Legendy NBA #7: Elgin Baylor

Basketbalový svět se 22. března rozloučil s jedním z nejdůležitějších hráčů 60. let minulého století. Elgin Baylor byl v dobách, kdy NBA byla ještě v plenkách, jednou z největších basketbalových hvězd. Jeho kariéra je plná pozoruhodných rekordů, přičemž některé jsou i po 60 letech stále v platnosti. Nikdy se mu však nepodařilo dosáhnout největšího úspěchu, o který každý basketbalista usiluje. Baylor je dodnes považován za nejlepšího hráče v historii, který nikdy nezískal titul. I přesto do značné míry ovlivnil celou NBA a dokonce můžeme říct, že nebýt Baylora, tak by dnes pravděpodobně nikdo neznal Los Angeles Lakers. 

Náročné dětství a první úspěchy

Vzhledem k tomu, že se Baylor narodil v roce 1934, jeho dětství bylo značně ovlivněno rasismem, který byl tou dobou v USA naprosto běžnou záležitostí. Jako černoch nemohl navštěvovat veřejná sportoviště, takže měl problém najít místo, kde by mohl hrát basketbal. Na střední škole mohl hrát jenom proti vrstevníkům stejné barvy kůže. Zápasům černošské ligy se přitom nedostávalo téměř žádné pozornosti. To mu ale nebránilo v tom, aby v 17 letech nastřílel v jednom zápase 44 bodů a překonal tak městský rekord. Tím na sebe poprvé upozornil dostatečně na to, aby si ho všimli i fanoušci sledující bělošské zápasy. 

Bohužel po dvou letech na střední byl Baylor vyhozen kvůli špatným studijním výsledkům. Po roce stráveném prací v obchodě s nábytkem se mu podařilo dostat na nově otevřenou černošskou střední. Za výkony ve školním týmu se dostal do výběru nejlepších hráčů sezony a byl prvním černochem, kterému se to podařilo. Na vysokou školu se dostal díky kamarádovi, který mu pomohl získat stipendium. Přestože byl draftován do NBA už po prvním roce na univerzitě, se rozhodl ve škole ještě na dva roky zůstat. Během nich se jeho tým dostal až do celostátního finále, takže když v roce 1958 začínal profesionální kariéru, bylo jeho jméno všem dobře známé

Muž, který zachránil Lakers

Lakers (tou dobou ještě Minneapolis Lakers) byli před příchodem Baylora nejhorší tým ligy a hrozilo jim, že zkrachují. Mladý nováček byl tedy jejich poslední nadějí. Už jako rookie patřil Baylor mezi největší hvězdy celé ligy. Díky němu se Lakers dostali až do finále, ve kterém nastoupili proti Bostonu. Bylo to vůbec poprvé, kdy se tyto týmy střetly ve finále, a zároveň tím odstartovala jejich velká rivalita. Finálová série skončila jednoznačným vítězstvím Celtics a Lakers se stali prvním týmem v historii NBA, který ve finále prohrál 4-0. Baylor na konci sezony pochopitelně obdržel cenu Rookie of the Year. Pro vedení Lakers celá sezona představovala obrovský úspěch. Bob Short, majitel klubu, později uvedl, že kdyby do týmu nepřišel Baylor, nezbyly by mu žádné peníze a zbankrotoval by. Lakers by se v takovém případě nemohli stát nejúspěšnějším týmem v dějinách NBA a dnes by je už nikdo neznal. 

V listopadu 1960 stanovil Baylor nový rekord v počtu nastřílených bodů, když v zápase proti NY Knicks nasbíral 71 bodů a 25 doskoků. V sezoně 1962 musel vykonávat povinnou vojenskou službu a zápasy mohl hrát jenom v případě, že dostal na víkend volno. I přesto v tom samém roce ve finále proti Bostonu nastřílel v 5. zápase 61 bodů, což je dodnes platný rekord. V následujících letech měl časté problémy s kolenem, kvůli kterým musel na začátku sezony 1971-1972 ukončit kariéru. Během svého působení v Lakers se dostal 8x do finále, ale pokaždé odešel s prázdnou. Ironií osudu je, že právě v sezoně 71-72 se Lakers konečně podařilo vysněný titul získat. 

Život po ukončení kariéry

V roce 1974 nastoupil Baylor jako trenér New Orleans Jazz, ale nepodařilo se mu přetavit hráčské zkušenosti v úspěch jeho svěřenců. Po pár sezonách tedy odešel a o pár let později dostal nabídku od Clippers na pozici viceprezidenta basketbalových operací. Ve funkci vydržel dlouhých 22 let a dokonce v roce 2006 získal ocenění NBA Executive of the Year. 

Úspěchy

Baylor je držitelem ceny Rookie of the Year a NBA Executive of the Year. Zároveň byl 10x součástí All-NBA First Team a také 11x nominován do All-star game, kde se jednou stal nejužitečnějším hráčem. V roce 1977 byl uveden do basketbalové síně slávy a je považován za nejlepšího hráče, který nikdy nezískal titul. 

Zajímavosti

Po tom, co Lakers získali v roce 1972 titul, obdržel Baylor od klubu vítězný prsten, i přesto, že v dané sezoně odehrál pouze 9 zápasů. 

Baylor měl kromě skvělé střelby talent také na doskoky. V sezoně 1960-1961 nasbíral v průměru 19.8 doskoků za zápas. To se v celé historii podařilo pouze 5 hráčům a Baylor byl přitom jediný, kdo měřil méně než 2 metry. 

V roce 2009 ho magazín SLAM označil za 11. nejlepšího hráče v dějinách

Během své kariéry v NBA se pokaždé dostal minimálně do druhého kola playoffs.

Jako rookie zaznamenal v jednom zápase 55 bodů, což byl tou dobou 3. nejvyšší počet bodů, který jakýkoliv hráč nastřílel během jednoho zápasu. 

V prosinci 1961 odehrál Baylor jeden z nejlepších zápasů své kariéry proti Philadelphii. Celkem zaznamenal 63 bodů, 31 doskoků a 7 asistencí. Lakers ale i přesto zvítězili s rozdílem pouhých 4 bodů, protože Wilt Chamberlain na druhé straně hřiště nabíral 78 bodů a 43 asistencí. Tím překonal Baylorův rok starý rekord v počtu nastřílených bodů a tento zápas je dodnes považován za jeden z nejlepších individuálních soubojů dvou hráčů

Jeho klubový rekord 71 bodů v zápase překonal až Kobe Bryant, když v roce 2006 v zápase proti Torontu nastřílel legendárních 81 bodů.