NBA trades checker #4: Zásadní události, které přinesl letošní trade deadline

Pro zámořský basketbalový svět nebyl 25. březen tohoto roku jen tak obyčejným dnem, konal se totiž očekávaný NBA trade deadline. Týmy tak mohly dotahovat své závěrečné plány před playoff a realizovat poslední možné přestupy. A jak je v NBA v posledních letech zvykem, opět se jednalo o den plný dramatických událostí a zajímavých přesunů hráčů mezi týmy. O tom, jaké přestupy se v tento den uskutečnily a jak si týmy polepšily nebo pohoršily, se můžeš dočíst v tomto článku.

Výprodej v Orlandu

Začneme hlavní událostí dne, která nás zavede do Orlanda, kde se konal nevídaný výprodej. Vedení Magic se totiž po několika letech marné snahy rozhodlo začít pěkně od nuly, což znamená jediné, rebuild a odchod tří největších hvězd týmu, Aarona Gordona, Nikola Vucevice a Evana Fourniera. Orlando tak ukončilo šestiletou éru, ve které se, i přes mnohdy ambiciózně vypadající soupisku týmu, organizaci Magic nikdy nepovedlo dosáhnout v playoff výraznějšího úspěchu. Hvězdné trio přitom spolu na palubovkách strávilo celkem 6 let, přičemž nejdéle sloužícím členem Orlanda byl právě Nikola Vucevic, který dokonce u Magic působil celých 9 let. Samotné vedení organizace se k četným odchodům vyjádřilo tak, že zkrátka nechtělo dále hráčům v jejich nejlepších letech bránit v možnosti bojovat o šampionát, a tak jim umožnilo odejít, jelikož by se této události v drese Orlanda pravděpodobně v následujících letech nedočkali. Co se cílových destinací hráčů týče, Aaron Gordon zamířil do Denveru, Evan Fournier do Bostonu a Nikola Vucevic se stal novým spoluhráčem Tomáše Satoranského v Chicagu, stejně jako čtvrtý odchozí hráč Magic, Al-Farouq Aminu.

Zdroj: facebook/nbamemes

Orlando však nezůstalo s prázdnýma rukama, odneslo si slušný package draft picků, několik dobrých hráčů a také velký prostor ve svém platovém rozpočtu. Z Denveru do týmu zamířil výborný playmaker Gary Harris a nadějný nováček RJ Hampton. Výměna s Bulls znamená příchod Wendela Cartera Jr., Otto Portera Jr. a obchod s Bostonem zase příchod zkušeného Jeffa Teaguea (ten bude pravděpodobně poslán do jiného týmu). K tomu všemu je samozřejmě třeba přičíst také celkem 2 second-round picky a 3 first-round picky, ze kterých bude moci Orlandu těžit v příštích draftech. Samozřejmě, už nyní je jisté, že se kádr Magic bude v letní pauze ještě pořádně měnit, každopádně je třeba počítat i s budoucími návraty zraněného Markella Fultze a Jonathana Isaaca, kteří by se měli stát budoucími tahouny. Připrav se tak na budoucí novou éru Magic a pár let ve spodní části tabulky.

Zbrojení na playoff

Samozřejmě, výkup hráčů v Orlandu je pouhou špičkou ledovce, pod hladinou se totiž skrývá mnoho dalších přesunů hvězdných hráčů, které by mohly sehrát významnou roli v boji s nabitou konkurencí v playoff.

Big Moves

Začneme u Denveru. Jak už víš, ten pořádně posílil svoji ofenzivu příchodem Aarona Gordona z Orlanda a značně tak rozšířil svoje útočné schopnosti. Navíc, Nuggets hlásí i comeback v podání JaValea McGeeho, který se vrací k týmu po 7 letech. A cena za tohoto podkošového veterána? Isaiah Hartenstein a dva second-round picky. Nuggets tak vypadají hodně nebezpečně a v čele s MVP kandidátem Nikolou Jokicem budou patřit k černým koňům playoff západní konference. Vzestup formy Nuggets koneckonců dokládá i tabulka NBA, kde se týmu Michaela Maloneho podařilo dostat do bezpečného pásma, resp. nad hranici zaručující přímý postup do playoff. A když k tomu všemu přičteme nové posily, máme se rozhodně na co těšit…

Dalším týmem, který v trade deadline hýřil aktivitou, je celek Miami, kterému se povedlo svůj dosavadní kádr velice slušně posílit. Prvním příchozím je 28 letý Victor Oladipo, který míří do Heat z Houstonu a to v rámci tradeu, který byl mnohými médii označen za steal deadlinu . Generální manažer Pat Riley tak opět prokázal svoje vyjednávací super schopnosti, když do týmu přivedl tohle ofenzivní eso a stálo ho to pouze Kelly Olynyka, absentujícího Avery Bradleyho a budoucí možnost výměny draftovaných hráčů.

Na druhou stranu, odchodem Olynyka přišlo Miami o relativně důležitý díl defenzivní skládačky, která už tak tak držela pohromadě. Potřebné vyztužení obrany byl měl proto přinést Nemanja Bjelica ze Sacramenta. Dvaatřicetiletý veterán se stěhuje do Miami výměnou za trápícího se Moe Harklesse a mladého Chrise Silvu. Heat však stále trápí pata v obraně, konkrétně na pozici centera. Bjelica tuto díru stoprocentně nezaplní a jelikož se nepovedlo dotáhnout do konce příchod žádného z vysokých hráčů, bude se s touto pozicí muset spokojit Bam Adebayo.

