Legendy NBA #8: Shaquille O’Neal

Shaquille O’Neal patří i 10 let po ukončení profesionální kariéry mezi známé tváře pro všechny basketbalové fanoušky. Díky působení v televizní show Inside the NBA a řadě dalších pořadů se může těšit neustálé pozornosti médií. Tomu všemu ale předcházela pozoruhodná kariéra, během které Shaq nasbíral nespočet úspěchů. Dnes si proto připomeneme nejdůležitější momenty z jeho působení v NBA. 

Náročné dětství a první sportovní úspěchy

Shaq se narodil do rodiny, kde byl basketbal oblíbeným sportem. Jeho otec dokonce patřil mezi nejlepší hráče v New Jersey. Krátce po tom, co se Shaq narodil, se u jeho otce ale začali projevovat problémy se závislostí na drogách a kvůli jejich přechovávání strávil dokonce určitý čas ve vězení. Po propuštění se rozhodl rodinu opustit a se svým synem se poprvé potkal až v roce 2016. Se svým nevlastním otcem měl Shaq mnohem lepší vztah. V dětství se však museli často stěhovat, protože jeho nevlastní otec byl armádním seržantem. Z toho důvodu žil Shaq na krátkou dobu v Německu a nakonec se usadil v Texasu. 

Vzhledem k tomu, že ve 13 letech měřil 198 cm, neměl mladý O’Neal problém se uchytit ve středoškolském basketbalovém týmu. Během 2 let jeho tým prohrál pouze jeden zápas a vyhrál státní šampionát. Na vysoké škole pokračoval v podávání mimořádných výkonů a vysloužil si velké množství individuálních ocenění. Univerzitu ale nedokončil, protože byl v roce 1992 draftován Orlandem jako první hráč do NBA. Studium dodatečně dokončil až v roce 2000. 

Shaq Diesel bere NBA útokem

Shaq zažil opravdu úžasný start profesionální kariéry. Už jako rookie byl jmenován do All-star game a suverénně získal ocenění Rookie of the Year. V následujícím roce se Orlando poprvé dostalo do playoffs. Shaq v této sezoně zaznamenal 29 bodů a 13 doskoků za zápas. V sezoně 1995 se Orlandu podařilo projít přes Michaela Jordana a Chicago až do finále, ve kterém ale prohráli 4-0. Kvůli neshodám s vedením se o 2 roky později s Magic rozloučil a zamířil do Lakers. Během prvních 2 let se týmu nedařilo uspět v playoffs, takže před sezonou 1999 došlo k velkým změnám v týmu. Klíčový byl až příchod Phila Jacksona na pozici trenéra před sezonou 2000. 

Tato sezona byla pro Shaqa nejúspěšnější v celé jeho kariéře. Lakers vyhráli první ze 3 po sobě jdoucích titulů, Shaq se stal nejužitečnějším hráčem sezony, vedl ligu v nastřílených bodech, byl 2. v počtu doskoků a 3. v blocích. Zároveň obdržel cenu All-star game MVP a Finals MVP. Jeho výkon v této sezoně je velmi často označován za nejdominantnější sezonu, jakou kdy kterýkoliv hráč odehrál

Častá zranění a konec kariéry

Po three-peatu se Shaq musel podrobit operaci prstu na noze, kvůli které vynechal poměrně dost zápasů. Atmosféra v kabině ale stále houstla a to především kvůli jeho vztahu s Kobe Bryantem. Po sezoně v roce 2004 si vyžádal přestup, protože mu vedení klubu odmítlo zvýšit plat. Zamířil tedy do Miami, kde spojil své síly s vycházejícím talentem, kterým byl Dwyane Wade. Během úvodní sezony v Miami Shaq velmi těsně přišel o ocenění MVP a Heat se jen tak tak nedostali do finále. O rok později si ale všechno vynahradili, když během 6 zápasů ve finálové sérii porazili Dallas. Shaq dal následně dost nahlas najevo, že dokázal vyhrát titul i bez Kobeho, zatímco Kobe se bez něj nedostal ani přes první kolo playoffs. 

V následujících sezonách se Shaq potýkal s častými zraněními. Tou dobou už taky nepatřil mezi nejmladší, takže bylo těžké vyhovět jeho platovým požadavkům. Z toho důvodu vystřídal mezi lety 2008 a 2011 celkem 3 kluby. Z Miami se nejprve přesunul do Phoenixu, kde v sezoně 2009 zaznamenal nejvyšší procentuální střeleckou úspěšnost v kariéře (61 %). Následovala jedna sezona v Clevelandu a poté rok v Bostonu. Po sezoně 2011 se kvůli zraněním rozhodl ukončit kariéru. 

Úspěchy

O’Neal získal dohromady 4 tituly, 3 ocenění Finals MVP, 3x se stal nejužitečnějším hráčem All-star game a 2x vedl ligu v nasbíraných bodech. Nechybí mu ani ocenění MVP a Rookie of the Year. V historických tabulkách se nachází na 8. místě v počtu nastřílených bodů a zaznamenaných bloků a zároveň drží 2. nejvyšší procentuální střeleckou úspěšnost. V roce 2016 byl uveden do síně slávy a je považován za jednoho z nejdominantnějších hráčů všech dob. 

Zajímavosti

Shaq je jedním ze 3 hráčů, kteří dokázali získat tzv. triple MVP. Kromě něj obdrželi v jedné sezoně ocenění MVP, All-star game MVP a zároveň Finals MVP pouze Michael Jordan a Willis Reed. 

O’Neal je mimo jiné známý také produkováním hudby. Celkem vydal 6 rapových alb a jeho debutový projekt Shaq Diesel dokonce získal platinovou desku. Kromě toho také vystupuje jako DJ pod jménem DIESEL. 

Shaq byl velmi populární mezi novináři. Za svou kariéru od nich získal několik přezdívek, mezi které patří například Shaq Fu, The Big Daddy, The Big Shaqtus, Wilt Chamberneezy, Superman nebo Shaqovic

Svému biologickému otci věnoval skladbu Biological Didn’t Bother, ve které říká, že jeho pravým otcem je Phil (jeho nevlastní otec). 

Za celou svojí kariéru proměnil Shaq pouze jednu trojku.

O’Neal drží nelichotivý rekord v počtu neproměněných trestných hodů. Za celou kariéru jich zaznamenal 1149. Na druhém místě je s velkým odstupem Wilt Chamberlain

Phil Jackson prohlásil, že kdyby měl Shaq lepší morálku, mohl by aspirovat na zisk ocenění MVP klidně 10 sezon v řadě

O’Neal byl známý také svým obdivem pro policejní složky. Dokonce obdržel několik čestných vyznamenání za absolvování výcvikových kurzů a jednou se jako pozorovatel zúčastnil domovní razie vedené týmem SWAT. 

Poté, co uniklo video, na kterém O’Neal v jednom klubu v New Yorku freestyluje a uráží Kobeho Bryanta, mu bylo odebráno čestné policejní vyznamenání. Důvodem byly rasové urážky, které použil. 

Hlavním důvodem, proč se Shaq rozhodl přestoupit do Bostonu, byl komentář Kobeho Bryanta, který po výhře ve finále v roce 2010 reagoval na to, jak O’Neal vystupoval po zisku titulu s Miami. Shaq doufal, že se mu s Bostonem podaří získat další titul, aby Kobe nemohl říkat, že má o jeden víc.