Deset nejlepších knih o teniskách

Ať už trávíš svůj volný čas čtením pravidelně nebo si knihu otevřel naposledy na základce, přesně tyhle tituly by tě zajímat mohly. Všechny zmíněné knihy se totiž točí kolem jediného – sneakers. Právě proto by tě tenhle výběr deseti nejlepších knih o teniskách mohl zaujmout a možná i donutit některou ze zmíněných knížek přečíst.

1. Slam Kicks: Basketball Sneakers That Changed the Game (2014)

Není žádným překvapením, že právě basketbalové tenisky jsou v historii sneakers kultury jedny z nejzásadnějších. Za knihou Slam Kicks: Basketball Sneakers That Changed the Game stojí dvojice autorů Ben Osbourne a Robert “Scoop” Jackson, kteří společně vypráví příběhy těch neznámějších siluet od Conversek přes Air Forcy až po Jordany a mnoho dalšího. Kniha se točí nejen kolem samotného designu a technické stránky tenisek, ale i kolem toho, jaký sportovec botu proslavil nebo jak se vlastně dostala mimo basketbalové hřiště.

2. Nike SB: The Dunk Book (2018)

U tohohle titulu název asi mluví za vše. Celkem 352 stránek vypráví příběh o tom, jak se pouhá basketbalová silueta stala jednou z nejdůležitějších skateboardových bot všech dob. Kniha přímo od Sandyho Bodeckera je plná exkluzivních fotek, kde najdeš nejen modely jako je Staple Pigeon Dunk, Paris Dunk, Tiffany Dunk nebo Supreme Dunk, ale i ohromující fotky známých skate jezdců včetně Erica Kostona, Richarda Muldera, Granta Taylora a mnoho dalších se siluetou Dunk na noze. Pokud tě tedy Dunky baví a rád by ses dozvěděl něco o jejich backgroundu i historii, tohle je určitě kniha pro tebe.

3. Stan Smith: Some People Think I Am A Shoe (2018)

Knihu Stan Smith: Some People Think I Am A Shoe napsal sám bývalý americký tenista číslo jedna, Stan Smith, který je v současné době více známý právě díky stejnojmenné siluetě od adidasu. Uvnitř se dozvíš, jak se vlastně původně tenisová bota vydaná na začátku sedmdesátých let mohla stát jednou z nejdůležitějších tenisek, které kdy vznikly. V knize se objeví i pár odstavců od Pharrella Williamse i Rafa Simonse, kteří měli tu čest upravit tenhle model ve společné kolaboraci podle svých představ.

4. Sneakers (2017)

Knihu s jednoduchým a stručným názvem Sneakers společně napsala trojice autorů Howie Kahn, Alex French a Rodrigo Corral. Tenhle titul funguje asi jako jeden z úplně nejkomplexnějších průvodců sneakers kultury, kromě toho se zde objeví i exkluzivní rozhovory s Virgilem Ablohem, Alexandrem Wangem a Kobe Bryantem. Při čtení se taky dozvíš více o příběhu značky KITH přímo od Ronnieho Fiega, Jon Wexler zde vypráví o spolupráci adidasu s Kanyem Westem a Tinker Hatfield se zaměří na to, kam se tenisky posunou v budoucnosti.

5. Shoe Dog: A Memoir by the Creator of NIKE (2016)

Více než 50 let poté, co Phil Knight spolu s Billem Bowermanem založili značku Nike, se Phil rozhodl tuhle legendární cestu zdokumentovat ve formě knihy. Ta v podstatě funguje jako takový životopis značky Nike, kde Phil Knight zaznamenává cestu od jeho 24 let, kdy prodával dovezené japonské tenisky z kufru svého vozu až k jeho současné pozici v čele jedné z největších světových společností nejen v textilním a obuvnickém průmyslu. Pokud tedy rád nosíš Nike a zajímá tě jejich původ, tohle je kniha přesně pro tebe.

6. Sneaker Freaker. The Ultimate Sneaker Book (2018)

Říká ti něco Sneaker Freaker? Tenhle nezávislý blog a magazín primárně o teniskách a streetwearu funguje už od roku 2002, kdy ho založil Simon “Woody” Wood jako způsob, jak se dostat k novým botám zdarma. Tahle kniha ale nevypráví o stejnojmenném webu, ale spíš o současném postavení tenisek, historickém vhledu a zaměří se i na drobné detaily řady tenisek. The Ultimate Sneaker Book představí více než stovku různých modelů od Air Maxů přes Converse až po YEEZY a mnoho dalšího.

7. Sneaker Wars: The Enemy Brothers Who Founded Adidas and Puma and the Family Feud That Forever Changed the Business of Sport (2008)

Možná ti neuniklo, že značky Puma a adidas založili dva rozhádaní bratři, Rudolf Dassler a Adolf Dassler. Asi už je ti tedy jasné, že autorka Barbara Smit v knize Sneaker Wars vypráví právě o tomhle rodinném konfliktu, jeho dopadu a také o tom, jak se ze značek adidas a Puma staly jedny z největších brandů na světě i přes to, že si navzájem neskutečně a bez přestávky konkurovaly.

8. Complex Presents: Sneaker of the Year: The Best Since ’85 (2020)

Které modely za posledních 35 let ovlivnily sneakers scénu ze všech nejvíc? Právě tím se zabývá nejaktuálnější kniha našeho žebříčku, Complex Presents: Sneaker of the Year: The Best Since ’85, vytvořená Complexem ve spolupráci s Abrams Image. Ta nabízí například rozhovory s designéry těch nejvíc ikonických siluet, postřehy od lidí, kteří je proslavili, i fotografie přímo z interních archivů Nike a Reebok.

Complex Presents: Sneaker of the Year: The Best Since '85 by Complex Media,  Inc.

9. Out of the Box: The Rise of Sneaker Culture (2015)

Titul Out of the Box: The Rise of Sneaker Culture je opět něco víc obecnějšího i pro běžného čtenáře, který by se rád dozvěděl více o historii tenisek i bez jakýchkoliv předešlých znalostí. V knize se objeví tedy jak běžecké boty s hroty z roku 1860 a pár běžeckých bot z roku 1936, tak i Air Jordans od I až po XX3, původní Air Force 1 i první Adidas Superstars až do současné doby a moderních tenisek.

10. Sneakers: The Complete Limited Editions Guide (2014)

To nejlepší z nejlepších najdeš přesně v téhle knize, Sneakers: The Complete Limited Editions Guide totiž představí 300 těch úplně nejexkluzivnějších tenisek, jaké kdy byly do roku 2014 vydány. Ke každému modelu zde najdeš i text vysvětlující historickou důležitost tenisky a také další fakty včetně roku vydání, původního účelu, technologie, doplňků a mnoho dalšího. Kniha je seřazená do kapitol podle značek, najdeš v ní tedy adidas, ASICS, Converse, New Balance, Air Jordan, Puma, Reebok i Vans.

Doufám, že tě alespoň jedna kniha ze seznamu zaujala a třeba si ji někdy v budoucnu i přečteš. Některé tituly se bohužel do nejlepší desítky nevešly, za zmínku ale určitě stojí i tituly Art & Sole: Contemporary Sneaker Art & Design a nebo Where’d You Get Those?: New York City’s Sneaker Culture: 1960-1987. A pokud tě nebaví knihy, tak pravidelně čti alespoň náš web, kde najdeš spoustu aktuálních novinek nejen ze světa tenisek.