UFC on ESPN: Whittaker vs. Gastelum – Rozuzlení titulové šance i vítězství veterána

Před týdnem jsme se dočkali dalšího vítězství Itala Marvina Vettoriho, který si ihned po zápase začal nárokovat titulový zápas. Tvrdě narazil, protože právě na posledním eventu, byl znovu odstrčen. O titulovou šanci zde bojoval bývalý šampion Middleweight – Robert Whittaker, který jako #1 celé divize šel jasně za titulovou šancí. Jeho soupeřem mu měl být bývalý titulový vyzyvatel – Paulo Costa. Ten se však zranil a jako rychlá náhrada přispěchal další bývalý titulový vyzyvatel, který pomalu ztrácí svou dřívější formu – Kelvin Gastelum. V dalším zápase se měl představit Jeremy Stephens a Drakkar Klose, ale díky potyčce na vážení se musel tento duel zrušit. Klose si z této potyčky odnesl zranění krku i hlavy. Další lahůdkou na hlavní kartě byl bez pochyby souboj veterána Andreie Arlovskiho s Chasem Shermanem. Ačkoliv jsme přišli o hlavní předzápas, celý event byl velice kvalitní a nesl se v duchu bez ukončení, ale s rozhodováními rozhodčích. Konečně tedy máme jasno, kdo se v dalším zápase postaví šampionovi Israelu Adesanyovi. A jak jsme mohli vidět, pro “Izzyho” to nebude lehká práce.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Robert Whittaker vs. Kelvin Gastelum

Hlavní zápas večera a hlavně souboj dvou borců, kteří byli u titulu své divize opravdu blízko. Ačkoli měl zápas vypadat úplně jinak, rozhodně nezklamal. Za zraněného Paula Costu rychle zaskočila další dlouholetá akvizice UFC, bývalý titulový vyzyvatel “Izzyho” nebo vítěz zápasů s Uriahem Hallem či Michaelem Bispingem – Američan Kelvin Gastelum(16-7). Jeho protivníkem byla #1 celé divize a bývalý prozatimní šampion Middleweight – další legenda UFC Robert Whittaker(23-5). Oba šli do zápasu s jasným cílem. Gastelum by se v případě výhry opět posunul v žebříčku k těm nejlepším. To Whittaker měl o mnoho vyšší cíle. Po poslední prohře s Israelem Adesanyou se dokázal zvednout a porazit Tilla, Cannoniera a naposledy právě Gasteluma. Ačkoli si svou titulovou šanci chtěl ukrást pro sebe Vettori, bylo jasné, že pokud Whittaker tento zápas vyhraje, půjde do boje o titul právě on. Což se taky stalo a my se můžeme těšit na druhou bitvu o titul od těchto borců. Je jasné, že s vítězem pak půjde Vettori, který se titulové šance nevzdá.

Od začátku se čekalo, že Whittaker Gasteluma jasně přejede. A to přesně se stalo. Ano, je pravda, že jsme neviděli KO ani žádnou submisi, ale i tak to byl velmi krásný zápas. Whittaker od začátku tlačil a ukazoval své kvality a hlavně hlad po další titulové šanci, ke které se propracovával od roku 2019. Australský bojovník jasně ukazoval, že na něj Gastelum zkrátka nemá a že je jeho výhra nevyhnutelná. Abych řekl pravdu, Whittaker ukázal chirurgicky přesný výkon, vyvaroval se chyb a opakoval to, co na Gasteluma platilo. Gastelum recept nenašel a po pětikolovém zápasu museli rozhodnout rozhodčí. Ti rozhodli jasně (50–45, 50–45, 50–45) ve prospěch Whittakera. Ačkoli Kelvin prohrál, rozhodně se nemá za co stydět, vydržel opravdu hodně. Pro Whittakera to znamená jediné. Rematch s Israelem Adesanyou a další možnost získat zpět titul. V druhé polovině roku se máme na co těšit.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Je za námi další skvělý event a teď se máme opravdu na co těšit. Už v sobotu se totiž odehraje další megaevent tohoto roku – UFC 261. Zde budeme moci vidět dokonce tři titulové zápasy, ve kterých si to rozdají Usman vs. Masvidal, kteří i titul budou bojovat již po druhé, kdy v prvním klání odcházel vítězně Usman. V dalším duelu se dočkáme bitvy Weili vs. Namajunas a v neposlední řadě duelu Shevchenko vs. Andrade. Kromě titulů, o které tak nebude nouze se dočkáme i zápasu bývalého šampiona Chrise Weidmana, který vyzve Uriaha Halla. Ten v posledním zápase ukončil legendu Andersona Silvu. Posledním zápasem hlavní karty bude souboj Smith vs. Crute. Za dva týdny nás však čeká opravdový svátek. Ve svém největším zápase kariéry se totiž představí Jirka Procházka proti bývalému titulovému vyzyvateli Dominickovi Reyesovi. Rok 2021 je jasně rokem MMA!