Vůbec špatně z deadlinu nevyšlo ani Chicago, které zatím relativně úspěšně bojuje o umístění v play-in turnaji, které by jim zaručilo případné playoff. A svoji víru mohou fanoušci udržovat i nadále, do týmu se vrací dlouho zraněný Markannen a s ním i několik nových tváří. Do kádru Billyho Donovana totiž zamířil, v životní formě hrající, Nikola Vucevic, jehož bude pod košem doplňovat Daniel Theis, který společně s Troyem Brownem, a Javontem Greenem přichází z Bostonu. Chicago pak v opačném směru opouští Chandler Hutchison a Daniel Gafford a Magic dostávají duo Wendell Carter Jr. a Otto Porter Jr. Podtrženo sečteno, Bulls získávají do svých řad hvězdného Vucevice, který bude pro tým Bulls skvělou posilou, jelikož je skvělým střelcem a především, týmovým hráčem s vysokou herní inteligencí. Záložní backup, který představuje Theis, také není k zahození a Bulls tak rázem získávají větší sílu pod košem, ale i na perimetru.

Na druhou stranu, tyto přestupy trochu zmrazí kvalitu lavičky a možnosti rotace týmu, Wendell Carter i Otto Porter podávali v posledních měsících relativně konzistentní výkony a Bulls se mohli na výkony těchto zkušených hráčů spolehnout. Každopádně, i přes tato fakta Chicago nepochybně skvěle posílilo, a bude hodně zajímavé sledovat, kam to tento ambiciózní tým s Tomášem Satoranským dotáhne.

Poslední úpravy soupisek před playoff

Za tím, co některé týmy prováděly velké změny, jiné se zase soustředily na doladění svého kádru a nalezení ideální kombinace hráčů, kteří budou připraveni bojovat o playoff. Jedním z těchto celků je Boston, který se letos trápí a nedaří se mu probojovat k příčkám zaručující přímý postup do playoff. Vedení tak na tuto situaci reagovalo změnami v kádru, když v rámci trejdu s Wizards a Bulls uvolnilo trojici Daniel Theis, Troy Brown a Javonte Green, za které Celticcs získali Evana Fourniera, Moe Wagnera a Luka Korneta. Bostonu se tak povedlo jednak rozšířit svůj střelecký arzenál, ale hlavně zpevnit svoji defenzivu, která letos patří ke kritickým bodům Celtics, jelikož se tým nemohl v plné míře spolehnout na služby Tristana Thompsona. Další trade, do kterého se zapojila hned trojice týmů, přinesl menší zkvalitnění kádru pro Sixers. Philly sice neprovedla žádný mega tah, kterým by zdatněji konkurovala Nets, nicméně svoji rotaci posílila o zkušeného George Hilla, který bude z hlediska potřebných zkušeností a posílení střelby cennou posilou.

Dallas se nějakou dobu poohlíží po střelci za tři a dočkal se, do svých řad přivítal veterána JJ Redicka, který je vždy sázkou na jistotu. Portland se pak s Torontem dohodl na zajímavé výměně, když do týmu předloňských šampionů zamířili trochu překvapivě Gary Trent Jr. a Rodney Hood. První jmenovaný hraje letos ve výborné formě a určitě bude platným jedincem při tuhém boji Raptors, kteří se chtějí dostat do playoff a nechat tak za sebou nepovedenou první polovinu sezony. Rodney Hood k tomu může pak přispět svými letitými zkušenostmi. Druhým směrem, tedy do Portlandu, pak putovala horká akvizice trade deadline, Norman Powell. Blazers tak díky příchodu Powella vytváří svoji vlastní hvězdnou ofenzivní trojku, nicméně odchodem Trenta zároveň nepatrně ztrácí na síle v defenzívě. Trochu překvapivě se opět stěhuje Rajon Rondo, který se stal členem týmu LA Clippers. Hawks za tohoto veterána obdrželi trojnásobného sixth mana, Lou Williamse a rozšířili tak svůj střelecký potenciál. Clippers, ti konečně posílili pozici point guarda a doufají, že se Rando, stejně jako v případě Lakers, stane platným jedincem při cestě za potencionálním titulem.

Vítězové, poražení a jejich šance ve zbytku sezony

Vítěze trade deadline nebude těžké najít, je jím trio Nuggets, Heat a Bulls. První jmenovaný tým nyní oplývá slušnou ofenzivní silou a za mediální oponou, kde hrají hlavní roli Nets, Lakers, Jazz nebo Sixers, se Denver pomalu připravuje na to si to rozdat s jakýmkoliv soupeřem. Heat získali vytouženou podporu do útoku k Jimmymu Butlerovi, nicméně pod košem stále mají díru a postrádají schopného reboundera, který jim bude dozajista v playoff chybět, pokud se do té doby nepodaří Miami někoho podepsat. Bulls provedli pár dobrých změn, ale letos budou i tak mít plno práce s tím, aby se v tuhé konkurenci do závěrečného turnaje vůbec probojovali. Přes všechen hype kolem Brooklynu a jejich super tria se také trochu pozapomnělo na Clippers, kteří pro letošní rok vybudovali hodně slušný tým a budou se chtít pomstít za loňské vyřazení a pokud se opět Rondovi podaří najít formu, mohl by se stál potřebným x faktorem. S příchodem uzdraveného Thompsona a nové posily Fourniera by se také konečně mohli probrat Celtics a zamíchat kartami východní konference. Za poražené by se rozhodně příslušelo označit Orlando a Houston, nicméně záleží na úhlu pohledu. Vedení Magic uznalo, že tudy cesta nevede a rozhodlo se začít od znova, což lze považovat za správný a nevyhnutelný tah. A Rockets? Ti by v létě o Victora Oladipa stejně nejspíš přišli, jelikož by se stal free agentem, takhle za něj Rockets alespoň obdrželi nějaké hráče, kteří by mohli sehrát důležitou roli v budoucích trejdech.