UFC 260: Miočič vs. Ngannou – Nový šampion těžké váhy a vyjádření Volkana Oezdemira

Druhý megaevent tohoto roku je za námi a že bylo na co koukat! Celý večer se znovu odehrál v Las Vegas v tamní UFC Apex aréně. I přesto, jak byl tento event znovu skvělý, měl jednu velkou kaňku. Přišli jsme totiž o druhý titulový zápas tohoto večera. Dlouho očekávanou bitvu o titul mezi Alexandrem Volkanovskim a Brianem Ortegou zhatil Covid. Na ten byl pozitivně testován právě šampion Volkanovski a souboj o titul tak musel být přeložen na neurčito – tedy do doby, než se podaří Australanovi znovu vrátit do formy. I přes tak citelnou ztrátu na hlavní kartě musíme tento event hodnotit více než kladně. V hlavním zápase jsme o titulovou bitvu nepřišli. O titul těžké váhy si to rozdali vyzyvatel Francis Ngannou a úřadující šampion Stipe Miočič. Dalším soubojem, který poutal pozornost byl duel Woodley vs. Luque. Pro Woodleyho šlo o povinost, pro Luqueho o důkaz kvalit a posun na cestě k titulové šanci. Třetím největším zápasem byl souboj Seana O’Malleyho a Thomase Almeidy. O’Malley se vracel po jediné porážce v kariéře, která byla až moc diskutabilní. Své vyjádření nám k tomuto megaeventu poskytl i poslední soupeř Jiřího Procházky, bývalý titulový vyzyvatel Daniela Cormiera a současná #8 Light Heavyweight divize UFC – Švýcar Volkan Oezdemir(17-5)!

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Francis Ngannou vs. Stipe Miočič – Heavyweight championship

Hlavní zápas večera, na který jsme se těšili několik měsíců! Titulová bitva, která měla zkrátka všechno a byla tím pravým zlatým hřebem tohoto večera. Vyzyvatelem nebyl nikdo jiný, než #1 heavyweight divize a rozjetý tank – Kamerunec Francis Ngannou(16-3). Jeho protivníkem v červeném rohu byl úřadující šampion a jedna z nejlepších těžkých vah v historii MMA – Američan Stipe Miočič(20-4). Oba dva borci se utkali v prvním titulovém zápasu už před třemi lety, kdy na UFC 220 v Bostonu odcházel jako vítěz právě Stipe Miočič. Oproti prvnímu zápasu se však mnoho změnilo. Z Miočiče se stal právoplatný šampion a z Ngannoua se stal nezastavitelný beast, který začal svou pouť za titulem. Na rovinu musím říci, že přezdívka Predator je pro něj přesná. Každý si musí přiznat, že z něj jde strach. Tento souboj byl pravým opakem toho před třemi lety. Před třemi lety to byl stále nevyspělý Ngannou, který se snažil trefit, ale Miočič si ho s přehledem pohlídal a nebylo o čem.

Tento zápas netrval ani půl druhého kola! V prvním kole se jasně ukázalo, že Ngannou je mentálně úplně někde jinde, než kdy byl a nebyl tak zbrklý, na svou šanci poctivě čekal. Také jeho obrana proti takedownům byla skvělá, nenechal se vzít na zem ani jednou. Ngannou poctivě a promyšleně naháněl Miočiče a čekal na svoji nejlepší šanci. Ta přišla v druhém kole, kdy přišel tvrdý konec. Ngannou trefil levou, po které si šampion sedl, ale to nebylo vše. Miočič se ještě zvedl, ale přišla další smršť úderů, po které zůstal bezvládně ležet. Když bych měl tuto bitvu charakterizovat jedním slovem, použil bych trpělivost. Francis Ngannou se zaslouženě stal šampionem těžké váhy a už se mu rýsují první obhajoby. První na mysli nám přistane GOAT Jon Jones, který se přesouvá do těžké divize kvůli novým výzvám. Zde však je velký problém v podobě jeho astronomického platu, na který UFC nechce přistoupit. Dalším v pořadí tak je jasně Derrick Lewis, se kterým Ngannou před třemi lety také prohrál, takže by to jistě byla další megabitva snů.

Titulová bitva bitva byla doslova masakr. Čekal jsi takto tvrdý konec od Francise nebo jsi spíše doufal, že Stipe dokáže obhájit?

