Které adidas Stan Smith zůstanou ve sbírce Radima z Tradeshow forever?

adidas Stan Smith jsou jedny z nejikoničtějších tenisek všech dob. Tyhle jednoduché celobílé tenisky se zelenými detaily fungují už od roku 1965 a za tu dobu si prošly velmi výraznou sinusoidou, dostaly se do všech možných subkultur od fotbalu, přes muziku až po skateboarding a nikdy vlastně neztratily svojí vlastní tvář. Heslo Stan Smith forever u nich platí dvojnásob, dodnes totiž těží ze své nadčasovosti. Vyjmenujte jiné siluety tenisek, které zůstaly i po 50 letech ve hře…


Já a Stan Smith – tenhle vztah začal zhruba před deseti lety. Tehdy jsem byl (a stále jsem) fanouškem jednoduchých outfitů, u kterých dominovaly bílý tenisky, bílý tričko a jeans Levi’s. adidas Stan Smith v tom hrály důležitou roli. Mým botníkem se určitě protočilo minimálně přes dvacet párů. Roky však ubíhaly, moje sbírka se průběžně formovala, a nakonec mi tak z celé kolekce Stanů zůstalo posledních šest párů, které v ní ale zůstanou pravděpodobně navždy. 

Raf Simons x adidas Stan Smith (release: 2014)

Tímhle párem tenisek to tak trochu všechno začalo. Na začátku “desátých” let tohodle století slavily adidas Stan Smith jeden ze svých mnoha návratů na scénu. Bylo to v době, kdy se začal naplno rozvíjet potenciál Instagramu jako sociální sítě, a pomalu, ale jistě bujel vliv módních influencerů. V době okolo let 2012–2014 byly Stan Smith všude. Na přehlídkových molech, byly součástí všech outfitů tehdy začínajících fashion blogerek, když se ještě psaly blogy, a v tý době taky vyšly první adidas Stan Smith v kolaboraci s Raf Simons. Tenisky všech insiderů, nákupčích streetwear a sneakers obchodů, tenisky z první řady každého fashion weeku. Tenisky, které mám dodnes a dokud je neunosím k smrti, budou mít v mojí sbírce speciální místo. 

The Hundreds x adidas Stan Smith Vulc (release: 2014)

adidas Skateboarding dělal back in da days na dnešní dobu neuvěřitelný kolaba. Třeba s The Hundreds, který byli tehdy na vrcholu a v Kalifornii hráli první ligu na Fairfax Avenue se Supreme, Diamond Supply nebo tehdy ještě LRG. Tahle verze Stan Smith je super vtipná díky signature obličejům na jazyku, kde jsou zakladatelé The Hundreds Ben a Bobby se “Stan Smith knírem”.

Nigo x adidas Stan Smith CF (release: 2015)

Niga byl poslední rok plnej Instagram. Hodně jsem to zmiňoval i ve svým podcastu Tradeshow, protože v roce 2020 šel znovu zásadně nahoru japonskej streetwear. A s ním i Nigova značka Human Made, která měla kolab s adidas loni (asi jako oprášení starých časů, kdy Nigo s adidas spolupracoval). Třeba na těhlech Stan Smith, který se mnou procestovaly fashion weeky v Paříži i v Londýně. Moje oblíbený on the go sneakers, do kterých jenom skočim a jdu. Dodnes mě ale trochu mrzí, že v adidas tehdy použili umělou kůži, kvůli které se tenisky trochu deformují.

Pharrell Williams x BBC x adidas Stan Smith “Ponyhair” (release 2015)

Adam Báča ze Skedda a Yaksha mi potvrděj, že tahle šílená verze Stan Smith z koní hřívy je jedna z nejlepších kolaborací Skateboard P’ho a adidas. Původně vyšly ve dvou barevnejch variantách a jsem moc rád, že jsem si tehdy vybral tu světlejší, na které víc vyniknou “ty” diamanty a další signature BBC znaky. Tahle šílenost funguje i po letech, mám je hrozně rád v jakýkoliv roční době, k širokejm kalhotám a velký péřovce, i ke kraťasům s bílým trikem.

Fourness x adidas Stan Smith (release: 2015)

Mark McNairy z japonské značky Fourness designoval tuhle verzi Stan Smith, která by se dala označit jako “nejluxusnější” v mojí sbírce. Nerad tenhle termín používám, ale žádné jiné tenisky z tak jemné telecí kůže nemám. Zákonitě i proto je nenosím moc často, protože jakýkoliv škrábanec je na nich okamžitě vidět. Ale i přesto budou v mém botníku navždy.

adidas Stan Smith “Stan Smith Forever” (release: 2019)

Od roku 2019 vychází ta nejklasičtější verze adidas Stan Smith s tímhle lehce zbytečným hashtag sdělením. Pro fanoušky téhle ikonické siluety je to totiž sdělení, které nepotřebují nosit na teniskách, ale v srdci. A i přesto, že se můj vkus za roky a roky ve hře neustále mění a formuje, Stans Smith budou navždy patřit mezi moje nejoblíbenější sneakers. 

adidas Stan Smith (release: 2021)

Stan Smith jsou zpátky, jako kdyby ani nikdy neodešly. Osobně jsem větším fanouškem provedení z prémiové kůže, ale na této verzi mi imponuje, že už jsou víc eko a svršek obsahuje 50 %  recyklovaných plastů. Dost možná už tahle udržitelná vlna leze všem na nervy, ale on je ten mindset v dnešním světě fakt důležitej.

Foto: Filip Poreba