na botě se tak vyměnila za kanvas a klasický nápis “Air Jordan” na Wings logu na straně boty nahradila prostá zkratka “AJKO”. Kromě levnějšího materiálu KO’s šetřily i na podrážce s celou sole, kterou si vypůjčily z modelu Nike Vandal.

Release Air Jordan 1 KO – 1986

První čtyři oficiální colorways vycházely v roce 1986 a pokud budeš dostatečně hledat, dostaneš se až k deseti různým párům. Většina z nich se ale nikdy nedočkala releasu pro veřejnost a navždy zůstala pouhými samply, potkat tak některou z nich je téměř nereálné.

Poté se po AJKO’s slehla zem až do začátku roku 2010, kdy vycházely první dvě Retro verze, které věrně kopírovaly původní páry – rozdíly zde ale byly. Boty se vyznačovaly hlavně lehce zažloutlou sole, díky čemuž získaly speciální vintage look, největší rozdíl byl ale jinde. Právě zažloutlá sole totiž už nebyla z modelu Nike Vandal, ale přímo z Air Jordan 1.

O téměř dva roky později zažila silueta Air Jordan 1 KO další návrat, tentokrát ale zase trochu jinak. Další tři Retro páry totiž pro změnu přišly opět v prémiově lesklém koženém kabátě v černých, stříbrných a hnědých barvách. Rok na to už se ale při dalším releasu barevných provedení Black Toes, Bred a Barcelona vrátily zpět k původnímu kanvasovému materiálu.

V roce 2014 se colorway Chicago na modelu AJKO objevila už po třetí, tentokrát opět více podobná úplně původnímu releasu z roku 1986. Červená barva je sice nyní trochu tmavší, zmizela ale zažloutlá AJ1 sole, místo ní byla znovu použitá ta ze siluety Vandal. Ve stejný den vycházel i Rivalry Pack zahrnující známé provedení UNC a Georgetown. O půl roku později se k nim přidala i obdoba ikonické colorway Game Royal na ničem jiném než modelu Air Jordan 1 KO.

Za zmínku také určitě stojí provedení v barvách Milita Green, které vycházelo v roce 2015. O rok déle se dočkaly KO předělání i oblíbené Shadows, po kterých byla do prodeje uvedena i zajímavá colorway Pure Platinum. Poslední release nějakého Air Jordan 1 KO páru proběhl na začátku minulého roku ve spolupráci s hnutím SocialWorks od interpreta Chance The Rapper.

A jak už jsem naznačoval na začátku, barevná kombinace Chicago na modelu AJKO se už tento měsíc dočká po dlouhých loňských spekulacích historicky čtvrtého releasu. Ten už je v aplikaci SNKRS naplánovaný pro Evropu, Ameriku i Asii na 12. května, zatím ale není jisté, jestli bude teniska dropovat exkluzivně pouze tam, nebo i jinde. Retail činí 140 dolarů, což je o 30 dolarů méně, než kolik běžně normální Air Jordan 1 stojí, myšlenka zpřístupnit tuhle siluetu vícero lidem tak stále i po 35 letech zůstává. Páry na StockX se zatím pohybují okolo hranice 300 dolarů, potom ale hodnota pravděpodobně o něco spadne.