Volkan Oezdemir: Čekal jsem, že to nejlepší ze Stipeho uvidím v pozdních kolech, podle toho jak zvládal Francisovu energii a sílu. Francis ale ukázal velký progres ve wrestlingu a parádní high kick. Byl to od něj klidný, ale nebezpečný zápas, kterým mě hodně zaujal.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Vicente Luque vs. Tyron Woodley

Hlavní předzápas tohoto večera. A znovu jsi se nemohl nudit! V tomto zápase to doslova o 9 let. V červeném rohu se představil bývalý šampion a další z legend tohoto sportu – Američan Tyron Woodley(19-7). Jeho protivníkem byl o 9 let mladší bojovník z Brazílie – Vicente Luque(20-7). V tomto zápase šlo doslova o všechno. Woodley pomalu uvadá a do zápasu šel s třemi porážkami v zádech, což na něj muselo vyvinout enormní tlak. To Luque mohl jenom získat. Pomalu se prodírá dopředu a tento skalp pro něj mohl být velmi důležitý v cestě za titulem, který stráží nigerijský beast Kamaru Usman. V zápase bylo jasně vidět, že se Woodley snaží, ale té snahy bylo až moc. Jeho snaha umožnila Brazilci několik čistých úderů a Woodley měl na mále. Popravdě, snaha nestačí a tak mu Luque ukázal, že už patří do starého železa a žě jeho roky v Lize Mistrů MMA jsou tímto sečteny. Ve 4 minutě zápasu Luque Woodleyho ukončil na brabo choke a poslal tak bývalého šampiona do důchodu. Ano, je pravda, že musíme počkat na oficiální stanovisko UFC, ale Woodley prohrál 4 zápasy v řadě a přesně za tuto sérii se poroučeli jména jako Junior dos Santos nebo Anderson Silva.

Woodley prohrál už čtvrtý zápas po sobě. Čekal jsi jeho další prohru a myslíš, že je to jeho konec v organizaci? Překvapil tě Luque něčím?

Volkan Oezdemir: Vždy rád sleduju Woodleyho, takže zůstane. Zápasil vždy jen s elitou. Luque ukázal dobrou výkonnost i když Woodley zasadil pár tvrdších ran, tak nakonec ukázal dobré škrcení k vítězství. Luque je připravený na špici divize.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Sean O’Malley vs. Thomas Almeida

Další ze skvělých zápasů tohoto večera, na který jsme všichni těšili. V tomto případě jsme se těšili na velký návrat do klece velmi oblíbeného borce. V modrém rohu se nám představil další Brazilec tohoto večera – 29letý Thomas Almeida(22-5). Proti němu se v rohu červeném vrátil po své první, ale velmi diskutabilní, porážce Američan Sean “Sugar” O’Malley(13-1). Tak nějak podvědomě jsme čekali, že O’Malleyho návrat bude mít rychlý konec, přesně tak, jak to má rád. Tentokrát tomu však tak nebylo. Ačkoli oba borci ukazovali pravé srdce bojovníka, O’Malley měl navrch. Z Almeidy si nedělal těžkou hlavu a souboj udržoval v postoji. Nutno říci, že Almeida vydržel nesmyslné množství úderů, za což mu patří respekt. I přesto, že tato bitva trvala déle, než se čekalo, výsledek nepřinesl žádné překvapení. Minutu před koncem celého zápasu “Sugar” trefil skvěle a pro Almeidu do bylo konečné KO. O’Malley si tak připsal další výhru a odstartoval tak znovu svou cestu za Top 10 Bantamweight. O další zápas s ním se ihned přihlásil všem známý bývalý šampion bantamu Dominick Cruz, který má na kontě vítězství s takovými jmény jako Demetrious Johnson či T.J. Dillashaw.

O’Malley se vrátil na vítěznou vlnu. Myslíš, že má na to se dostat mezi elitu divize?

Volkan Oezdemir: O’Malley měl krásný souboj. Byl jsem popravdě rád, že zápas neskončil v prvním kole, takže jsme z něj mohli vidět více. Chci ho vidět proti dobrému wrestlerovi.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Po tomto megaeventu nás čekají dvě UFC Fight Nights, které však budou stát za to. Za týden v sobotu nás čeká FN, kde bude hlavním zápasem souboj Itala Marvina Vettoriho a Kevina Hollanda, který vzal na rychlo další zápas, protože Darren Till se zranil. Za dva týdny se můžeme těšit na bitvu Whittaker vs. Gastelum, kde druhý jmenovaný také nahrazuje a to Paulo Costu. Po těchto dvou večerech nás čeká další megaevent v podobě UFC 261, kde se dočkáme dokonce tří titulových zápasů! V tomto roce nás čekají opravdové MMA hody!